Lihaslaskimotukos

Viikko sitten lennon jälkeen todettu lihaslaskimotukos, noin 8cm.
Nyt viikko syötö 2*15mg Xareltoa.

Viime viikko oli lähes oireeton jalka. Nyt ollut vähän taas pohje kipeä, vaikkakin olen kävellyt jonkin verran..

Onko normaalia? Mites nopeasti tuon pitäisi liueta pois?

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kestää aikansa ennen kuin sulaa kokonaan pois. Lääkitys lienee vähintään 3kk. Kevyt liikunta tekee hyvää.

    • Anonyymi00002

      Xarelto hoitaa veritulppia, mutta kipu voi olla oire tukoksesta tai sen uusiutumisesta, etenkin jos tukos on kehittymässä tai pahenemassa.Raajakipu on yleinen haittavaikutus, ja pohje voi olla yksi kivun kohde.Xarelto on verenohennuslääke, ja se voi aiheuttaa verenvuotoja. Vaikka pohjekipu ei ole yleisin verenvuodon merkki, kipu voi liittyä lihaksen sisäiseen verenvuotoon.

    • Anonyymi00003

      En halua pelotella.. itselläni meni veritulppa keuhkoihin, ensin oli jalassa muutaman viikon päästä meni keuhkoihin, .. Jos alkaa yskittämään ja heikottamaan , sairaalaan nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      76
      7636
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3049
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1894
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      71
      1718
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      129
      1557
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1492
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      79
      887
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe