Ketju on jo liian pitkä mobiililaitteella joten laitan 2 osan aloituksen. Aihe jatkuu samana.
Tammikuu on pian puolessa ja odotellaan kevättä.
Miten menee tänään 2
29
241
Vastaukset
- Anonyymi00001
Koita uudestaan?
- Anonyymi00002
Mitä 70 kymmppiset tekee tänään tai yleensä aamupäivällä?
Kaupoissa, ruokaa ostamassa, matkoilla, nukkuvat, asioilla, katsovat Tv ja txt some kanavilla tai ei vain huvita ja pitävöt lepopäivää ? Minulla olisi muutama video katsottava YT mutta alkoi nukuttamaan syönnin jälkeen.- Anonyymi00004
Lepoahan eläkeikäisillä on suurin osa.
- Anonyymi00003
Hyvä aloitus, turhaa kelailemista läppärilläkin, tuskin kukaan haluaa paneutua enää vanhoihin kuulumisiin.
Olipa ihana aamupäivä. Ajoin Oittaalle hiihtämään, hyvä latu, pääkaupunkiseudun harvoja jos ei peräti ainut latu, jota tällä hetkellä pidetään kunnossa. Ei mitään raivoa, rauhallista eläkeläisten menoa, ihmiset herkistyivät rupatteluihin, Hyvin merkitty reitti että osasi takaisin autolle. Iso kello näytti aikaa, hiihdin 1,5 tuntia. - Anonyymi00005
Huomasin tänään ihan itseni tekemän mokan. Miten olen voinut päätyä ostamaan Ratian mustavalkoraitaisen puuvillaisen yöpaidan. Haluan pestä yöpaidat 60 asteessa. Minkä kanssa tämän laitan, että raidat pysyisivät valkoisina. Valkopyykissä käytän valkopesuainetta, käytän pääasiassa valkoisia lakanoita ja tyynyliinoja. En voi sinne laittaa. Tummat tummentavat yöpaidan valkoiset raidat, näyttää kauhtuneelta jo uutena. Hölmö mikä hölmö minä.
- Anonyymi00007
Olen ostanut Ratian sinivalkoraitaisen yöpaidan viisi vuotta sitten. Pessyt kuudessakympissä joskus jopa 90 vaalean alusvaate ja pyyhepyykin joukossa. Valkoiset raidat pysyneet hyvinä, toki tässä ajassa jo himmenneet. Korjattu pariin kertaan kainalosaumoja, kummasti ovat kuluneet.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Olen ostanut Ratian sinivalkoraitaisen yöpaidan viisi vuotta sitten. Pessyt kuudessakympissä joskus jopa 90 vaalean alusvaate ja pyyhepyykin joukossa. Valkoiset raidat pysyneet hyvinä, toki tässä ajassa jo himmenneet. Korjattu pariin kertaan kainalosaumoja, kummasti ovat kuluneet.
60:ssäkö?
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
60:ssäkö?
Kyllä ja kuumemmassa, eikä miksikään ole mennyt.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kyllä ja kuumemmassa, eikä miksikään ole mennyt.
Jatkan vielä, otin riskin ja kokeilin ajatuksella "saas nähä kuinka mamman käy" kun pesin kuumemmassa, eli 90 asteessa, hyvin kävi. Pesumerkin tarkistus osoitti 60 astetta. Mutta älä tee niinkuin minä teen :)
- Anonyymi00006
Tämän ketjun aloituspäivänä oli syntymäpäiväni. Nyt puolesvälis kahdeksaakymppiä. Kuinka aika juokseekaan, mihin ajalla on mahdottoman kiire.
Oli aivan ihana viikonloppu ja paljon ilontuojia, kauniita kukkia, läheiset, kortit ja viestit, siivittävät talvea kevättä kohti. - Anonyymi00009
Eduskuntassa kansanedustajien avustajat kokevat seksuaalista härintää. On se nyt merkillistä, ettei sielläkään saada asiaa kuntoon. Onko joillakin kansanedustajilla munat aivojen tilalla?
- Anonyymi00012
Jonnenjoutavaa pöyristelyä aiheesta, josta ei saa muuta kuin klikkiotsikoita.
- Anonyymi00013
Älkää puhuko tässä ketjussa politiikkaa eikä linkkejä.
Ihmisten omia asioita.
- Anonyymi00014
Oli kiva, kun poikani vei katsomaan Helsinki LUXia. Oli aivan upea kokemus ja näki useamman, kun autolla liikuimme. Ajattelin kyllä mennä itsekseenkin katsomaan, mutta on vähän haastavaa pakkasella, kun rollalla liikkuu. Tulee kylmä ja pissahätä.
Onneksi poika ulkoilutti! - Anonyymi00015
Kiitos kysymästä, hyvin menee, hiihtokelejä odottelen.
- Anonyymi00016
Missä lumia odottelet. Täällä lunta satanut aamuyöstä asti. Kohta ovat auranneet ladun, pääsen hiihtämään. Oittaalle hurautan tällä kertaa.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Missä lumia odottelet. Täällä lunta satanut aamuyöstä asti. Kohta ovat auranneet ladun, pääsen hiihtämään. Oittaalle hurautan tällä kertaa.
Lunta sataa ja kohta lähden brunssille pihvipaikkaan ja sitten lähikauppaan ostamaan viikon ruuat. Siinä se päivä mukavasti meneekin.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Lunta sataa ja kohta lähden brunssille pihvipaikkaan ja sitten lähikauppaan ostamaan viikon ruuat. Siinä se päivä mukavasti meneekin.
Ostelet kerralla viikoksi, eikö ole painavat kantaa kotia? Itse käyn monta kertaa viikossa, on kevyemmät kantamukset.
- Anonyymi00027
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ostelet kerralla viikoksi, eikö ole painavat kantaa kotia? Itse käyn monta kertaa viikossa, on kevyemmät kantamukset.
Ei kantaa tarvitse, kun on rolla johon voi ostokset pakata. Kivasti siinä kulkee viikon ostokset.
- Anonyymi00019
Trump viestii ettei hän pommitakaan (mihin ei tietenkään voi luottaa) mutta
pörssikurssit ylös ja öljyputinin kauhuksi alas
Trump kyykyttää Putinia joka ei uskalla arvostella T:a
P ja Xi nauravat vääränä kun Nato panee joukkoja Grönlantiin T vastaan
Halos-merkeleiden puuhaa nuolla P ja nostaa mus talaisten ihmisarvoa
se maksetaan nyt EU:n nöyryytyksellä
Salkku tänä vuonna yli 2% nousua Suomen ja Ruotsin pörssit yli 3%
EI uskalla ostaa mitään kun oranssimies puhelee päivittäin levottomia
keskuspankista Iranista Kaiser Permanentestä (550 miljoonaa vaimentaakseen) vielä lisää Minnesatosta ...
sun ja mun muusta- Anonyymi00020
On kyllä todella typerä koko palsta, täynnä putinia,venäläisistä,trumpista ym 👎oikea Suoli24
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
On kyllä todella typerä koko palsta, täynnä putinia,venäläisistä,trumpista ym 👎oikea Suoli24
Ihmiset keskustelevat ihmisiä kiinnostavista asioista.
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ihmiset keskustelevat ihmisiä kiinnostavista asioista.
Juuri niin ja tämä on sata kertaa parempi nyt, kun se poliittinen mellastus loppui.
- Anonyymi00023
Niin tässä on vain se, että niin kauan Kreml on vaarallinen Suomessa kun pikkukuntien päättäjät ajoivat viikkoja ennen Putin-hyökkäystä metsää nurin rajalta lisätäkseen
venäläisturistien siis Putin-hyökkäyksen kannattajien pääsyä Suomeen
Niin kauan kuin supertyhmyys valltisee - ne tuo töitä Zar-jätekauppaliikkessä -
ei Suomi osallistu nousuu kansanivälisesti jossa tarvitaan optiikkaa, puolijohteita, grafiikkaprosessoreita peli- ja yritysmarkkinoille, järjestelmäpiirejä ...
eikä maitotaloustuotteita, sellua, tuulimyllyjä, energiaa ...
joita tarvitaan kansakunnan juuri ja juuri ylläpitoon mutta ei globaaliin kilpailuun
vauraudesta jota ei saada liittoutumalla takapajulavenäläisten kanssa missään mudossan, niiden turisteja ja maitotaloustuotteiden ostoja ei todellakaan tarvita - Anonyymi00024
Tänään pesin ja vaihdoin lakanat. Katsellut tallenteistani Peltsiä ja Osmoa Korvatunturilla.
Laulellut youtubelta iloisia, venäjänkielisiä lauluja.
"Balalaika tassuissa - karhuisia ääniä Venäjältä":
https://www.youtube.com/watch?v=fMj6NyHLj4g&list=RDfMj6NyHLj4g&start_radio=1
* - Anonyymi00025
Vasta-ajetuilla laduilla. Kunto on huono, tarkoita hiihtokunto. Liikun muuten aika paljon, mutta siinä on ihan taas eri lihakset käytössä. Puolentoista tunnin hiihto uuvutti, eikä se todelllakaan ole mitään Takalo-hiihtoa, vaan enimmäkseen jalan siirtelyä toisen edelle. Mutta mieli oli koholla, saavutus sekin.
- Anonyymi00028
Hyvä, hyvä! Minä en ole koskaan hiihdosta pitänyt, mutta kiva oli kuitenkin ulkoilla, kun lunta satoi. On talvi kyllä kivaa aikaa.
- Anonyymi00029UUSI
Anonyymi00028 kirjoitti:
Hyvä, hyvä! Minä en ole koskaan hiihdosta pitänyt, mutta kiva oli kuitenkin ulkoilla, kun lunta satoi. On talvi kyllä kivaa aikaa.
Tänää sataa vettä, tihkuaa ja hiihto käy vesisuksilla...
- Anonyymi00030UUSI
Tulipahan saunottua ja Miina pesi seljän :)
Gubbe 76
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1926587Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni2133906Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on223341PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23188Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a602957Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,972680Tämä on persut
Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven52573IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-332297Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.382054- 752005