Vuosangan Sudet ovat Sotkamon puolella, missä voi metsästää niitä.
Susi Vuosanka
Anonyymi-ap
882522
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 88
Vanhimmat
Sotkamon puolella näkyivät susimiehet ajelevan susilauman perässä. Menkää Sotkamoon, siellä ovat Sudet...
Mennään tietysti!
Sotkamon ja Kuhmo, paljon susia.
🐺 🐺 hukka perii
😇 uskoa sudenmetsästykseen
Hauleilla täytetty Susi on painava, taatusti aikuinen laumanjohtajasusi!
Onko tullut saalista, vai menikö hukkaan koko jahti?
Jotakin saaneet Sotkamossa, uros Susi.
🥶 hyytävän jännä susijahti.
SYYT SUSIEN MASSAMURHALLE NYT :
-Metsäpeurasta halutaan huvitappajille oma trofee-laji, joten susia tapetaan sen takia. Siis tapettavaksi rikkaille ulkomaalaisille jotka maksaa huimia summia kansainvälisesti tuomitusta "harrastuksesta". Kiitos tästä MetsäpeuraLIFE pomolle huvitappaja Sakari Mykrä-Pohjalle huvitappaja-vaimoineen.
-Koirasusia vihataan muuten vaan, vaikka eivät edes sotke Suomen luonnon tasapainoa siinä määrin kuin kansa itse ja sadat tuhannet huvitappajat tekee, lammasvahingoista puhumattakaan. Yellowstonen mustissa susissa on kotikoiran perimää.
-Vahinko - ja turvallisuusperusteista kiintiötappamista on suhteessa suunnitellun kiintiötappokartan mukaan todella vähän, ehkä noin puolet.
HALOO !!!! Tämän se suomalainen metsästymafia eli MMM, Riistakeskus, Metsästäjäliitto ja eduskunnan eräkerho bulvaaneineen sai aikaan kun addiktio ja tappamiskiima on kasvanut ylitsepääsemättömäksi SAALISKATEUDEN TAKIA! Tämä siitä tuli, kun huvitappajat tahtoo kaikki eläimet eli hirvet, metsäpeurat, valkohännät, kana- ja muut linnut, supikoirat, villisiat, mäyrät, ketut päästä ITSE tappamaan. Hienosti upposi kansaan suden maineen mustamaalaaminen tarkoitukseen masinoiduilla koirantappo-, lammas- ja lapsipelko-uutisilla kun Punahilkka taas palautettiin hommiin.
YHDEN SUDEN MARKKINA-ARVO 1,3 miljoonaa euroa eläimen luonnolle ja sitä kautta ihmiselle tuoman hyödyn mukaan ! Nyt meni Suomelta tosi hyvä diili sivu suun, eikä edes ilmeisen luonto- ja eläinvihainen kokkari Rolexander Stubb sitä tajunnut !
Miksi ei tapeta kaikki Suomen eläimet kerralla, että heistä kunnolla päästään ? Mitä ne vielä aikailee, mitä odottaa ? Sitäkö, että EU torppaa vielä tämänkin hulluuden, kuten Ruotsissa nyt kävi kun suden kanta siellä liian pieni, jolloin tappaminen kielletty koko seuraavan vuoden 2026 ?
On MMM, Riistakeskus, Metsästäjäliitto, eduskunnan eräkerho kyllä ääliöitä, sanon minä. Ei mitään tolkkua hommissa ei, kun sadistinen orgastinen tappaminen on niin helvetin kivaa ! On paljon keinoja, joiden avulla rinnakkaiselo petojen kanssa voisi toimia mainiosti, mutta kun ne eivät kelpaa. Niille kelpaa vain silmitön järjetön lyhytnäköinen koko ihmiskuntaa, luontoa, eläimiä tuhoava raaka ja julma väkivalta.
Puhalla sinne minne aurinko ei paista.
Susikiihko näyttää vihervasurille nousseen arvoon arvaammattomaan.
Kaikki suset ja karhut ampua. Kiitos! Ne joutaa.
😇 pyhä ajatus
😇 uskon, saalista saadaan.
Ota happee välilä
ONKO NÄMÄ Vuosangassa olevat nyt KOKONAISIA LAUMOJA ?
Vai käykö niin että kun laumasta osa tapetaan niin osa lähtee taas pihoille nälissään, jolloin heidät saa sitten sen pohjalta tappaa?
Miten harrastelija-huvitappajat kuvittelee kykenevänsä kerralla tappamaan kokonaisen lauman, niin kuin on isokenkäiset suunnitelleet ?
🐺 🐺 🥶 🥶 😇
Sotkamossa on Vuosangan susilauma, metsästys alkoi Sotkamossa tänään.
Jep
Onko tosi?
onko noheva etustaja polovinen kommentoinut asiaa kainuun sanomille?
Kysy Polviselta😉
Eipä ole vielä kommentoinut, Persut leikkaavat susistakin 20 %
Pittää kysellä.
Susia on aina kolminkertainen määrä mitä luke väittää
Moni viherpiipertäjä haluaa susi 🐺turkin päälleen. 🫣🤢👎
Ampukaa naarassusia jotteivät heti lisäänny.
Ei ihan kaikki ole, viime viikolla oli kaksi sutta tiellä tuolla Härmän kylän seutuvilla.
Olin pimeässä ajaa päälle onneksi viime tingassa hyppäsivät ravin puolelle.
100 ukkoa oli ollut susimetsällä. Saalis yksi susi, hyvin hyvin saamatonta porukkaa😲
Susia on liian vähän, joten saaliskin jää pieneksi! Susia pitäisi olla paljon, jos mieli saalista saada.
Älä hättäile, istu mättäälle, kyllä ne kaatuu , kun aika on. Nautitaan🤭
Jospa menisit takaisin äitis hammeen alle piiloonsenkin vätys😂
Eipä ole tarvis mennä, niinkuin sinä menet🤪
Lentiiran metsätiet täynnä jälkiä uudessa lumessa ainakin viiden eri suden jäljet.
Patruuna
Vilkaiseppa saalis tilastoa, ovatko saamattomia😁
Olis ne ampunu koko lauman mutta yhdestä vaikea enemmän kaataa se on vähän kuin naton kulut yks kaks nousisi kahdesta prosentista neljään
On ollut jännää hommaa tämä suden metsästys, ei oikein Malta nukkuakaan kun ollaan etsitty jälkiä. Tietysti maltti pitää olla ja turvallisuus huomioida kun kuitenkin peto kyseessä. Ollaan tsemppirunkattu jahti kavereiden kanssa toisiamme ja sankareinahan meitä kyläyhteisössä pidetään. Käytiin vittuillessa kaatamassa postilaatikko yhdeltä viherpiiperöltä jahtiin mennessä, ja meitä nauratti kun ajateltiin sen ilmettä aamulla kun se rollaattorilla tulee lehteä hakemaan. Noh, jatkakaa pullamössöt nukkumista, meikä lähtee metille!
Hyvä.
Okei! 🛝
Suden kaatoon käy metsämiehen tie.
😇 uskovaisten riistaa
Ou jee https://survarit.blogspot.com/2026/01/operaatio-karibian-varjo.html?m=1
Raikas pakkassää jatkuu, eipähän tule hiki passissa!
Täytetty Susi olisi kiva!
Wulf
😇 Susi, uskon sen.
Eihän susimetsälle mennä tappaminen mielessä, vaan nauttimaan porukkahengestä, raittiista ulkoilmasta , nuotiotulella paistetusta makkarasta ja nokipannukahvista.
Ne vätykset ei osaa edes nuotiota sytyttää😂
Sinä et taida olla nähnyt nuotiota muualla kuin TV:ssä, kun noin hulluja puhut😂
Pakkanen panee!
Tapio pullo vielä lämmikkeeksi.
Kaksi Tapio viinapulloa, kaverillekin.
😇 uskon asian
Passissa tutina käy, palelee ajatuskin sudenmetsästyksestä.
Autossa Webasto hurisee ja kojelaudalle sijoitetulta tabletilta seurataan missä susien perässä oleva koira liikkuu. Saattaapa siinä ryyppiä termospullosta kaadetun kahvin ja kastaa nisua. Koiran näyttäessä lähestyvän on hyvä nousta hiljaa autosta ja ottaa käsiin tungsteenilla ladattu haulikko. Jo vilahtaa pedon harmaa turkki ja sankarimme sijoittaa haulilastin sen kylkeen. Veri punaa lumen ja miehiä alkaa kertyä saaliin ympärille. Kaatojuhlat voi alkaa..
Yes
Ja kaatojuhlat päättyy kunnon ristirunkkaukseen!
Näin on!
Susikeittoa on tarjolla koko kansan susipeijaisissa.
Koska niin on tarkoitus tehdä..
Suden maksa pihvejä, rautaa saisi.
😇 susikeitto on ravitsevaa, uskon sen.
Saamattomat vätykset saaneet vasta 2 sutta vaikka metsästys ollut jo viikon käynnissä😄 Uuninpankollako sitä maataan!!!
Koiriaan kilpaa kehuvat ja niille odottavat kaatoa!
2 vain ilmoitettu...
😇 uskovaisilla on koiria..haukkuvat hyvin.
Elä valehtele
Ihmeellistä että täällä vain uskonasioista kirjoitetaan 🤣🙏
Akat ne on jotka tämänkin mehtuun pilaa, koiriensa kanssa
Pakkanen pannut Sudet, eivät lisäänny enää.
🥶 sudenmetsästäjä aktiivinen
Vieläkö metsästävät Kuhmon susia Sotkamossa vai missä Maakunnassa voi nyt metsästää?
Ei Kuhmossa eikä Sotkamossa ole "susisa" metsässä. Vain ruokakaupasta saa.
Susi on tarjouksessa Valintamarketissa, 6 euroa kilo. Oitis kaupoille.
😇 uskon saavani susista pihvejä.
Edullista sutta, ostan koko ruhon.
Ihminen on Susi toiselle.
Olkaa kiltisti 🥰
Jotakin yrittää valmistaa, niin siitä tulee Susi.
Näin on.
Sudeksihan kaikki menee.
😇 uskon, että sudenmetsästys jatkuu vuosikymmeniä.
Onko Kuhmon sudet kuunnelleet uutiset susivihasta ja loikanneet rajantaa.
Susisoppa ei pala pojaan hämmentäen, jokainen laittaa vellilusikkansa susisoppaan, todella herkullista.
😇 uskon, että on herkullista susisoppaa liemi.
Minullekin liemi maistuisi!
Kaurapuuroa saaliitta jääneille! 😇