Terve forssalaiset!
Olemme pääkaupunkiseudulta hiljattain tänne töiden perässä muuttanut perhe.
Ajatuksena olisi alkaa pyörittää hommaa jossa tarjoaisimme erilaisia ohjelmanumeroita juhliin, vanhainkoteihin, yritysten virkistyspäiviin you nameja it!
Kokonaisuus olisi aina muokattavissa tilaisuuden mukaan.
Ihan siis päivätöidwn ohella toimisimme.
Nyt olisi pääsiäisen tienoille ehkä vähän uhkarohkeakin yritys.
Nimittäin.
Kun jouluna tilaillaan pukkia ja muoria niin nyt olisi mahdollisuus tilata kukko kana ja muna.
Puvut on jo paikallisella ompelijalla työn alla.
Minä olisin siis kukko, vaimoni Reija-Riitta kana ja 4 vuotias poikamme Onni-Pekka muna!
Olen aikanaan osallistunut tangokilpailujen karsintoihin eli laulunääntä löytyy, kitaraa olen soittanut enemmän ja vähemmän aktiivisesti 20 vuotta.
Onni-Pekka on käynyt sirkuskoulua eli häneltä onnistuu vaativammatkin temppuillut!
Olisiko teillä mielenkiintoa tilata tällainen combo, vaikkapa pääsiäispäivällisille tms?
Ideoita ja mielipiteitä otetaan vastaan arvon forssalaiset!
Kevyt yrittäjyyttä ja sirkushuveja
12
380
Vastaukset
- Anonyymi00001
Lapsityövoimaa kukaan halua edes munana. Vai että nelivuotias mukamas kokenut sirkuskoululainen. Äitinsä kohdussa ilmeisesti jo harrastanut takaperinvoltteja vartalo ojennettuna.
- Anonyymi00002
Ei kai tässä Herra nähköön mistään lapsityövoimasta ole kyse jos lapsi itse haluaa esiintyä ja olla mukana.
Käyväthän lapset virpomassakin ja esiintyvät koulujen/päiväkotien juhlissa.
En nyt ymmärrä...
Palkkiosta Onni-Pekan osuus sijoitetaan hänelle, jotta voi kerryttää varallisuuttaan ja käyttää rahaa sitten, vaikka opiskeluun tai ensiasunnon ostamiseen.
Mutta siis somessa alkaa pian näkyä markkinointiamme joten stay tuned forssalaiset! - Anonyymi00003
Forssalaiset?
Anyone....?- Anonyymi00004
Onko forssalaisia? Eikö tämä kylä ole nollaa kohti menos?
- Anonyymi00005
Ääh, ei täällä oo kysyntää tuollaisille. Ei tahdo edes täällä kerran vuodessa poikkeavaan tivoliinkaan riittää kävijöitä.
- Anonyymi00007
Onko noin kurjasti??
Meille Forssa oli entuudestaan tuntematon kaupunki.
Maisemat miellyttivät kovasti.
Ehkä tämä on sitten väärä kaupunki ajatella tällaista ohjelmatarjontaa... - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Onko noin kurjasti??
Meille Forssa oli entuudestaan tuntematon kaupunki.
Maisemat miellyttivät kovasti.
Ehkä tämä on sitten väärä kaupunki ajatella tällaista ohjelmatarjontaa...Toivon että löydätte paikan jossa toimintanne kukoistaa! Voihan se Forssakin olla.
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Onko noin kurjasti??
Meille Forssa oli entuudestaan tuntematon kaupunki.
Maisemat miellyttivät kovasti.
Ehkä tämä on sitten väärä kaupunki ajatella tällaista ohjelmatarjontaa...Mutta kuinka rohkenitte muuttaa Forssaan ilman että otitte yhtään selvää paikkakunnan tilanteesta?
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Mutta kuinka rohkenitte muuttaa Forssaan ilman että otitte yhtään selvää paikkakunnan tilanteesta?
Koska töitten puolesta tulimme.
Pieni kaupunki tuntui kivalta muutokselta Helsingin hulinaan ja kiireeseen.
Ajateltiin, että takaisin pääsee aina ellei viihdy, mutta ollaan viihdytty!
Mutta taitaa täällä ollaan todella vaikea mitään pienempää yrittää. - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Koska töitten puolesta tulimme.
Pieni kaupunki tuntui kivalta muutokselta Helsingin hulinaan ja kiireeseen.
Ajateltiin, että takaisin pääsee aina ellei viihdy, mutta ollaan viihdytty!
Mutta taitaa täällä ollaan todella vaikea mitään pienempää yrittää.Yrittäkää saada Forssan Lehteen juttu yritysideastanne. Sitä kautta voisi jotain syntyä.
- Anonyymi00006
Ei nykyiset vorssalaiset paljon jaksa persettä kotisohvalta nostaa syystä A. Ei oo rahaa jos ei oo kunnon työpaikkaa B. Ei jaksa kun tv tai netti tarjoaa viihdettä suoraan sinne kotisohvalle C. Ei oo aikaa eikä jaksa jos on kunnon työpaikka.
Ennen kun oli rahaa ja aikaa muttei nettiä eikä telkkarissakaan kuin 2-3 kanavaa niin silloin vielä mentiin kokoontumaan kuka minnekin. Jotkut nuoret torille tai linjavaunuasemalle tai vaikka lamminrantaan ja vanhemmat johonkin paikallisiin juottoloihin , jäähallille, marketteihin shoppailemaan tai kuka minnekin. Varaa oli melkein jokaisella silloin valita mitä vapaa-ajallaan teki ja vaikka olis ollut persaukinen niin ilmaiseksi saattoi mennä kylille pyörimään kun kavereita löytyi seuraksi tai vaikka Hullu-Peten juttuja kuuntelemaan Talsoilan puistoon niin ei siihen rahaa tarvittu.
Mutta nyt on asiat huonosti, ei lähde ihmiset sieltä sohviltaan mihinkään ja pelkkää tyhjää liiketilaa on Forssa täynnä. Ei kannata mikään enää, ihmiset on rahastettu kuiviksi ja apatia on ottanut vallan. - Anonyymi00010
On siinä sekin että väkiluku on vähentynyt parhaista vuosista ainakin viidellätuhannella henkilötyövuodella vuorolla hengellä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934