Modulaattori.

Anonyymi-ap

70-luvulta peräisin olevan TV pelin rakennusohjeessa sanotaan, että kytkemällä pieni lisälaite pisteiden A ja B välille, pelin ääni saadaan kuuluville TV:n kaiuttimista.
Kytkennässä piste A on äänisignaali. Piste B on RF modulaattori sisääntulo. Kyseessä on siis analogisille (UHF) kanaville lähettävä modulaattori.
Millainen tuo pieni lisälaite on?

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      tällaisesta laitteesta on kysymys:
      https://en.wikipedia.org/wiki/RF_modulator
      monessa modulaattorissa oli komposiitti-video sekä audio-tulo valmiina. Itse asiassa saman saa aikaiseksi vanhoilla videoilla SCART-liittimen kauta, koska siellä on sekä video että audio-in nastat. Audion taso ei välttämättä ole linjataso vaan väliin voi joutua laittamaan jonkin n. 1k vastuksen. Sen sijaan, jos videon etulaidassa on ne kolme RCA-liitintä niin nuo ovat usein linjatasoa.

    • Anonyymi00002

      Retro TV-pelissä pitää säilyttää alkuperäinen modulaattori kuvaputki TV:tä varten. Päätin hanhia nykyisiä TV varten RCA - HDMI muuntimen. Tällä pelin voi kytkeä taulutv:n. Kytkettävissä siis antenniliittimeen tai HDMI liittimeen. Lisään peliin kaksi RCA liitintä. Linjatasosta pitää huolehtia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      297
      9580
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      8
      2864
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      259
      2138
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      113
      2009
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      87
      1556
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1477
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1448
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      27
      1192
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      961
    Aihe