Terveydenhuoltomaksut nousee

Anonyymi-ap

Keski-Suomen hyvinvointialueen sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksut nousivat tammikuun alussa. Mistä köyhä työtön repii rahaa, kun sairauksia taustalla ja talous kuralla. Synkältä näyttää tulevaisuus.

15

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Keski Suomen hyvinvointialue, suurinta päätösvaltaa käyttää;

      Suomen Keskusta 21
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 16

      Reilu meininki...

    • Anonyymi00002

      Yhäkö luulette että Suomessa on terveyden huolto hyvä ja muka maailman parasta?
      Kuten muukin jota valehdellaan kuten älykkyys. Kauniit maisemat. Entäs ne rumat betoni laatikot jotka on rakennettu. Ja kun vertaa muiden maiden taloihin. Ette tiedä.
      Kansa jolle syöttetty valheita hyvin kauan..

      • Anonyymi00011

        NATOn vaatimusten mukaisesti nostamme puolsutusmäärärahojamme yli kolminkertaisiksi.
        Tulemme käyttämään joka vuosi yli 6000 miljoonaa euroa enemmän kuin mitä käytimme puolustukseemme ennen Nato-jäsenyyttä.
        Kätevää oli luoda ensin ongelma ja sitten käyttää velkarahaa miljardeittain iyåtse luodun ongelman ratkaisuun.

        Päättäjämme ovat neropatteja.


    • Anonyymi00003

      Kaikki mikä oli ennen lähes ilmaista, kuten terveydenhoito, piti siirtyä maksullisiin, koska holtoton maahanmuutto kuorimitti liikaa.

      • Anonyymi00005

        Ei sotketa maahanmuuttoa tähän


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Ei sotketa maahanmuuttoa tähän

        Kommarit sotki jo Kesk, Sdp, Vas, Vih.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Kommarit sotki jo Kesk, Sdp, Vas, Vih.

        Hyvä mies, se kirjoitetaan kokkarit, ei kommarit. Siis kokkarit 😂


    • Anonyymi00007

      Ymmärrettävästi tuntuu toivottomalta. Kun rahat ovat jo valmiiksi tiukilla ja terveys reistailee, pienikin asiakasmaksujen nousu voi olla viimeinen niitti. Moni kokee nyt, että kaikkein heikoimmassa asemassa olevat on jätetty yksin, eikä arjessa selviytymiseen ole enää yhtään pelivaraa.

      On vaikea olla näkemättä poliittista vastuuta tässä. Keskusta ja SDP ovat olleet keskeisessä roolissa hyvinvointialueiden rakentamisessa ja rahoituslinjojen vetämisessä, ja lopputulos näkyy nyt konkreettisesti ihmisten kukkarossa. Lupauksia turvasta ja oikeudenmukaisuudesta annettiin, mutta käytännössä lasku sysätään niille, joilla on vähiten mahdollisuuksia maksaa. Se tuntuu epäoikeudenmukaiselta ja kylmältä, varsinkin silloin kun sairauksien kanssa kamppaileva työtön yrittää vain selvitä päivästä toiseen.

      Synkkyys on ymmärrettävää, mutta et ole tunteidesi kanssa yksin. Näistä asioista pitää voida puhua ääneen – ja vaatia, että päätöksentekijät Kesk ja Sdp suurimpina kantavat vastuunsa myös niistä ihmisistä, joille jokainen euro merkitsee.

    • Anonyymi00008

      Keski-Suomessa Sote päätösvalta on jaettu reilusti: Keskusta päättää suunnan ja SDP laskun.

    • Anonyymi00009

      Sote-uudistuksen (sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen uudistus) ajoi eduskunnassa läpi lopulta Sanna Marinin hallitus (niin sanottu punavihreä hallituspohja, johon kuuluivat SDP, Keskusta, Vihreät, Vasemmistoliitto ja RKP). Uudistus hyväksyttiin eduskunnassa kesäkuussa 2021 äänin 105–77.

    • Anonyymi00010

      Kokoomus ja saksikäsipaskiainen sanovat, että mene töihin. Se on vain valintakysymys mihin rahansa laittaa. Voit valita ruuan, vuokran tai lääkärikäynnin välillä. Tehtävä helpottuu vielä kun rahasi tulevat riittämään vain yhteen näistä - se on vain ajan kysymys.

      Muista sitten vaaleissa äänestää Kokoomusta, joka tukee veroparatiisien kautta toimivia yksityisiä terveystaloja ja määrittelevät itse veroprosenttinsa. Näin Kokoomus onnrapauttanut Suomen veropohjan ja toiminut itseään säästämättä hyvinvointiyhteiskunnan tuhoamisen puolesta.
      Persut lupaavat sinulle kyllä ennen vaaleja kaiken mahdollisen, mutta sitten laittavat jonkun saksikäsipaskiaisen leikkelemään elämäsi silpuksi.

      • Anonyymi00012

        Sote-uudistuksen (sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen uudistus) ajoi eduskunnassa läpi lopulta Sanna Marinin hallitus (niin sanottu punavihreä hallituspohja, johon kuuluivat SDP, Keskusta, Vihreät, Vasemmistoliitto ja RKP). Uudistus hyväksyttiin eduskunnassa kesäkuussa 2021 äänin 105–77.


      • Anonyymi00013

        Aika hyvin kirjoitettu 👍


      • Anonyymi00014

        Millä rahalla pidettäisiin hyvinvointivaltio pyörimässä jos ei jostain muusta leikattaisiin? Saattaisi tulla aika jolloin köyhät eivät saisi hoitoa ollenkaan?


    • Anonyymi00018

      Kesk ja Sdp suhmuroinnin vuoksi maksut nousevat.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      111
      7895
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      390
      7029
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      78
      4350
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4089
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2528
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      31
      2259
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      95
      2189
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      1929
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1807
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1800
    Aihe