Eräretkeily elitistä!

Anonyymi-ap

Sellainen tulee mieleen kun katselee näitä sinänsä hyviä videoita.
Vaatii hyvät ansiot jotta voi käydä Lapissa muutaman kerran vuodessa retkeilemässä. Matkat ja varusteet eivät ole halpoja.
Onko Lapissa enää erämaata?Joka paikkaan vie vähintäin mönkijäura. Ja autiotupien lähelle pääsee autolla. Ja mikä on eräretken aiheuttama päästön määrä?
Yliarvostettua hommaa. Ei tarvitse osata edes suunnistaa, kunhan menee viittojen mukaan. Ja kuka viitsii siellä metalliromujen ja muiden jätteiden seassa kävellä. Se on ihme, että sinne pitää jättää kaikki einestölkit ja muu roska luontoa pilaamaan.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Parrakas mies istui illan hämärtyessä kotinsa nojatuolissa, katsellen jälleen kerran suosikkikanavansa erävideoita. Hän seurasi tarkasti, kuinka retkeilijät kulkivat Lapin erämaissa, pystyttivät telttojaan ja nauttivat luonnon rauhasta. Videoiden maisemat olivat upeita, ja retkeilijöiden tarinat kiehtoivat. Silti hänen mielessään kyti katkera tunne.

      Hän oli katkera, koska hänen mielestään eräretkeily oli kallista ja elitististä. "Tarvitaan hyvät ansiot, jotta voi edes käydä Lapissa muutaman kerran vuodessa retkeilemässä," hän mutisi itsekseen. Matkat pohjoiseen eivät olleet halpoja, ja varusteiden hankkiminen vaati suuria investointeja. Hän tunsi, että tämä harrastus oli vain varakkaiden etuoikeus.

      Lisäksi hän epäili, onko Lapissa enää oikeaa erämaata. "Joka paikkaan vie vähintään mönkijäura," hän sanoi. Hän ei voinut uskoa, että luonnonrauhaa olisi jäljellä, kun autiotupien läheisyyteen pääsi helposti autolla. Tämä teki hänestä entistä katkeramman, sillä hän kaipasi aitoa eräkokemusta, jossa olisi oikeasti oltava omillaan.

      Hän myös pohti eräretkien ympäristövaikutuksia. "Mikä on eräretken aiheuttama päästöjen määrä?" hän kysyi itseltään. Hän oli huolissaan siitä, että retkeily ei aina ollut niin ekologista kuin annettiin ymmärtää. Hän näki eräretkeilyn yliarvostettuna toimintana, jossa ei tarvinnut edes osata suunnistaa, kunhan vain seurasi viittoja.

      Parrakas nillittäjä ei voinut ymmärtää, miksi kukaan haluaisi kävellä metalliromujen ja muiden jätteiden seassa. Hän oli nähnyt videoita, joissa retkeilijät jättivät jälkeensä tölkkejä ja muuta roskaa, ja se sai hänet raivostumaan. "Se on ihme, että sinne pitää jättää kaikki einestölkit ja muu roska pilaamaan luontoa," hän puhisi.

      Vaikka hän seurasi videoita ja tiesi, että eräretkeily voi olla upea kokemus, hänen katkeruutensa ja epäilyksensä varjostivat hänen ajatuksiaan. Hän oli nillittäjä, joka ei voinut täysin nauttia siitä, mitä hän näki, koska hänen mielessään pyöri liikaa epäkohtia ja huolia.

      Eräänä iltana, kun parrakas nillittäjä oli jälleen kerran purkamassa mielessään eräretkeilyn epäkohtia, hän päätti käydä lähiöpubissa rentoutumassa. Pubi oli pieni ja kodikas, ja siellä oli lämmin tunnelma, joka erosi täysin hänen kotinsa yksinäisyydestä.

      Siellä hän tapasi toisen parrakkaan miehen, joka kertoi olevansa eläköitynyt metsänvartija. Mies oli viettänyt vuosikymmeniä Lapin erämaissa, suojellen metsiä ja seuraten luonnon kiertokulkua. Hänen silmissään oli rauhaa ja viisautta, ja hänen tarinansa herättivät nillittäjän mielenkiinnon.

      He juttelivat pitkään, ja yön myötä heidän välilleen syttyi tulinen rakkaus. He löysivät toisistaan samanlaisen kaipuun luonnon rauhaan ja aitouteen, mutta myös halun muuttaa elämänsä suuntaa.

      Päätös syntyi nopeasti: he muuttavat yhdessä Lappiin. Siellä he perustivat pienen tilan, jossa viljelivät osterivinokkaita, herkullisia ja ravinteikkaita sieniä, jotka sopivat hyvin pohjoisen olosuhteisiin. Heidän tilansa sai nopeasti mainetta laadukkaista tuotteistaan.

      Mutta heidän unelmansa ei rajoittunut pelkkään viljelyyn. He alkoivat järjestää tantrajoogakursseja parrakkaille turisteille, jotka halusivat yhdistää ruumiillisen nautinnon ja henkisen hyvinvoinnin. Kurssit vetivät puoleensa ihmisiä ympäri maailmaa, ja heidän yhteinen elämänsä täyttyi merkityksellisestä työstä ja rakkaudesta.

    • Anonyymi00002

      Yhä enemmän on ollut mediassa huolta luonnon tilasta, kestääkö se lisääntyneen ihmisen toiminnan luonnossa. Onneksi vastuullisia retkeilijöitä on vielä.
      Matkailussa hyvin herkästi moititaan ihmisiä välimeren lomista syystä että niiden hiilijalanjälki on iso. Kyllä eräretkeilyssäkin pitää huomioida sen aiheuttamat päästöt. Eikä pidä unohtaa metsän asukkaitakaan, kyllä se häiritsee heidän " kotirauhaa".
      Erämaassa tallaaminen ei muuten ole luonnonsuojelua!

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Kuka kuuntelee kahden vanhan p...run kaljakännisiä " viisauksia".
        Ei kukaan!


    • Anonyymi00003

      Retkeily helppoa jokamiehenoikruksien perusteella.
      Kyllä retkeilijöiden täytyy kunnioittaa luontoa viemällä roskansa pois. Koskee ihan kaikkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      178
      3600
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2512
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1129
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1070
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe