Joensuun Kodit ja tupakointi

Anonyymi-ap

Joensuun Kodit (ja myös Opiskelija-asuntoja vuokraava Joensuun Elli) noudattavat tiukkaa linjaa tupakoinnissa: asunnossa ja kiinteistön yhteisissä tiloissa, myös parvekkeilla, tupakointi on yleensä kielletty vuokrasopimuksella; tarkat säännöt löytyvät yhtiöiden järjestyssäännöistä, mutta yleinen käytäntö on, että tupakointi on sallittu vain erikseen osoitetuilla ulkoalueilla, jos sellaisia on, ja muuten pyritään savuttomuuteen.
Keskeiset asiat tupakoinnista Joensuun Kohteissa:
Asunnot: Vuokrasopimuksessa on yleensä tupakointikielto asunnon sisällä.
Yhteiset tilat: Kiinteistön yleisissä tiloissa (kuten rappukäytävät, varastot, pesutuvat) tupakointi on ehdottomasti kielletty.
Parvekkeet: Myös parvekkeilla tupakointi on usein kielletty järjestyssäännöissä.
Ulkona: Jos tupakointi on sallittu ulkona, se tapahtuu vain siihen osoitetuilla, selkeästi merkityillä paikoilla, jotka eivät häiritse muita asukkaita.
Joensuun Elli: Opiskelija-asuntoja vuokraavalla Ellillä järjestyssäännöt kieltävät tupakoinnin huoneistoissa, parvekkeilla ja yhteisissä tiloissa.

6

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Vanhoilla sopimuksilla savuttavat entiseen malliin.

    • Anonyymi00003

      Savuttomuus on itsestäänselvyys sisätiloissa mutta parveke ja ulkotilat en ymmärrä niiden kieltoa.

      Itse poltin vuokra asunnossa sisällä noin 20 vuotta sitten, soppari oli yksityisen ja siinä ei mainintaa tupakasta..

      Nykyään olen savuton jo 10 vuotta eli säännökset eivät haittaa minua..

      • Anonyymi00004

        Savu parvekkeelta kulkeutuu sisään ikkunoiden ilmanvaihtoräppänöistä joita ei voi kokonaan sulkea ainakaan niissä malleissa jotka on ikkunan yläpuolella.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Savu parvekkeelta kulkeutuu sisään ikkunoiden ilmanvaihtoräppänöistä joita ei voi kokonaan sulkea ainakaan niissä malleissa jotka on ikkunan yläpuolella.

        Ei saa sulkea tai tukkia, sillä ilmanvaihtoräppänän (korvausilma- tai tuloilmapuhallin) sulkeminen aiheuttaa vakavia sisäilma- ja kosteusongelmia, kuten homeen kasvua, tunkkaista ilmaa, ja voi vaurioittaa rakenteita. Se voi myös aiheuttaa alipainetta ja vetää ilmaa asuntoon muualta, kuten rakenteiden tai viemärien kautta, heikentäen ilmanlaatua entisestään.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Ei saa sulkea tai tukkia, sillä ilmanvaihtoräppänän (korvausilma- tai tuloilmapuhallin) sulkeminen aiheuttaa vakavia sisäilma- ja kosteusongelmia, kuten homeen kasvua, tunkkaista ilmaa, ja voi vaurioittaa rakenteita. Se voi myös aiheuttaa alipainetta ja vetää ilmaa asuntoon muualta, kuten rakenteiden tai viemärien kautta, heikentäen ilmanlaatua entisestään.

        Suljettavat mallit on käteviä koska ne voi sulkea siksi ajaksi kun naapuri tupruttaa syöpäkäärylettään. Myös esim ruohonleikkauksen ja lehtienpuhalluksen aikana olisi hyvä saada sulkea kun pakokaasu saattaa tulla sisään. Nykyisin ei onneksi ole enää niitä urpoja jotka tyhjäkäyttää autojaan muitten ikkunoiden alla.


      • Anonyymi00007

        Ministeriö pyrkii päivittämään tupakkalakia siten, että parveketupakointiin puuttuminen helpottuisi ilman, että terveyshaitan todistaminen olisi aina välttämätöntä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5250
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3716
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      67
      3613
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      21
      3551
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2360
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2356
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2204
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2140
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2079
    Aihe