Armeijat opettavat taistelemaan vain ulkoista vihollista vastaan. Saatana näytti kerran Jeesukselle kaikkia maailman valtakuntia ja sanoi että ne kaikki oli annettu hänelle eikä Jeesus kieltänyt sitä. Miksi valtiot (ja myös armeijat) eivät opeta ihmisiä taistelemaan saatanan valtaa vastaan joka on monesti suurempi uhka noiden valtioiden olemassaololle ja itsenäisyydelle ja yhtenäisyydelle kuin ulkoinen uhka? Eikös nuo valtioiden sisäiset riidat, jotka ovat usein johtaneet sisällissotiin ym. ole juuri aina saatanan ja hänen demoniensa aiheuttamia. Jos joku esim. armeijassa joutuu saatanan ja henkivaltojen valtaan ja toimii näiden ohjaamana, lähes aina vastoin omaa tahtoaan ja järkeään, toimimaan väärin, niin eikö siitä pitäisi rangaista noita demoneja eikä noiden demonien uhreja? Simputus on myös väärien rangaistusten antamista. Sanotaanhan usein että "ihmisten tuomiot eivät aina ole oikeita". Vai onko Jumalalla enää sananvaltaa niin valtiossa kuin armeijassakin?
8. Vielä Paholainen vei Jeesuksen hyvin korkealle vuorelle, näytti hänelle maailman
kaikki valtakunnat ja niiden loiston 9. ja sanoi: "Kaiken tämän minä annan sinulle, jos
polvistut eteeni ja kumarrat minua.
Efesolaiskirje 6:12 FB38
Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.
Ohjaako Jumala aina rangaistuksia?
5
295
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Pekah eli Lucifer tappoi 120000 Juudan urhoollista miestä yhtenä päivänä ja tuolloin hän taisteli Israelin sotajoukkoja vastaan. Sitten Hosea, Elan poika, tappoi Pekahin. Saatana eli Lucifer on aiheuttanut, joko sotimalla itse ja/tai demonit henkimaailmasta käsin huomattavasti suuremman ihmishenkien menetyksen kuin toisessa maailman sodassa kuoli Suomen sotilaita. Saatana on kaikkien hänen vallassaan olevien kirkkojen, kuten myös luterilaisen kirkon pää. Suomen valtion ja myös armeijan perusta perustuu luterilaisuuden hyväksymiseen ja sen tahdon noudattamiseen. Toisessa maailmansodassa Suomen valtio luovutti mm. Natsi-Saksalle 8 juutalaista, joista vain yksi säilyi hengissä.
- Anonyymi00005
Pekkah pökkäh uukkah tökkäh. Siinä yhtä järkevää tekstiä kuin raamatullinen sönkkäyksesi.
- Anonyymi00003
Meno luterilaisuuden kirkollisella tasolla ei koskaan muutu, pahenee ja kovenee jatkuvasti, syy on pappien valta perkeleen välikätenä. Tämä toiminta näkyy myös venäjän kirkoissa.
- Anonyymi00006
Mene monttuun avohoito-oksennus.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mene monttuun avohoito-oksennus.
Mistä vuosituhannelta olet?, avohoitoa suomessa ei enää ole. Venäjällä tosin käytetään yhä psykiatriaa väärin, joskin suomessakin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371483- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi250726PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7561- 39537