Toimeentulotuki muuttuu: Leikkuri voimaan 1.3.2026 – Useita tiukennuksia
Toimeentulotukeen liittyvät uudet velvoitteet ja tiukemmat ehdot ovat voimassa helmikuusta alkaen. Tuen perusosaa leikataan kaikilta 18 vuotta täyttäneiltä 1.3.2026 alkaen. Velvoitteista lipsuvaa uhkaavat kovat sanktiot.
Hallitus kansan kurkulla
11
272
Vastaukset
- Anonyymi00001
Persujen Riikka Purra: "meille ei kokoomuksen leikkaukset käy".
Pahin kansan kusettaja. - Anonyymi00002
Taas rikotaan lakia, ihmisoikeuksia, kansainvälisiä sopimuksia ym....
T.lööwetärter- Anonyymi00005
Ei taatusti rikota mitään oikeuksia!!! Toimeentulotuki ei ole missään laissa tarkoitettu kenenkään elatukseksi! Se on vain ja ainoastaan viimesijainen ja väliaikainen tuki!
Kenelläkään ei ole mitään oikeutta alkaa elellä toisten rahoilla!! Hävetkää veronmaksajien kyykyttäjät!!!
- Anonyymi00004
Alkoi eläke heti lapsilisien lakattua koko suvulla.
Ei koske meikäläisiä.
Jää aikaa "harrasteisiin"
t. Leif - Anonyymi00006
Mieluummin kurkulla kuin taskulla
- Anonyymi00007
Toistakymmentä vuotta on Suomen päättäjiä huomautettu perustoimeentulosta .Ainut huoli heillä on ollut kuinka ulkovaltojen kansalaiset pärjäävät ja miten heidän elintasonsa voidaan turvata. Samalla leikkauksia on kohdistettu kotimaiseen hyvinvointi yhteiskuntaan ja sama peli jatkuu yhä. Näillä meidän päättäjillä ei ole tarkoitustakaan taata verovaroillamme hyvinvointimme säilymistä, jos olisi se olisi jo tehty sen sijaan että rahojamme on jaeltu auliisti muiden tarpeisiin pitkin maailmaa..
- Anonyymi00009
Ja kuitenkaan et näe nälkää ja ns ihmisarvoasi ei olla loukattu.
- Anonyymi00008
Turhin tuki suomessa jonka voisi lopettaa kokonaan.
- Anonyymi00010
Myös esim. tämä muuttuu 2/2026: "Toinen merkittävä muutos vaikuttaa asiakkaan tulojen huomioimiseen. Toimeentulotuesta poistetaan ansiovähennys kaikilta 18 vuotta täyttäneiltä. Ansiotulovähennys on ollut 150 e/kk. Lisäksi jatkossa kaikki VÄHÄISETKIN avustukset vaikuttavat toimeentulotuen määrään täysi-ikäisillä. Tähän saakka toimeentulotuessa ei ole huomioitu ns. vähäisiä avustuksia, joiden raja on ollut yksin asuvalla 50 e/kk ja perheellä 100 e/kk."
Kyllä leikkuri iskee köyhimpiin ; (
https://www.kela.fi/ajankohtaista/toimeentulotukeen-muutoksia-uudet-velvoitteet-ja-tiukemmat-ehdot-helmikuusta-alkaen - Anonyymi00011
Yleistuki tekee tuloaan, mitä sitten tuo tullessaan?
https://stm.fi/yleistuki - Anonyymi00012
Toimeentulotuki on monilla työkyvyttömillä työnhakijoilla vuosikymmeniä - siinä voi kukin miettiä tilannetta omalla osallaan, onko reilua ja miltä tuntuisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1968962
- 114718
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523740Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043106Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952762Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62538Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121918- 441485
Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131469Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos691333