Sitä ihmettelin, kun koetin saada forecasta paikkakunnan sääennustetta nyt pakkasilla ja mittarissa - 35 astetta ja säähavaintoasemalla - 16 astetta, että ketä tämä tällainen sääasema palvelee? Pitäisi saada lähemmäs pitäjää sääasema oikealle korkeudelle, eli ei ainakaan Saukkovaaralle.
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
https://www.kelikamerat.info/kelikamerat/Kainuu/Hyrynsalmi/tie-5/vt5_Hyrynsalmi_Seitenjarvi
Tuo kelikamera antaa lähempää tietoa. Mutta kunnan johto ollut hiihtoladuilla silloinkin kun kelikameroita jaettu. Ristijärvellä ei yhtään.- Anonyymi00002
Seitenjärven kameran säähavainto tulee Roukajoelta, eli Ristijärven puolelta. Kylmä paikka, ei vastaa lähiseudun keskiarvoa, kuten ei myöskään Paljakan lukema.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Seitenjärven kameran säähavainto tulee Roukajoelta, eli Ristijärven puolelta. Kylmä paikka, ei vastaa lähiseudun keskiarvoa, kuten ei myöskään Paljakan lukema.
No laskee noista keskiarvon.
Joku nörtti voisi laittaa oman sääaseman kylälle, ei varmaan maksa kuin satasen pari kun puskisi dataa nettiin.
- Anonyymi00004
Investoi oman sääaseman. Puuilosta saa jo alta kympillä. Näkee ulkona olevan lämpötilan ja parhaimmissa malleissa myös sisälämpötilan
- Anonyymi00005
Meillä on kanssa sellanen ihan Prismasta ostettu. Se ei vaan anna sääennustetta niin kun Foreca.
- Anonyymi00006
Mieluummin kunnollinen.
https://www.power.fi/smart-home-alykoti/sensorit-ja-sireenit/alykkaat-saaasemat/netatmo-smart-saaasema/p-248305/
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811334
- 721194
- 791061
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois260839- 49767
- 30760
- 55693
- 72679
- 44622