Sähkömoottorithan pohjautuvat sähkömagnetismille ja niiden hyötysuhde on vähäinen. Näistä moottoreista saa talteen otettuna takaisin sähköä jopa 97 % siitä mitä niihin syötetään, joten niiden hyötysuhde on vain 3 % ja se johtuu vain niistä malmi materiaaleista mistä ne tehdään.
Mietiskelin sellaista että kun on akkuteollisuus ja siinä pyritään käyttämään materiaaleja jotka säilyttävät sähkön varauksen 100 % ja sitten on materiaaleja, mineraaleja ja materiaaleja jotka syövät sähköstä heti 100 %. Sikäli kun materia syö sähköä niin energiahan ei katoa mihinkään vaan se muuttaa muotoaan. Tästä aloinkin ajatella malmien eli materiaalien sekoitteen kehittämistä siten että sekoitetaan perus sähkömoottorin sähkömagneettisiin materiaaleihin juurikin tuota 100 % sähkön koko energian itseensä imevää, sähkö energian kadottavaa materiaalia oikealla tavalla, niin tällä lailla saamme aikaiseksi sähkölle "magneettisen" toimivuuden tässä magneetissa siten että sen hyötysuhde voi nousta jopa siihen 100 %. Pitää vain sekoittaa tuota itseensä kaiken sähkön "imevää" kadottavaa ja siten muita materiaaleja niin että tälle magneetille, mistä materiaaleista se nyt sitten kannattaa sekoitteina tehdä, saadaan maksimaalisen voiman hyöty.
Tällä hetkellä magneettisuuden hyöty ei ole kuin sen 3 %. Sekoitteella, kun ajatellaan 100 % hyötysuhdetta, niin tällä on oltava kyky ottaa "imeä" itseensä kaikki sähköenergia ja saada se muutettua voimalliseksi sähkömagneettiseksi hyötysuhteeksi ja se onnistuu vain sekoitteella joka kuluttaa 100 % siihen syötetystä sähköstä. Hyötysuhteen hakeminen maksimaaliseksi on tavoite.
Tällä hetkellä sähkömagneetit ja sähkömoottorit tehdään materiaaleista joita käytetään myös akuissa, eli ne säilövät sähkö ilman että kuluttaisivat sitä, joten hyötysuhde on olematon.
Tämä kun ajatellaan että nykyinen sähkömoottori kuluttaa hyötysuhteena vain 3 % niin voidaan ajatella materiaalien kehityksen myötä että kun saavutetaan noin 100 % kulutus ja sen hyötysuhde, niin sähkömoottorin tehot nykyisellä kulutuksella nousee 30 kertaisiksi, eli ei tarvitse tehdä enää niin suuria akkuja, riittää 1/30 osa nykyisestä tarpeesta saada sähköauton toimintasäteeksi 800 km.
Se tietenkin että tämä oikein tehtynä ja akut oikein tehtynä voi tulevaisuudessa olla että sähköauton toimintasäde on jopa kymmeniä tuhansia kilometrejä.
Voimme alkaa puhua moottoripyörien ja moottorikelkkojen pienistä moottoreista ja useiden tuhansien kilometrien toimintasäteestä ja suurista tehoista myös niissä ajoneuvoissa.
Sähkö voi olla meidän ajoneuvoissa lopullinen tulevaisuus.
Terveisin
Henkka.
Sähkömagneetin ja sähkömoottorin innovatiivista mietiskelyä. Terveisin Henkka.
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään875181Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533326Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,732705Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621368Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?231215Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121086- 461040
- 411026
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2311017