Kuusamolainen poliitikko ei usko että kuussa olisi käyty?

Anonyymi-ap

Hämmästyin kovasti, kun luin ao. tekstin erään kuusamolaisen vihreän poliitikon Facebook-sivulta, eli onko totta että hän uskoo tällaiseen salaliittoteoriaan:

"Kissinger kyllä myönsi talvella 1998 Kanadan Ylen talkshowssa tai joku dokkari se oli että ei Yhdysvallat käynyt kuussa vaan ne kuvattiin Kuprikin studiolla englannissa. Kylmän sodan aikana vaan tarvittiin lännelle sellainen mediavoitto Juri Gagarin lennon jälkeen."

Minulla on tallessa kuvakaappaus yo. tekstistä, eli vaikka hän sen Facebookista jossakin vaiheessa poistaisikin, on todiste tallessa että hän on tuon tekstin kirjoittanut 3.1.2026.

Yo. lainauksessa mainittu "dokumentti" lienee peräisin vuoden 2002 elokuvasta "Dark Side of the Moon", jossa mm. Kissingerin sanomisia oli kyseisen pseudo-dokumentin tyyliin sopivasti editoitu, eikä hän siis todellisuudessa ole tuollaista lausunut (Wikipedia: "He used footage of staff of President Richard Nixon, including Donald Rumsfeld, Henry Kissinger, Alexander Haig, Lawrence Eagleburger and CIA director Richard Helms, recycled from his earlier documentary Les hommes de la Maison Blanche and edited in order to twist their words.")

Ja Kuussa käymisestä on kyllä olemassa ihan riittämiin faktuaalista todistusaineistoa...

Olen luonnonsuojelun suhteen monessa asiassa samaa mieltä hänen kanssaan, mutta kovasti kyllä ihmettelen, jos yliopistotutkinnonkin suorittanut mies todella uskoo ettei kuussa muka olisi käyty. Tai sitten hän kirjoitti tuon vain huumorimielessä täkynä nähdäkseen, moniko laittaa tykkäyksen, eli keihin tuo teksti ilmeisesti meni täydestä. Vaarana tuollaisessa vain on, että omakin uskottavuus kärsii.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        52
        1013
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        17
        916
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        810
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        747
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        674
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        639
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        606
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        169
        562
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        550
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        58
        546
      Aihe