Keski-Suomen hyvinvointialueen sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksut nousivat tammikuun alussa. Mistä köyhä työtön repii rahaa, kun sairauksia taustalla ja talous kuralla. Synkältä näyttää tulevaisuus.
Terveydenhuoltomaksut nousee
28
715
Vastaukset
- Anonyymi00001
Keski Suomen hyvinvointialue, suurinta päätösvaltaa käyttää;
Suomen Keskusta 21
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 16
Reilu meininki...- Anonyymi00021
Tuolla vastauksella hän ei nyt tainnut saada vastausta esittämäänsä kysymykseen.
- Anonyymi00002
Yhäkö luulette että Suomessa on terveyden huolto hyvä ja muka maailman parasta?
Kuten muukin jota valehdellaan kuten älykkyys. Kauniit maisemat. Entäs ne rumat betoni laatikot jotka on rakennettu. Ja kun vertaa muiden maiden taloihin. Ette tiedä.
Kansa jolle syöttetty valheita hyvin kauan..- Anonyymi00011
NATOn vaatimusten mukaisesti nostamme puolsutusmäärärahojamme yli kolminkertaisiksi.
Tulemme käyttämään joka vuosi yli 6000 miljoonaa euroa enemmän kuin mitä käytimme puolustukseemme ennen Nato-jäsenyyttä.
Kätevää oli luoda ensin ongelma ja sitten käyttää velkarahaa miljardeittain iyåtse luodun ongelman ratkaisuun.
Päättäjämme ovat neropatteja. - Anonyymi00022
Kiitos hyvästä hoidosta Keuruunkin terveysasemalla.
- Anonyymi00032
Suomes ei nyt taida oikein mikään olla hyvin.
- Anonyymi00003
Kaikki mikä oli ennen lähes ilmaista, kuten terveydenhoito, piti siirtyä maksullisiin, koska holtoton maahanmuutto kuorimitti liikaa.
- Anonyymi00005
Ei sotketa maahanmuuttoa tähän
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei sotketa maahanmuuttoa tähän
Kommarit sotki jo Kesk, Sdp, Vas, Vih.
- Anonyymi00019
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kommarit sotki jo Kesk, Sdp, Vas, Vih.
Hyvä mies, se kirjoitetaan kokkarit, ei kommarit. Siis kokkarit 😂
- Anonyymi00027
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei sotketa maahanmuuttoa tähän
Joo ei sotkrts. heilehän kaik on ilmaista.
- Anonyymi00031
Anonyymi00027 kirjoitti:
Joo ei sotkrts. heilehän kaik on ilmaista.
Kyllä se on suomalaisillekin sossupummeille, tietäisitpä vain millaisten akkojen ja ukkojen maksuja joudut maksamaan.
- Anonyymi00007
Ymmärrettävästi tuntuu toivottomalta. Kun rahat ovat jo valmiiksi tiukilla ja terveys reistailee, pienikin asiakasmaksujen nousu voi olla viimeinen niitti. Moni kokee nyt, että kaikkein heikoimmassa asemassa olevat on jätetty yksin, eikä arjessa selviytymiseen ole enää yhtään pelivaraa.
On vaikea olla näkemättä poliittista vastuuta tässä. Keskusta ja SDP ovat olleet keskeisessä roolissa hyvinvointialueiden rakentamisessa ja rahoituslinjojen vetämisessä, ja lopputulos näkyy nyt konkreettisesti ihmisten kukkarossa. Lupauksia turvasta ja oikeudenmukaisuudesta annettiin, mutta käytännössä lasku sysätään niille, joilla on vähiten mahdollisuuksia maksaa. Se tuntuu epäoikeudenmukaiselta ja kylmältä, varsinkin silloin kun sairauksien kanssa kamppaileva työtön yrittää vain selvitä päivästä toiseen.
Synkkyys on ymmärrettävää, mutta et ole tunteidesi kanssa yksin. Näistä asioista pitää voida puhua ääneen – ja vaatia, että päätöksentekijät Kesk ja Sdp suurimpina kantavat vastuunsa myös niistä ihmisistä, joille jokainen euro merkitsee. - Anonyymi00008
Keski-Suomessa Sote päätösvalta on jaettu reilusti: Keskusta päättää suunnan ja SDP laskun.
- Anonyymi00009
Sote-uudistuksen (sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen uudistus) ajoi eduskunnassa läpi lopulta Sanna Marinin hallitus (niin sanottu punavihreä hallituspohja, johon kuuluivat SDP, Keskusta, Vihreät, Vasemmistoliitto ja RKP). Uudistus hyväksyttiin eduskunnassa kesäkuussa 2021 äänin 105–77.
- Anonyymi00025
Ministeri Risikko runnoi väkisin läpi tämän nyky hyvinvointi systeemin
Nykyhallituksella ei riitä aika/rahat, tämän virheen korjaamiseen.
Tuo letti viisikko siis edellinen hallitus, käytti naisten tapaan visa goldia surutta
- Anonyymi00010
Kokoomus ja saksikäsipaskiainen sanovat, että mene töihin. Se on vain valintakysymys mihin rahansa laittaa. Voit valita ruuan, vuokran tai lääkärikäynnin välillä. Tehtävä helpottuu vielä kun rahasi tulevat riittämään vain yhteen näistä - se on vain ajan kysymys.
Muista sitten vaaleissa äänestää Kokoomusta, joka tukee veroparatiisien kautta toimivia yksityisiä terveystaloja ja määrittelevät itse veroprosenttinsa. Näin Kokoomus onnrapauttanut Suomen veropohjan ja toiminut itseään säästämättä hyvinvointiyhteiskunnan tuhoamisen puolesta.
Persut lupaavat sinulle kyllä ennen vaaleja kaiken mahdollisen, mutta sitten laittavat jonkun saksikäsipaskiaisen leikkelemään elämäsi silpuksi.- Anonyymi00012
Sote-uudistuksen (sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen uudistus) ajoi eduskunnassa läpi lopulta Sanna Marinin hallitus (niin sanottu punavihreä hallituspohja, johon kuuluivat SDP, Keskusta, Vihreät, Vasemmistoliitto ja RKP). Uudistus hyväksyttiin eduskunnassa kesäkuussa 2021 äänin 105–77.
- Anonyymi00013
Aika hyvin kirjoitettu 👍
- Anonyymi00014
Millä rahalla pidettäisiin hyvinvointivaltio pyörimässä jos ei jostain muusta leikattaisiin? Saattaisi tulla aika jolloin köyhät eivät saisi hoitoa ollenkaan?
- Anonyymi00020
Anonyymi00012 kirjoitti:
Sote-uudistuksen (sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen uudistus) ajoi eduskunnassa läpi lopulta Sanna Marinin hallitus (niin sanottu punavihreä hallituspohja, johon kuuluivat SDP, Keskusta, Vihreät, Vasemmistoliitto ja RKP). Uudistus hyväksyttiin eduskunnassa kesäkuussa 2021 äänin 105–77.
Sdp teki sitä, kokoomus sitä, kommunistit sitä, vihreät silloin sitä, jne... ja loppua syyttelyistä ei tunnu näkyvän. Yltyy vaan. Mennyt on mennyt. Vihapuhetta ja mollaamista ja minä olen kyllä oikeassa puhetta kyllä tuntuu riittävän.
- Anonyymi00018
Kesk ja Sdp suhmuroinnin vuoksi maksut nousevat.
- Anonyymi00023
Nehän on vasemmistopuolueita.
- Anonyymi00024
Keski-Suomen hyvinvointialueen sosiaali- ja terveydenhuollosta päättää Sdp ja Kesk. Yllättäen samat kuin Keuruuta hallinoivat Sdp ja Kesk, jotka lopettavat myös vuodeosastomme.
Hinnat ja käyntimaksut nousevat koska KS sotessa valtuuston ja hallituksen palkkiot ja palkat nousevat. KS sotessa liikaa turhia byrokraatteja, siksi kaikki nousevat. Tavan ihmisellä ei varaa enään edes julkiseen terveydenhoitoon.- Anonyymi00028
No sittenhän sitä joutaa kuolemaan.
- Anonyymi00029
Kovon on julmaa kehitystä kehittyvässä suomessa , hyvinvoinin suhteen.
- Anonyymi00030
Se on raaka peli rakennuksella !
- Anonyymi00033
Mehiläisen lääkäri aiheutti viime kesänä vahinkoa kun ei tutkinut vaivaani kunnolla ja aain lääkityksen jonka seurauksena tuli lisää vaivoja ja kesä meni pilalle. Sain reseptejä jotka päinvastoin teki lisää harmia. Tahallista kiusaa.
Väheksy vaivaani ei huomioinut niihin nämä woke globalisti tekee kiusaa ja kiduttaa ihmisiä
Oli ei suomalaisen oloinen tietysti..ne lisääntyneet Nova aikaan. Meiltä on viety oikeus ja kohdellaan huonosti. Pahuuden aiheutfaminen ja vahingon teko ihmisille.
Kelvoton kohtelya muutenkin terv keskus oli. Hoitajat valitti ettei jaksa kuunnella potilasta ja huijattiin hoitaja vastaanotolle tulemaan kun muka antoi lääkäri ajan.
On aika nostaa epäkohdat esille!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632162Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21885Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?155859Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709