Kun te kerran tykkäätte täällä väitellä Islamista ja vaaditte koko ajan todisteita, niin haluankin kysyä teiltä: jos kerran Raamattu on ainoa oikea totuus ja puolustatte niin kovin, miksi sitten suomen kansa on 90% ei-uskovia????
Miksi ei täällää sitten harjoiteta uskontoa ja niillekin suomalaisille jotka uskaltavat ääneen sanoa olevansa uskossa hymähdellään ja naureskellaan. Miksi näin? Se on surullista mielestäni.
Uskominen on aina hyvä asia, onkin surullista että tämä on lähes uskottomien maa , täällä vaan uskotaan viinan voimaan ja rällästetään kaduilla.
Ei tarvitse vastata et on niitä uskoviakin, sen tiedän, mutta kun niitä on niin vähän. Suuri osa melkein häpeää omaa uskontoaan julkisesti, täällä kyllä uskalletaan mesoa.
Surullista, mutta totta, eikö?
Miksi ei täällää sitten harjoiteta uskontoa ja niillekin suomalaisille jotka uskaltavat ääneen sanoa olevansa uskossa hymähdellään ja naureskellaan. Miksi näin? Se on surullista mielestäni.
Uskominen on aina hyvä asia, onkin surullista että tämä on lähes uskottomien maa , täällä vaan uskotaan viinan voimaan ja rällästetään kaduilla.
Ei tarvitse vastata et on niitä uskoviakin, sen tiedän, mutta kun niitä on niin vähän. Suuri osa melkein häpeää omaa uskontoaan julkisesti, täällä kyllä uskalletaan mesoa.
Surullista, mutta totta, eikö?
Vastaukset 22
Vanhimmat
ihmisistä jotka pilkkaavat toisen uskoa,olkoon uskonto mikä tahansa.Tänne kirjoittavat onneksi pieni vähemmistö häiriintyneitä uskon halveksijoita.Uskoisin,että meistä krisrityistä monet rukoilevat omassa kotonaan,eivät pidä paljon meteliä siitä,on varmasti myös paljon ihmisiä jotka kuuluvat kirkkoon,mutteivät varsinaisia uskovia.Meitä on monenlaisia,kunhan osaisimme sovussa elää keskenämme.Ihmisiähän me kaikki olemme,saman arvoisia.
vaikka olenkin juuriltani muslimi olen asunut suomessa kauan ja täällä vasta oppinut paitsi puhumaan tätä kaunista kieltä hyvin ja sen että todellinen usko löytyy viinapullosta jonka saa alkosta
"Kun te kerran tykkäätte täällä väitellä Islamista ja vaaditte koko ajan todisteita, niin haluankin kysyä teiltä: jos kerran Raamattu on ainoa oikea totuus ja puolustatte niin kovin, miksi sitten suomen kansa on 90% ei-uskovia????"
Kelleköhän tämä viesti nyt on suunnattu?
En ole huomannut täällä kuin pari tunnnustautuvaa kristittyä.
Määritteletkö ensin mitä tarkoitat kristityllä? Ei-muslimi länsimaalainen on ilmeisesti kristitty.
Suomen kansa kyllä suurin osa uskoo varmasti johonkin, kaikki eivät luterilaiseen oppiin, mutta sitten johonkin muuhun. Muistaakseni 80 % kansasta jonkun tutkimuksen mukaisesti rukoilee silloin tällöin.
Uskonto on kuitenkin yksityisasia, sitä ei tuputeta esimerkiksi työpaikoilla, ymmärrän hyvin, että tällaisille ihmisille hyvämhdellään. Töissä tehdään töitä, eikä tarkoitus ole seurustelu. Samaa sarjaa on tietysti huivinkin käyttö töissä. Siitä ei pidetä.
Viinan voimalla rällästelyyn suurin osa kansasta ei osallistu, ehkä et vain ole huomannut asiaa. Hyvä oikaista tämäkin asia :).
Miksi vaadit kristittyjen päätä vadille ja sitten samaan hengenvetoon valitat, että kukaan ei usko :).
Itse en ole täällä niinkään kritittynä, vaan kiinnostaa keskustella ihmisoikeuksista ja väkivallasta. Ehkä liian arka aihe muslimiyhteisölle. Asiasta ei sovi puhua. Eikä tämä ole muuten ainoa palsta, missä käyn keskustelua.
saa fiksuja vastauksia sillä valitettavasti niitä uskovia ihmisä ei todellakaan ole vastaamassa viestiini.
Taas aihe hyppäsi johonkin aivan kuuhun varsin. kysymyksestä.
Kiitos kuitenkin.
Ei täällä voi keskustella näemmä.
Miksi te otatte kaikki visetit kuin sodanjulistuksena? Eikö saa edes rauhassa kysyä asioista?
En oikein päässyt selville, että mikä on varsinainen kysymys. Lopussa sitten sanoit, että ei tarvinnut vastata.
Tuohon häpeäkysymykseen yritin vastata, että on soveliaampaa olla hiljaa uskonnostaan, koska on monia ihmisiä, monia mielipiteitä asiasta, joten ei ainakaan työpailla ole sopivaa puhua uskosta.
että oletat fiksuja vastauksia saatavan vain uskovaisilta.
Koko ketjun aloituksesikin oli varsin hapuileva, kysyit ksitityiltä, rajaten kaikki muut ulkopuolelle, ja seuraavaksi väitit ettei näitä kristittyjä juurikaan ole.
Keltä kuvittelit kysyväsi ?
Neuvoni on, kysy seuraavaksi suomalaisilta, mitenkään eroittelematta.
Voit siten saada fiksujakin vastauksia.
Mikäli haluat keskustella vain samanmielisten kanssa sinun tulee valita tarkemmin seurasi. Samalla tosin piirit pienenevät, keskusteluaiheet vähenevät ja jutustelusta tulee yhteistuumallista hyminää.
Minusta tuntui, että avauksesi oli hyökkäävä. Jollet sitä sellaiseksi tarkoittanut, säädä hieman sävyä. Jos taas tarkoitit, saavutit keskustelulla sen, mitä halusitkin.
Et muuten ole vastannut minun viestiini. Oliko se sinusta epäasillinen?
juuri juo alkoholia ja vielä humalaan. Minä olen ainakin huomannut sen. Kuolintilastotkin kertovat samaa.
ja henkiseen maisemaan on toki kristinusko lyönyt vahvan leimansa. Mutta se ei ole koko totuus. Olemme saaneet vaikutteita monesta muustakin lähteestä, siis erilaisista filosofisista ja poliittisista opeista. Jopa ateistisista sellaisista. Emme elä missään yhtenäiskulttuurissa. Sikäli kuin olen oikein ymmärtänyt lukemaani kristillinen yhtenäiskulttuuri alkoi murenemaan jo valistuksen aikana 1700-luvun lopulla. Minusta näyttää siltä, että nykyinen Suomi on jälkikristillinen, enemmän tai vähemmän kristinuskosta vieraantunut yhteiskunta. Siinä Sinunkin arabityttö on elettävä jos aiot täällä elää. Jos olet muslimi niin mikä estää Sinua olemasta muslimi Suomessa. Millainen on suomalainen uskonnonvapaus mielestäsi? Pelkään pahoin, että Euroopan Unioniin pyrkivässä Turkissa on vaikeampi perustaa kristillisiä seurakuntia kuin Suomessa on perustaa islamilaisia seurakuntia.
Toivotan Sinulle mielenkiintoisia opiskeluhetkiä Suomen kulttuuri- ja aatehistorian parissa.
asiallisesta vastauksesta harvinaisesta sellaisesta.
Niin tiedän että suomi ei ole mitenkään uskonnilen tai sen kansa mikä tietysti o surullista vaikka olenkin muslimi, kuten sanoin, aina uskominen on parempi kuin ei mitään.
Olen asunut ikäni täällä ja tahsoin vain kysyä et miksi eivät ihmiset välitä omasta uskostaan..
Niin, olen asunut Turkissa vuosia ja tiedän siellä moni9a kristillisä yhteisöjä joten ei se ole ollenkaan hankalaa siellä, niitä on ja niitä on myös Irakissa, Iranissa, Libanonois, Syyrias näissä maissa kristittyjä paljon enemmän kuin Turkissa.
Eikä mullaole kristittyjä vastaan mitään,mutta täällä näyttää olevan paljon Islamia ja muslimeita vastustavia kun he eivät samaan aikaan edes välitä omasta uskonnostaan, se oli avaukseni ihmettelyn aihe
Pian lähdet kaikkien kaveriesi kanssa:)
miksi ihmiset eivät välitä omasta uskostaan. Entäpä jos heillä ei ole uskoa ollenkaan? Ovat tosin kirkon jäseniä (kuten täällä Suomessa väestöstä on yli 80% luterilaisen kirkon jäseniä) mutta uskovat jotakin muuta kuin mitä kirkko opettaa. Sitä se uskonnonvapaus on: jokainen yksilö saa uskoa tai olla uskomatta.
Suomalainen uskonnollisuus on melko hiljaista, intiimiä ja sisäänpäinkääntynyttä. Voi näyttää siltä, että ihmiset ovat täysin maallistuneita, mutta esim. moraaliset valinnat kertovat uskonnollisesta vakaumuksesta.
Jos islam demonisoi läntisiä kulttuureita niin, vastareaktio eittämättä on läntisen kulttuurin, (pääas. kristillisen) vaikutuspiirissä myös islamin demonisoituminen. Asiaa ei tietenkään auta, että islamin nimissä eriuskoisia halveksutaan ja varsin kehoitetaan tappamaan.
Seurauksena on aiemmin maallistunutta viihde-elämää viettäneiden, nimimerkki Amentin kaltaisten uskonnollisuuden herääminen. Yhtä hyvin kuin islamistien uskonnollisuus kätkee sovinistisia motiiveja, yhtä hyvin pitää suomalainen ääriuskonnollisuus sisällään nationalismia ja rasismia. Vastakkain asettelu vain lisää jännitystä edelleen.
Yksin ei voi riidellä. Kannattaa pohdiskella ketä ja mitä konflikti hyödyttää. Montako rauhallista ja ihmisoikeuksia kunnioittavaa muslimivaltiota maailmassa nyt taas olikaan?
... jos ihmisellä ei ole uskontoa?
Oikeassa olit puheissasi, AT (Arabityttö) Kaikissa kristityissä maissa on sama juttu. Maallikot omien etujen tähden julisti aikoinaan kristinuskon valtionuskonnoksi, eikä kaikki siis aidosti ole uskovia. Vallantavoitteliat toivat mukanaan esim. inkvisition mikä ei kuulunut tietenkään uskoon.
Samalla tavalla arabeja helposti mustamaalataan muutaman ääriaineksen terroristin tähden. Ja tavallani ymmärrän nyt sen, miksi he ovat katkeria - Tosin siviilit ovat syyttömiä ja joutuvat uhreiksi joka sodan muodossa.
Nykyään myös Suomen yliopistoista alettu värvätä porukkaa riveihin, joilla yritetään ajaa pois "jenkkien riistoa öljyssä ym" Minä olin ennen juuri niitä kuvailemiasi tyyppejä, joka ei välittänyt mistään ja joka kulki kapakasta toiseen elämöiden katkerana vääristä elämänvalinnoista.
Minulla monta arabituttavaa ja he eivät juopottele. Pyydän anteeksi monen suomalaisen puolesta. He ovat siitä ehkä joutuneet kapakkikierteeseen, että toisen maailmansodan jälkeen tuntui kuin olisi ollut rikos puolustautua Venäjän yritykseen vallata Suomi ja politiikassa sama näkyi myös. Siksi yritän nyt ajaa tshetsheeninen asiaa, en vain ole löytäny oikeaa tapaa, mutta jos tiedät hyviä vaihtoehtoja, kerro ihmeessa mielipiteesi miten voisin parhaiten auttaa heitä.
Uskon, että tässä maassa tapahtuu herätys. Siitä on merkkejä ilmassa. Faktaa kirkkolaitoksen uskonnollisuudesta löytyy http://www.galleria.suomi24.fi/saminen ja linkki "kirkkolaitos- ei hyvä"
sami s
"jos kerran Raamattu on ainoa oikea totuus ja puolustatte niin kovin, miksi sitten suomen kansa on 90% ei-uskovia????"
Kuka täällä puolustaa kovasti raamattua ja kristinuskoa? Moititaan kyllä islamia, joka ei tosin ole uskonto, vaan vallankäytön väline.
Näyttää siltä, että muslimit ovat pallo hukassa, kun suomalaiset eivät revi pelihousujaan, kun he arvostelevat raamattua. Ymmärtäähän sen: koraania arvostelleille on jaettu kuolemantuomioita.
Raamattu ja koraani ovat kumpikin vaan historiallisia romaaneja.
mielestäni uskominen on oolrait jos se mihin uskoo on sitä ja!!!
Suomessako 90%-ei uskovia??? Mistä olet kerännyt tilastojasi?Ei tuollaista havaintoa tai tutkimusta taida löytää muualta kuin kauppareissujen ym. "tietotoimistoista"? Arkipuhetta? Suomessa on tosin nykyisin kirkosta eroamisia, mutta tilalle tulevat esim. osin ns. vapaat kristilliset suunnat ja toisaalta ei-kristilliset uususkonnot(New Age ym.)!
Kannattaisiko tutustua paremmin suomalaisen kristinuskon yhteiskunnalliseen historiaan ja herätysliikkeiden historiaan yms. ja myös nykytilanteeseen? Käytä lähteinä esim. Kirkontidotuskeskus, yliopistot, yleiset kijastot. Suomella on pitkä pohjoismainen demokraattisen tiedonvälityksen historia. Osin myös parjatun luterilaisen kulttuurin hyötynä ja ansioina on koulu- ja yliopistolaitos kautta pohjoimaiden myös. Naisetkin saivat täällä "surkeassa" ei-muslimi-Suomessa äänioikeuden ensimmäisten joukossa sata vuotta sitten!
En tiedä sitten, miten hyvä tiedonsaanti ja koulutus on nimenomaan kaikilla kansalaisilla ja erityisesti naisillakin ja sinullakin esim. Saudi-Arabiassa (islamin "perusmaa"), Iranissa, nyky-Irakissa(!), palestiinalaisilla, Turkissa sekä muualla ns. islamilaisissa valtioissa? Vaikkapa Suomeen, pääosin kristittyyn ja uskonnonvapauden ja demokratian laeillaan turvaavaan valtioon verrattuna!
Halaisin tietää pari asiaa musliminaisen näkökulmasta kuultuna.
Pystyisitkö vastaamaan?
Esim. miksi mies saa hakata vaimoaan Koraanin mukaan? Miksi toisuskoisiin saa lopulta kohdistaa väkivallan Koraanin mukaankin (huom!), jos eivät halua muslimeiksi?(Suomessa vallitseva lakihan pyrkii estämään kaiken väkivallan, nimenomaan naisiin ja lapsiin kohdistuvan.) Eli jos vastaat uskonnollisen väkivallan hyväksyvästi, vastaat myös vastoin Suomen lakeja. Eli Suomi on siis Sinulle huono maa, Koraanin islamilainen valtio parempi? Jossakin muualla?
Sitten vielä yksi kysymys. Pystytkö vastaamaan?
Miksi muslimit hyväksyvät profeetta Muhammedin naisiin ja lapsiin aikoinaan kohdistaman seksuaalisen hyväksikäytön ja väkivallan? Suomen lain perspektiivissä ja kaiken terveen järjen
mukaan yli viisikymmenvuotiaan Muhammedin ja kuusivuotiaan tytön avioliitto yhdeksänvuotiaana aloitettuine avioelämineen oli luonnotonta,sairasta ja rikollista!!! Mikä sellaisessa oli muka hyväksyttävää? Miksi rikollisesta asiasta vaietaan ja selitellään muslimipiireissä?
Hyvää jatkoa kohti Vapautta, irti uskonnollisuuden kahleista kohden Elämää!Tutustupa myös Raamattuun ja Evankeliumiin, Koraanin muuntelema Jeesus Kristus oli nimenomaan naisten ja lasten auttaja!
Olisi mielenkiintoista joskus kuulla ihan oikeaa puhetta oikean arabinaisen suusta.
Jos oikeasti olet jostain arabimaasta, niin kerroppa minulle, mitä tiedät oman maasi kulttuureista ja tavoista tosissaan. Ja Eniten kiinnostaisi kuulla mitä tiedät naisten asemasta omassa maassasi.
Ympärileikkaukset? Kunniamurhat? Minkälaisia vapauksia naisilla?
Pelkään pahoin, että suomeen vauvana tulleet arabitytöt eivät tiedä todellisesta maansa naisten asemasta mitään.
Teillä on vain pieni osa näiden muslimityttöjen arkea, täällä vapaassa Suomessa.
Täällä muslimitytöt kävelevät korkokengissä, päällään paita jossa avonainen kaula-aukko.
Omasta kulttuurisesta asemastaan Suomeen ovat tulleet mukana, vain esimerkiksi Somalitytöillä perheen ruokailutavat, joissa miehet ahmivat ensin ja naisille jää tähteet, ja tietysti tämä rakas huivi ja nilkkoihin asti olevat hameet.
Mutta todellisuudessa ne rajoitukset, jotka meidän kristittyjen tyttöjen mielestä ovat outoja suomen muslimitytöillä, eivät ole mitään siihen verrattuna mitä heillä olisi omassa maassaan.
... pohjaa kristinuskoon, mutta myös omiin tapohimme ja muuhun kulttuuriimme.
Anna valtaa uskonnolle, niin annat valtaa tyhmyydelle!
Sitä suunnatonta tyhmyyttähän muslimimaissa riittää!!!
Ja se on surullista!
Suomessa on uskonnonvapaus! Onko muslimimaissa, esim. Saudeissa?
EI tarvitse hävetä täällä mitään. Korkeintaan voi ihmetellä tietämättömiä hyvinvoinnistamme mutta sen hinnasyta tietämättömiä "muslimipimennossa "kasvaneita muualtA TULLEITA?
olen irakista, jos sinä olet hyvä tyttö ja hyvä muslimi sinä et tule nettiin ja puhu täällä ihmisten kanssa ja silloin sinä et opeta kristittyjä etkä muslimeita mitä kunkin täytyy ja voi tehdä. Ja islam sanoo jos sinä katsot teeveetä se on "haram" kielletty ja nyt sinun isä on ostanut sinulle tietokoneen ,opeta nyt sinun siskoja ja sinun veljiä ja perhettäsi,älä toisia ihmisiä.