tervettä ?

Syön päivittäin vain ruisleipää, kurkkua, tomaattia ja kevytjuustoa, joskus juusto jää pois. En siis muuta.

Onko liian yksipuolista. Tai siis on. Mutta siis, kuitenkin ravitsevaa vaikka tarkoitus on laihtua vajaa 10 kiloa. Nyt 160 cm ja 47 kiloa. Mutta syksyllä olen hoikkakin hoikempi. Olen syömishäiriöinen, tiedän. Ja se on lääkärillä todettu. Mutta silti. Riittäähän tuo syöminen.?
71133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joten turha varmaan sinulle kertoa, että ei riitä.

Äänestä

eli söin jotakuinkin samalla tavalla..En suosittele, ongelmia alkoi tulla kuukauden jälkeen..

Äänestä
  • Kerro!!! Kiinnostaa tietää!!

    Äänestä

että se on liian vähän;
ruisleipä tahtoo turvottaa joten sitä en suosittele.
Syö vihanneksia, hedelmiä, vaaleaa leipää, makaronia... Terveellisesti niin laihdut...
Itse olen ollut vesidieetillä...

Äänestä
  • Riippuu ihan siitä kuinka paljon tuota leipää syöt. Tietenkin liian yksipuolista, mutta kyllä sillä pärjää jos tarpeeksi syö, niin että tulee ainakin sellaset 1500 kaloria.

    Äänestä

  • päivänsäde kirjoitti:

    Riippuu ihan siitä kuinka paljon tuota leipää syöt. Tietenkin liian yksipuolista, mutta kyllä sillä pärjää jos tarpeeksi syö, niin että tulee ainakin sellaset 1500 kaloria.

    ..ruisleiväshän on se että sitä ei suositella kuntoilijoille eikä laihduttajille; itsellä seurasi ainakin kamalaa vatsanturvotusta ja huono-olo. Mutta se on toki yksipuolista.
    Monipuolinen ja kevyt ravinto on kaikista paras.

    Äänestä

  • vaaleessa leivässä ja makaroneissa on aik paljon kaloreita...Kannattaa paistaa marinoimattomia kalkunan tai kananpaloja (100g noin 110kcal) ja siihen vihanneksia mukaan.Pysyy nälkä pois kauemmin kuin jollain leivänkäppyrällä jossa kuitenkin yhes viipalees jotain 100kaloria vähän alle.Sit aamulla ja illalla sekä välipalaksi hedelmiä.Ei tartte alkaa itteensä ihan kauheesti kituuttaan eikä myöskään liikaa junttaan tuota ruokaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miiuska123 kirjoitti:

Syön päivittäin vain ruisleipää, kurkkua, tomaattia ja kevytjuustoa, joskus juusto jää pois. En siis muuta.

Onko liian yksipuolista. Tai siis on. Mutta siis, kuitenkin ravitsevaa vaikka tarkoitus on laihtua vajaa 10 kiloa. Nyt 160 cm ja 47 kiloa. Mutta syksyllä olen hoikkakin hoikempi. Olen syömishäiriöinen, tiedän. Ja se on lääkärillä todettu. Mutta silti. Riittäähän tuo syöminen.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu