Ihan mielenkiinnosta, tässä on gallup siitä mikä oli sähkön kulutuksenne vuonna 2025:
1) Mikä oli kokonaiskulutuksenne kilowattitunteina vuonna 2025? ?
2) Mikä oli keskimääräinen kulutuksenne kuukaudessa kilowattitunteina?
3) Laskiko tai nousiko sähkönkulutuksenne edellisvuodesta 2024, jos niin kuinka paljon?
4) Asuinkuntanne?
5) Asumismuoto (esimerkiksi kerrostaloasunto)?
6) Asunnon / talon koko?
6) Asukkaiden lukumäärä?
7) lämmitysmuoto?
8) Onko käytössä aurinkopaneeleja tai vastaavaa?
9) Oletteko tehnyt jotakin sähkönkulutuksen vähentämiseksi vuonna 2025? Jos niin mitä?
10) oletteko lisäksi tehnyt jotain muuta sähkön kulutuksen vähentämiseksi viimeisen 3 vuoden aikana? Jos niin mitä?
Tämä on ihan oman uteliaisuuteni vuoksi tehty kysely eikä siis minkään virallisen tutkimuksen osas vaikka siltä voisi ehkä vaikuttaa.
Gallup: Mikä oli sähkönkulutuksesi vuonna 2025?
17
323
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hups, kysymysten numeroinnissa on typo kohdasta 6 alkaen. Kaksi kysymystä on samalla numerolla. No vastatkaa vaikka molempiin samalla numerolla samalla kertaa.
- Anonyymi00002
Vaihdoin pörssisähköön ja nyt istun illat pimeässä.
- Anonyymi00003
Kannattanee vaihtaa sähkösopimukseen, jonka kanssa sulla on varaa sähkön lisäksi sitä käyttäviin ledilamppuihinkin :-)
- Anonyymi00004
Mikä oli tämän turhan gallupin muu mahdollinen pointti kuin palstan aktivointi ?
- Anonyymi00005
Mikä on tämän turhan kommentoijan pointti kuin psykiatrien työllistäminen?
- Anonyymi00006
Etkö osaa lukea? Tarkotus oli kysyä mikä oli porukan sähkönkulutus vuonna 2025. Sanotaanhan toi ihan suoraan alotuksessa. Mutta lukutaidottomat persut ei tietysti osaa lukea joten eivät tajua mitään.
- Anonyymi00007
Rehellisesti, en ole seurannut. Maksa sähkölaskun ja siirron aina kun se tulee. T: Persu
- Anonyymi00008
No tässä on omat vastaukseni:
# 1 - 1390 kWh (Vuosikulutus olisi ollut huomattavasti pienempi,, jos jääkaappipakastin ei olisi vedellyt viimeisiään. Kaappi vaihdettiin uuteen vasta pari päivää ennen marraskuun loppua.)
# 2 - n. 116 kWh
# 3 - vuosikulutus laski 182 kWh (Mikä on aika paljon)
# 4 - Espoo
# 5 - Kerrostaloasunto
# 6 - 45 neliön kaksio, yksi asukas
# 7 - Kaukolämpö
# 8 - Ei aurinkopaneeleja (Vuokrakerrostaloasunnossa ei oikein ole mahdollisuutta edes.)
# 9 - Jääkaappipakastimen korvaaminen uudella (Energialuokka A), keittiön kaappien sekä liesituulettimen ja kylppärin loisteputkien korvaaminen ledeillä eli viimeisestäkin loisteputkesta luopuminen, kahvinkeittimen kytkeminen älypistorasiaan, jouluvalojen kytkeminen älypistorasiaan ja ohjaaminen liiketunnistimilla,
10 - vanhan pesukoneen korvaaminen uudella pesukoneella (Energiluokka A) ja kuivausrummulla (Lämpöpumpputekniikka, Energialuokka A+++) tietokoneiden turhan tyhjäkäynnin ja päälläolon vähentäminen, uunin ja hellan korvaaminen lähes kokonaan airfryerillä, tavallisten ledilamppujen korvaaminen älyvaloilla ja liiketunnistimilla, perinteisen imurin korvaaminen robotti-imurilla, kodinkoneiden (tiskikone,pyykinpesukone ja kuivausrumpu käyttäminen mahdollisimman tehokkaasti ja täysinäisin konein), kodinkoneiden energiansäästöohjelmien hyödyntäminen, kodinkoneiden ajastaminen toimimaan aikana jollon uusiutuvan sähkön tuotannon osuus on suurin, laitteiden turhan päällä ja valmiustilassa olon vähentäminen, tuulettimien kytkeminen älypistorasiaan ja ohjaaminen liiketunnistimilla, laturien turhan seinässä pitämisen vähentäminen
T. miksuh- Anonyymi00009
Voin vielä lisätä, että kämppäni joulukuun 2025 sähkönkulutus oli 101 kWh, mikä oli 28 kWh pienempi kulutus verrattuna joulukuun 2024 kulutukseen. Joulukuun sähkönkulutus piti siis sisällään myös kinkun, laatikoiden, piparkakkujen ja joulutorttujen paistamisen. Eli nyt tammikuun kulutus on todennäkösesti selvästi joulukuuta alempi.
T. miksuh - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Voin vielä lisätä, että kämppäni joulukuun 2025 sähkönkulutus oli 101 kWh, mikä oli 28 kWh pienempi kulutus verrattuna joulukuun 2024 kulutukseen. Joulukuun sähkönkulutus piti siis sisällään myös kinkun, laatikoiden, piparkakkujen ja joulutorttujen paistamisen. Eli nyt tammikuun kulutus on todennäkösesti selvästi joulukuuta alempi.
T. miksuhNiin ja noi kulutusarvot on otettu siis suoraan sähköyhtiön älypuhelinsovelluksesta.
T. miksuh - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Niin ja noi kulutusarvot on otettu siis suoraan sähköyhtiön älypuhelinsovelluksesta.
T. miksuhNiin ja rikkinäisen jääkaappipakastimen vaihtaminen uuteen marraskuun lopussa näkyi selvästi kulutuksessa jo joulukuussa. Joulukuun kulutus oli 10 kWh pienempi kuin marraskuun kulutus siitäkin huolimatta, että joulukuussa paistettiin kinkku, kolme eri joululaatikkoa, joulutorttuja ja piparkakkuja sekä pestiin pyykkiä ennemmän. Ilman jouluruokien paistamista ero joulukuun ja marraskuun välillä olisi ollut paljon isompi.
T. miksuh
- Anonyymi00012
Isohko sähkölämmitteinen okt, vuosikulutus noin 30.000 kWh.
- Anonyymi00014
Kerro talon koko, muuten tyhjää "tietoa".
- Anonyymi00015
Kerro talon koko, muuten tyhjää "tietoa".
- Anonyymi00013
Sähköä käyttävät lämmitysjärjestelmän laitteethan ne tarvitsee eniten sähköä jos kiinteistön veden lämmitys tehdään erilaisilla pumpuilla, kompressoreilla, vastuksella, maalämmöllä.
Omassa talossa 3000kwh
Suosin yksinkertaisia, kestäviä ja toimivia järjestelmiä joiden takia ei mietitä ja arvailla miksi joku pumppu jumissa tai heikentynyt toiminta.
1950 luvun tilava 2 kerroksinen puuutalo alunperin, 80 luvun alun 3 lasiset ikkunat (ei vuoda mistään)
Pattereissa kiertää lämmin vesi ja kylpyhuoneen lattiassa jossa ainoa pieni betonilaatta ja vesiputki. Ei ole minkäänlaista monimutkaista järjestelmää, ei piirilevyjä, ei kylmäaineita, ei kalliita pumppuja, ei liemiä, ei porattuja syviä reikiä joissa pumppu, ei keräyspiirejä, ei voi tulla vaikeita vikoja, ei milloinkaa säädettävää. Kattilassa palaa miellyttävä tuli jonka kautta kiertää varaajan ja verkoston vesi jonka lämpötila nousee.
Tässä talossa voisi asua 6 ihmistäkin ja samanlainen kulutus kuin nyt 1 aikuisella. - Anonyymi00016
2 kerrosta, 200-300 neliötä lämmitettävää tilaa, maalämpö, talo vuodelta 2005,
2 henkeä, kok kulutus n 15-16000 kwh/vuosi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920