Löytyykö liesikupua

Anonyymi-ap

Missä on ainoastaan liesikuvun sulkupellin ohjaus, ei muuta. IV-konetta siis ohjataan muualta.

13

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Monissa kerrostaloissa on juuri sellainen.

    • Anonyymi00002

      Kyllä siinä valokin ois hyvä olla. Kerrostaloissa joissa on huippuimuri noita löytyy. Varmaan kaupoistakin pilvin pimein.

      • Anonyymi00006

        Niinhän sitä luulee, kaikissa on jopa kielto avata itse kantta.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niinhän sitä luulee, kaikissa on jopa kielto avata itse kantta.

        Itse kantta on kyllä kieltämättä kiva availla.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Itse kantta on kyllä kieltämättä kiva availla.

        Tuotetta saavat käyttää 8 vuotta täyttäneet
        ja sitä vanhemmat lapset sekä henkilöt, joilla
        on rajoittunut henkinen tai fyysinen toimin-
        takyky, heikentynyt tuntoaisti tai puutteelli-
        nen kokemus tai tietämys, jos heille kerro-
        taan, kuinka tuotetta on tarkoitus käyttää.
        Lapset eivät saa leikkiä tuotteella. Lapset ei-
        vät saa puhdistaa tai huoltaa tuotettaa ilman
        valvontaa.


    • Anonyymi00003

      Kumma kyllä ne on yhtä kalliita kuin sähköpaneelilla.

    • Anonyymi00004
      • Anonyymi00010

        Tuossa kuvussa ei ole tehostusläppää, vaan kertaventtiili, eikä se ohjaa mitään, vaan on yhteispoiston kupu.


    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00009

      No tottakai löytyy. Kyseessä siis tehostussäädettävä kupu. Löytyy sekä mekaanisella kellolla että sähköisellä toimilaitteella. Taannoin oli myös ihan mekaanisia vailla mitään automaatiota... näissä ei siis tehostus lopu kuin nupista vääntämällä (voi unohtua päälle).

      Jos samassa vekottimessa on myös iv-koneen ohjaus, niin silloin on kyseessä säädinkupu. No mutta tottakai terminologian kanssa myös sekoillaan vähintään riittävästi ja lisähaastetta tulee siitä, että liesikupu voi olla sekä että eli siinä on tehostuspelti (=tehostussäätö) ja iv-koneen ohjauskytkimet (=säädinkupu)... tai porrasmuuntajasäädin (kun ohjataan vanhempia iv-koneita, missä AC-puhaltimet).

      Löytyy myös "kerrostalokupu", mikä on tarkoitettu yhteiskanavajärjestelmiin = kuvussa on näissä tilanteissa vaadittava ns. savunrajoitin. Huoneistokohtaisessa ilmanvaihdossa tätä ei tarvita, mutta ei toisaalta ole estettäkään moisen käytölle.

      • Anonyymi00011

        Taannoin oli myös ihan mekaanisia vailla mitään automaatiota... näissä ei siis tehostus lopu kuin nupista vääntämällä (voi unohtua päälle).

        Tätä tarkoitin, näitä ei enää saa. Lisäksi edellytetään vaihtuvanopeuksista puhallinta, ei kuulemma saa pienentää yleispoistoa.


    • Anonyymi00012

      saranoi oma pelti huuvan alapintaan, saranat seinän puolelle

    • Anonyymi00013

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5569
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4876
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      44
      3194
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3014
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2643
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2252
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      341
      2101
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1821
    9. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1566
    10. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    Aihe