Olen ymmärtänyt että kun otti Elisan internet yhteyden nnin samalla siinä tuli ilmaista kotisivutilaa... Mutta ongelma onkin että kuinka pääsen niiden kotisivujen teon alkuun... jos joku osaisi hiukan neuvoa että pääsisin alkuun... Kiitos.
Kotisivuista
Aiko
1119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä sinulla on kotisivutilaa Kolumbuksella.
Sivut kehität omalla koneella kirjoittamalla HTML-koodi jollain tekstieditorilla (muistio, Word ym. Hyvä vähän kehittyneempi HTML-editori (ilmainen) on Stone's webwriter). Jokainen sivu vastaa yksi .htm tiedosto (pääsivun on Elisalla oltava nimeltään index.htm). Sivuja voit testata omalla koneellasi käyttäen selainta, esim Explorer (Tiedosto/Avaa...).
Kun olet saannut sivut toimiviksi omalla koneeella on aika siirtää ne palvelimelle: Tarvitaan joku FTP-siirtohjelma (esim WS_FTP LE on ilmainen ja hyvä). Tälle ohjelmalle sinun on kerrottava palvelimen nimen (host name) www.kolumbus.fi, käyttäjätunnus (user ID) ja salasana (password) (toimitettiin kirjallisesti sinulle silloin kun tilasit liittymän).
Kun FTP-yhteys on auki ryhdyt vaan siirtämään tiedostoja omasta koneesta serverille. Sivuja löydät serveriltä nimellä www.kolumbus.fi/etunimi.sukunimi
Jos tämä on sinulle kaikki ihan uutta, aloita oppimalla HTML-koodin tekemistä (jos mietit mitä HTML on voit selaimestasi valita Näytä/Lähdekoodi niin saat jonkinlaisen käsityksen)