Gallup: Mikä oli sähkönkulutuksesi vuonna 2025?

Anonyymi-ap

Ihan mielenkiinnosta, tässä on gallup siitä mikä oli sähkön kulutuksenne vuonna 2025:

1) Mikä oli kokonaiskulutuksenne kilowattitunteina vuonna 2025? ?
2) Mikä oli keskimääräinen kulutuksenne kuukaudessa kilowattitunteina?
3) Laskiko tai nousiko sähkönkulutuksenne edellisvuodesta 2024, jos niin kuinka paljon?
4) Asuinkuntanne?
5) Asumismuoto (esimerkiksi kerrostaloasunto)?
6) Asunnon / talon koko?
6) Asukkaiden lukumäärä?
7) lämmitysmuoto?
8) Onko käytössä aurinkopaneeleja tai vastaavaa?
9) Oletteko tehnyt jotakin sähkönkulutuksen vähentämiseksi vuonna 2025? Jos niin mitä?
10) oletteko lisäksi tehnyt jotain muuta sähkön kulutuksen vähentämiseksi viimeisen 3 vuoden aikana? Jos niin mitä?

Tämä on ihan oman uteliaisuuteni vuoksi tehty kysely eikä siis minkään virallisen tutkimuksen osas vaikka siltä voisi ehkä vaikuttaa.

17

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hups, kysymysten numeroinnissa on typo kohdasta 6 alkaen. Kaksi kysymystä on samalla numerolla. No vastatkaa vaikka molempiin samalla numerolla samalla kertaa.

    • Anonyymi00002

      Vaihdoin pörssisähköön ja nyt istun illat pimeässä.

      • Anonyymi00003

        Kannattanee vaihtaa sähkösopimukseen, jonka kanssa sulla on varaa sähkön lisäksi sitä käyttäviin ledilamppuihinkin :-)


    • Anonyymi00004

      Mikä oli tämän turhan gallupin muu mahdollinen pointti kuin palstan aktivointi ?

      • Anonyymi00005

        Mikä on tämän turhan kommentoijan pointti kuin psykiatrien työllistäminen?


      • Anonyymi00006

        Etkö osaa lukea? Tarkotus oli kysyä mikä oli porukan sähkönkulutus vuonna 2025. Sanotaanhan toi ihan suoraan alotuksessa. Mutta lukutaidottomat persut ei tietysti osaa lukea joten eivät tajua mitään.


    • Anonyymi00007

      Rehellisesti, en ole seurannut. Maksa sähkölaskun ja siirron aina kun se tulee. T: Persu

    • Anonyymi00008

      No tässä on omat vastaukseni:

      # 1 - 1390 kWh (Vuosikulutus olisi ollut huomattavasti pienempi,, jos jääkaappipakastin ei olisi vedellyt viimeisiään. Kaappi vaihdettiin uuteen vasta pari päivää ennen marraskuun loppua.)

      # 2 - n. 116 kWh

      # 3 - vuosikulutus laski 182 kWh (Mikä on aika paljon)

      # 4 - Espoo

      # 5 - Kerrostaloasunto

      # 6 - 45 neliön kaksio, yksi asukas

      # 7 - Kaukolämpö

      # 8 - Ei aurinkopaneeleja (Vuokrakerrostaloasunnossa ei oikein ole mahdollisuutta edes.)

      # 9 - Jääkaappipakastimen korvaaminen uudella (Energialuokka A), keittiön kaappien sekä liesituulettimen ja kylppärin loisteputkien korvaaminen ledeillä eli viimeisestäkin loisteputkesta luopuminen, kahvinkeittimen kytkeminen älypistorasiaan, jouluvalojen kytkeminen älypistorasiaan ja ohjaaminen liiketunnistimilla,

      10 - vanhan pesukoneen korvaaminen uudella pesukoneella (Energiluokka A) ja kuivausrummulla (Lämpöpumpputekniikka, Energialuokka A+++) tietokoneiden turhan tyhjäkäynnin ja päälläolon vähentäminen, uunin ja hellan korvaaminen lähes kokonaan airfryerillä, tavallisten ledilamppujen korvaaminen älyvaloilla ja liiketunnistimilla, perinteisen imurin korvaaminen robotti-imurilla, kodinkoneiden (tiskikone,pyykinpesukone ja kuivausrumpu käyttäminen mahdollisimman tehokkaasti ja täysinäisin konein), kodinkoneiden energiansäästöohjelmien hyödyntäminen, kodinkoneiden ajastaminen toimimaan aikana jollon uusiutuvan sähkön tuotannon osuus on suurin, laitteiden turhan päällä ja valmiustilassa olon vähentäminen, tuulettimien kytkeminen älypistorasiaan ja ohjaaminen liiketunnistimilla, laturien turhan seinässä pitämisen vähentäminen


      T. miksuh

      • Anonyymi00009

        Voin vielä lisätä, että kämppäni joulukuun 2025 sähkönkulutus oli 101 kWh, mikä oli 28 kWh pienempi kulutus verrattuna joulukuun 2024 kulutukseen. Joulukuun sähkönkulutus piti siis sisällään myös kinkun, laatikoiden, piparkakkujen ja joulutorttujen paistamisen. Eli nyt tammikuun kulutus on todennäkösesti selvästi joulukuuta alempi.

        T. miksuh


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Voin vielä lisätä, että kämppäni joulukuun 2025 sähkönkulutus oli 101 kWh, mikä oli 28 kWh pienempi kulutus verrattuna joulukuun 2024 kulutukseen. Joulukuun sähkönkulutus piti siis sisällään myös kinkun, laatikoiden, piparkakkujen ja joulutorttujen paistamisen. Eli nyt tammikuun kulutus on todennäkösesti selvästi joulukuuta alempi.

        T. miksuh

        Niin ja noi kulutusarvot on otettu siis suoraan sähköyhtiön älypuhelinsovelluksesta.

        T. miksuh


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Niin ja noi kulutusarvot on otettu siis suoraan sähköyhtiön älypuhelinsovelluksesta.

        T. miksuh

        Niin ja rikkinäisen jääkaappipakastimen vaihtaminen uuteen marraskuun lopussa näkyi selvästi kulutuksessa jo joulukuussa. Joulukuun kulutus oli 10 kWh pienempi kuin marraskuun kulutus siitäkin huolimatta, että joulukuussa paistettiin kinkku, kolme eri joululaatikkoa, joulutorttuja ja piparkakkuja sekä pestiin pyykkiä ennemmän. Ilman jouluruokien paistamista ero joulukuun ja marraskuun välillä olisi ollut paljon isompi.

        T. miksuh


    • Anonyymi00012

      Isohko sähkölämmitteinen okt, vuosikulutus noin 30.000 kWh.

      • Anonyymi00014

        Kerro talon koko, muuten tyhjää "tietoa".


      • Anonyymi00015

        Kerro talon koko, muuten tyhjää "tietoa".


    • Anonyymi00013

      Sähköä käyttävät lämmitysjärjestelmän laitteethan ne tarvitsee eniten sähköä jos kiinteistön veden lämmitys tehdään erilaisilla pumpuilla, kompressoreilla, vastuksella, maalämmöllä.

      Omassa talossa 3000kwh
      Suosin yksinkertaisia, kestäviä ja toimivia järjestelmiä joiden takia ei mietitä ja arvailla miksi joku pumppu jumissa tai heikentynyt toiminta.
      1950 luvun tilava 2 kerroksinen puuutalo alunperin, 80 luvun alun 3 lasiset ikkunat (ei vuoda mistään)

      Pattereissa kiertää lämmin vesi ja kylpyhuoneen lattiassa jossa ainoa pieni betonilaatta ja vesiputki. Ei ole minkäänlaista monimutkaista järjestelmää, ei piirilevyjä, ei kylmäaineita, ei kalliita pumppuja, ei liemiä, ei porattuja syviä reikiä joissa pumppu, ei keräyspiirejä, ei voi tulla vaikeita vikoja, ei milloinkaa säädettävää. Kattilassa palaa miellyttävä tuli jonka kautta kiertää varaajan ja verkoston vesi jonka lämpötila nousee.

      Tässä talossa voisi asua 6 ihmistäkin ja samanlainen kulutus kuin nyt 1 aikuisella.

    • Anonyymi00016

      2 kerrosta, 200-300 neliötä lämmitettävää tilaa, maalämpö, talo vuodelta 2005,
      2 henkeä, kok kulutus n 15-16000 kwh/vuosi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe