Sensuuri taas iski tai automaattinen botti
Skitsofrenian lääkkeetön hoito osa 3
Anonyymi-ap
56508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Oliko arat aiheet? En jaksanut lukea vaikka lääkkeetön olenkin.
Automaattinen sulku. Tuskinpa tääl 24/7 kukaan valvomassa eli luulen et 700+viestiä raja millon botti sulkee yms
Taisi alkaa olemaan sillä foorumilla jo liian paljon kommentteja, ehkä sulkivat sen takia.
700 on joku automaattinen raja about
Kohta on 10v päästä lääkketön kun geeniterapia tulee
Voi olla että se ei skitsofreniassa auta yhtään mitään.
Lupaavia tuloksia ollut hiirillä ainakin. Paljon riippuu miten asiat etenee.
Joko se selvis, miksi skitsofreenikon lääkkeetön hoito ei onnistu?
Ei ne reilut 700 kommenttia vielä tuoneet esille vastausta tuohon kysymykseen.
Koska sitä ei tarjota?
Ai hoitoa ei tarjota ?
Miksi ihmiset käy psykiatrilla, psyk. poliklinikalla, osastoilla, jne. ? Sehän on sitä hoitoa.
Ei lääkkeetöntä
eikö puhuminen ole lääkkeetöntäö hoitoa
Niin minunkin mielestäni pitäisi olla.
Kerran poliklinikalla psykiatri sanoi minulle, " ei me voida sinua hoitaa, kun et käytä lääkkeitä ". Ja niinpä minut dumpattiin pois siitä jostain hoito"ryhmästä ".
Eikös täälä ole moneen kertaan sanottu että terapia ei auta skitsofreniaan.
Ja myös ettei terapiaa tarjota jos skitsofrenia. Eikä mitään kuntouttavaa
kelalla on verso-kurssi
Joo niin on. Mut pointti on ettei terveydenhuolto tarjoa noita ite. Moni ei osaa ettiä ite kska ei tiedä et tollasia on olemassa
Miksi olet niin sekaisin, ettei sinua voida hoitaa ilman lääkkeitä?
Ei sekaisin vaan ne ei tarjoa kun lääkkeitä
Ei jos puhe ei mene perille ilman lääkkeitä.
koska ei ole terveydenhuollon palvelu. Ehkä lääkäri ei ole katsonut että sovellut sinne verso kurssille.
Ei sinne pääse ilman lähetettä kuitenkaan. Enkä puhu itestäni vaan yleisellä tasolla tiedän ettei kellekkään ole noita tarjottu eli ihan yleinen toimintaperiaate. Skitsofrenia=lääkkeet
Miksi kyselet tuollaisia ?
En ole ollut sekaisin enää pariin kymmeneen vuoteen, enkä käyttänyt lääkkeitäkään enää vuosiin. En ole enää ollut edes hoidon piirissä muutamiin vuosiin, avohoitokin loppui.
Miten ne sitten tarjoaa sitä kaikille muille jotka ei ole niin sekaisin?
Koska diagnoosi ohjaa liikaa
Voi hyvänen aika. Jo sinä haluat verso-kurssille niin otat yhteyttä lääkäriin ja sanot että haluisit hakea versokurssille ja tarvitset lääkärinlausunnon, Jos sinä et tähän pysty niin se versokurssi ei sovi sinulle.
no se on eri asia kuin se kun puhutaan ettei skitsofrenikolle ole kuntoutusta. On eri asia jos terveydenhuolto ei siitä kerro.
Koko ajan pointti oli et niistä ei kerrota eikä tarjota. Ethän säkään voi tietää vaikka kaupan olemassa olosta jos kukaan ei kerro siitä. Ja tää on se ongelma. Toki tolla saa säästöjä aikaan
Mitenkähän moni kaltaisesi uusavuton kuolee nälkään, kun se kaupan täti ei sieltä kotoa asti tule hakemaan.
Vai voisikohan sillä asennevammalla olla jotain tekemistä sen kanssa, että ihminen kykenee ottamaan itse itseään sen verran niskasta kiinni, että saa sitä ruokaa ostettua, vaikka sitä sairaudentuntoa ei riitäkkään siihen, että kysyy omahoitajalta mitä kaikkea hoitoa on saatavilla?
Diagnoosin ja oireiden mukaan hoitoa suunnitellaan. Sen takia se diagnoosikin ohjaa.
Kauppa on vähän eri. Tiedät varmaan et on vaikea tietää asiasta jos ei tiedä sen olemassa olosta. Ja terveydenhuollon systemaattinen tiedon pimittäminen on selkeä toimi
Lääkkeet on kuule ainut vastaus mitä saat
Täällä kun kovasti vaaditaan kaikkea hoitoa, jota on olemassa, niin onhan siitä näköjään tietoa, että kaikenlaista on olemassa.
Jos ei heti ole tietoa, tai mitään ei kerrota, niin siinä vaiheessa kun saa tietää, voi ottaa asian puheeksi lääkärin kanssa.
Kela on ollut olemassa iät ja ajat. Ja jos sä saat kelan etuuksia niin kyllähän sä silloin tiedät kelan olemassa olosta. Ei sitä voi verrata mihinkään kauppaan joka ei ole vielä käytössä. Ja kuka kieltää katsomasta mitä kelan sivuilta löytyy. Eikö ihmisiä kiinnosta kuka heidän tulonsa maksaa kuhan rahaa tulee tilille niin se riittää.
Nyt täällä tiedetään että kelalla on skitsofrenikoille versokurssi. jos se kiinnostaa niin varaa ajan lääkärille keskustelua varten ja kertoo että on kiinnostunut kurssista ja on perehtynyt kurssin sisältöön
On olemassa muitakin mt-sairauksia, joissa voi olla pahoja ja voimakkaita oireita, eikä terapiaan pääse silloinkaan, jos vointi ei salli.
Terapiaan mennessä on oltava sen verran hyvässä kunnossa, että siitä saisi hyödyn irti.
Ja aika usein kai terapia saattaa alkuun myös pahentaa oloa, mielialaa, ym. Ja se kai johtuu siitä, kun terapiassa aletaan kaivella juuri niitä ikäviä asioita, jotka ovat ihmisen ajaneet siihen tilanteeseen, että apua ja terapiaakin tarvitsee.
Toisaalta terapiaa vois tarttee et pääsee parempaan kuntoon
onko omahoito-ohjelmaa yritetty vai eikö siitäkään ole kerrottu
Ei omahoito vastaa terapiaa
ei mutta oletko miettinyt niitä kysymyksiä ja vastauksia joita omahoito-ohjelmassa kysytään
Osa niistä on aika turhia ja ei auta mitään
Jos lääkehoito on ainoa hoito, mikä auttaa, niin silloin varmaan lääkehoito on ainoa hoito mikä auttaa... Daa...
Omahoito on edelleen eri kuin terapia
mikä siellä terapiassa auttais jos omahoidon kysymykset ja ne harjoitukset ei auta
Terapeutit on ammattilaisia ja osaa auttaa eri tavalla kuin jos luet jotain PDFää yksin. Muutenkin terapia on kattavampaa kuin joku omahoito ohje
Ei sitä terapiaa oo keksitty turhaan
mitä sä höpötät. onko susta esim mielenterveystalon omaohjelma pdf muodossa . onko susta videot pdf muodossa. sulla on kovat harhat kun pidät videoita sellasena
no hae terapiaan tai sinne kelan verso kurssille.
Niitä on erilaisia. On myös PDF muodossa olevia
eli et ole käynyt katsoo mielenterveystalon omahoito-ohjelmaa ja sinä sanot että siitä ei ole apua vaikka et ole käynyt katsomassa
Se et sanon et on erilaisia myös PDF muodossa olevia ei poissulje etten olisi kattonu
Eli olet katsonut mielenterveystalon omahoito-ohjelman ja videot ja ne ei auta sua. Ok. Eli sun ei tartte terapiassa käydä niitä samoja ajatuksia läpi kun olet todennut ettei ne auta sua.
Terapia voi toimia kuitenkin vaikka omahoito ei
en ole niin sanonut . Mutta jos niistä omahoidon kysymyksistä ja neuvoista ei ole apua niin hyvä jos samojen asioiden käsittelystä terapiassa on hyötyä
Omahoito on osittain sitäkin, että ihminen yrittää etsiä tekemistä, joka tuntuu itsestä hyvältä, joka nostaisi mielialaa ja antaisi paremman olon/tunteen.
Eli omahoitoa voi toteuttaa itsekin, jopa ilman erityisiä ohjeistuksia.
Ja jos ei terapiaan pääse, niin silloin olisi hyvä omahoitoa yrittää, olisi sekin sentään jotain, eteenpäin.
Pahinta on kaikki kartoitukset. Kartotetaan tilanne mut ikinä ei tapahdu .
Aina voi kysyä ammattilaisilta, miksi kartoitetaan, mutta mitään ei tapahdu ? Kyllä ne siihen jotain vastaavat.