Paperiliiton vuosisadan moka neljä vuotta sitten

Anonyymi-ap

Neljä vuotta sitten, 1.1.2022 aloitti Paperiliitto 112 päivän lakon UPM:n tehtailla. Lakko oli vuosisadan munaus, koska lakolla ei saavutettu mitään.

Joukkovoimalla ei nykyään saavuteta mitään. Se on vain Hakaniemen herrojen tykö tulemista, yritys osoittaa tarpeellisuutensa, mutta samalla osoittaa kykenemättömyytensä neuvottelemaan.

Haitanteko työnantajalle ei ole viisasta. Vai mitä luulet? Yksi vanha viisaus on, että ei pidä purra isäntäntä kättä. No, mitä hyötyä lakosta oli, kun lopputulos oli sama kuin ennen lakkoa?

UPM:lle lasketaan tulleen vahinkoa 2-3 miljoonaa päivältä eli koko lakon osalta noin 200-300 miljoonaa euroa.

Paperiliiton kulut olivat noin 200 000 euroa päivältä eli koko lakon osalta 22,4 miljoonaa.

Entäs tappiot lakkolaisille? Ansionmenetys, lomarahoja ja eläkettä ei kertynyt.

112 päivän lakolla ei saavutettu mitään. Työyhteisöjen luottamus romahti. Luottamuspula työntekijöihin Suomessa on johtanut tehtaiden lakkauttamisiin Suomessa. Tuotanto jatkuu ulkomaisilla yksiköillä.

Teollisuusliitto oli päällepäsmärinä 112 päivän lakossa. Samat kaksi "sankaria", paperi ja metalli ajoivat Suomen syvään lamaan 1990-luvun alussa. Teollisuusliiton mainos, että liittyminen kannattaa on vajaa. Mitä hyötyä, kun joukkovoimalla ei enää saavuteta mitään ja sama palkka on liiton jäsen tai ei? Miksi maksaa liitolle 400-500 euroa vuodessa? Aniosidonnainen maksetaan kassasta. Loimaan jäsenmaksu on noin 100 euroa vuodessa ja siitä saa verovähennyksen, koska se on tulonhankkimiskulu. Liiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu.

9

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Paperimiesten tulevaisuus on heikko. Vihervasemmisto ajaa metsäteollisuutta koko ajan kaksin käsin maasta.

      Uusia paperikoneita ei Suomeen enää rakenneta. Vanhimmasta päästä olevat lakkautetaan. Paperin ja sellun tuotanto siirtyy Etelä-Amerikkaan kiihtyvää tahtia.

    • Anonyymi00003

      Työpäivä, kun tuulee. Vapaapäivä kun tyyntä.

      Näin se Suomen kilpailukyky paranee.

      • Anonyymi00006

        Mietin paperinvalmistusta tuntemattomana, että kuinka nopeasti tuollainen iso paperikone joustaa, jos sähkön hinta nousee pilviin? onko kyse tunneista vai päivistä, kun mylly pysähtyy?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Mietin paperinvalmistusta tuntemattomana, että kuinka nopeasti tuollainen iso paperikone joustaa, jos sähkön hinta nousee pilviin? onko kyse tunneista vai päivistä, kun mylly pysähtyy?

        Ei sitä konetta voi pysäyttää kevyin perustein. Ensinnäkin tuotto vaatii että se käy jatkuvasti ja siltikin on siinä ja siinä kannattavuus.

        Hetkessä sen alas saa, mutta jokainen ajamaton tunti on valtavan kallista ja startti maksaa hylyn muodossa.


    • Anonyymi00004

      Palkkamaltti kyllä. Julkiset palkat on maksettu 20 vuotta lainalla, koska palkankorotukset ovat ylittäneet tuottavuuden kasvun. Julkinen talous vie BKT:stä 60%. Liikaa. Hyvinvointialueiden irtisanomiset tervehdyttävät kahtaalta: sopeuttamalla ylimitoitettu toiminta rahoitusta vastaavaksi ja siirtämällä työvoimaa julkiselta yksityiselle tuottavaan toimintaan Se on hyvä asia.

      Ihmisillä on rahaa sukanvarressa 115 miljardia. Kulutus puuttuu. Sitä Lindtmankin ihmettelee. Tuppuraisen maailmanloppua ja muita valheita huutava kuoro saisi lopettaa, niin ihmisillä viriäisi toivo ja uskaltaisivat kuluttaa.

      • Anonyymi00008

        Viisas investoi nyt, kun kaikki on halpaa.


    • Anonyymi00005

      Liitot ovatkin pukupellejen kampaviineri kerhoja. Aika kovia liksoja tienaa nuo liittojen pamput.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      772
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe