Televisiossa Power mainostaa kännykkää, joka toimii jopa KAKSI (!) päivää lataamatta. Itselläni on Nokian puhelin, joka toimii KOLME VIIKKOA yhdellä latauksella, eikä tulisi mieleenikään vaihtaa sitä mihinkään.
Kaksi päivää yhdellä latauksella
8
238
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä tuo minun motorola älykännykin toimii melkein viikon ennenkuin tarvitsee ladata, enpä kyllä räpellä sitä kaiken aikaa.
Se käyttääkö nettiä kännykällä on kännykän akkukeston ratkaisevin tekijä. Oma rootattu vanha Huaweini kestää hyvinkin viisi päivää lataamatta välillä, mutta tien päällä käytänkin nettiä tabletilla, mitä saakin olla sitten vähän väliä lataamassa...
- Anonyymi00004
Mitä isompi ruutu, niin sitä enemmän näytön taustavalaistuskin tyhjentää akkua - ja nettiä surffatessa näytön valaistus on tietysti aina päällä. Jossain pieniruutuisessa vanhassa nokialaisessa kumpikaan tuskin on merkittävä tekijä.
- Anonyymi00007
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mitä isompi ruutu, niin sitä enemmän näytön taustavalaistuskin tyhjentää akkua - ja nettiä surffatessa näytön valaistus on tietysti aina päällä. Jossain pieniruutuisessa vanhassa nokialaisessa kumpikaan tuskin on merkittävä tekijä.
Toki totta. Pitää kuitenkin muistaa, että kyllä Nokian uusimmissa Symbian -älypuhelimissakin oli 4 tuuman AMOLED -kosketusnäyttö. Vaikka se on toki pieni nykyisiin näyttöihin verrattuna niin kyllä se oli kuitenkin sen verta iso, että sen osuus älypuhelimen akun kulutuksesta oli merkittävä ihan samoin kuin nykyäänkin. Lumioissa oli vielä isommat näytöt vaikka nekin olisi pieniä nykyään.
T. miksuh
- Anonyymi00002
Eipä tuolla ole nykyään merkitystä kun pikalatauksella virtaa saa hetkessä taas akku täyteen.. Ennen vanhaan lataus oli tuskallisen hidasta..
- Anonyymi00003
lataussyklit kuluttaa akkua
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
lataussyklit kuluttaa akkua
Ei sillä merkitystä. Päivitystuki kerkeää loppumaan kauan ennenkuin akku on vaihtokunnossa. Siispä puhelin joutuu SER koppaan silloin oli akku vanha tai uusi..
- Anonyymi00006
Niin no Nokian Symbian -älypuhelimien ja S40 -peruspuhelinten akunkesto olikin aika hyvä ja akku kesti suht pitkään. Mutta toisaalta nykyään älypuhelimissa käytetään paljon raskaampia sovelluksia ja niissä pyörii enemmän erilaisia palveluita taustalla. Vaatimukset ja energiankulutus on ihan eri luokkaa mikä ei tietysti ole mikään ihme, koska aikaakin on kulunut uusimmistakin Nokian Symbian -älypuhelinten julkaisuista jo 11 -12 vuotta. Vaikka tietenkin akkutekniikka ja laitteiden energiatehokkuus on parantunut siinä ajassa niin yhtälailla on myös lisääntynyt laitteiden tehot, sovellusten jne vaatimukset ja myös energiankulutus niillä. Yksi juttu mikä kannattaa huomata on se, että Symbian oli pre-emptiivisellä moniajolla varustettu suht kevyt realiaikakäyttis ja nimenomaan suunniteltu sen ajan älypuhelimille alusta asti. Esimerkiksi Android ja iOS ovat jo käyttiksinä huomattavasti raskaampia eivätkä ollenkaan yhtä tehokkaiksi optimoituja mobiililaitteille. Senkin takia kummankaan käyttiksen älypuhelimet ei ole koskaan pärjännyt energiatehokkuudessa ja akun kulutuksen vähyydessä Symbianille. Nokian S40 peruspuhelimet on sitten asia erikseen, ne on niin karvalakkipuhelimia ominaisuuksiltaan ja käyttikseltään että akun kulutuskin on sitten paljon älypuhelimia pienempi.
T. miksuh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068