Ohjaako Jumala aina rangaistuksia?

Anonyymi-ap

Armeijat opettavat taistelemaan vain ulkoista vihollista vastaan. Saatana näytti kerran Jeesukselle kaikkia maailman valtakuntia ja sanoi että ne kaikki oli annettu hänelle eikä Jeesus kieltänyt sitä. Miksi valtiot (ja myös armeijat) eivät opeta ihmisiä taistelemaan saatanan valtaa vastaan joka on monesti suurempi uhka noiden valtioiden olemassaololle ja itsenäisyydelle ja yhtenäisyydelle kuin ulkoinen uhka? Eikös nuo valtioiden sisäiset riidat, jotka ovat usein johtaneet sisällissotiin ym. ole juuri aina saatanan ja hänen demoniensa aiheuttamia. Jos joku esim. armeijassa joutuu saatanan ja henkivaltojen valtaan ja toimii näiden ohjaamana, lähes aina vastoin omaa tahtoaan ja järkeään, toimimaan väärin, niin eikö siitä pitäisi rangaista noita demoneja eikä noiden demonien uhreja? Simputus on myös väärien rangaistusten antamista. Sanotaanhan usein että "ihmisten tuomiot eivät aina ole oikeita". Vai onko Jumalalla enää sananvaltaa niin valtiossa kuin armeijassakin?

8. Vielä Paholainen vei Jeesuksen hyvin korkealle vuorelle, näytti hänelle maailman
kaikki valtakunnat ja niiden loiston 9. ja sanoi: "Kaiken tämän minä annan sinulle, jos
polvistut eteeni ja kumarrat minua.

Efesolaiskirje 6:12 FB38

Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.

5

301

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Pekah eli Lucifer tappoi 120000 Juudan urhoollista miestä yhtenä päivänä ja tuolloin hän taisteli Israelin sotajoukkoja vastaan. Sitten Hosea, Elan poika, tappoi Pekahin. Saatana eli Lucifer on aiheuttanut, joko sotimalla itse ja/tai demonit henkimaailmasta käsin huomattavasti suuremman ihmishenkien menetyksen kuin toisessa maailman sodassa kuoli Suomen sotilaita. Saatana on kaikkien hänen vallassaan olevien kirkkojen, kuten myös luterilaisen kirkon pää. Suomen valtion ja myös armeijan perusta perustuu luterilaisuuden hyväksymiseen ja sen tahdon noudattamiseen. Toisessa maailmansodassa Suomen valtio luovutti mm. Natsi-Saksalle 8 juutalaista, joista vain yksi säilyi hengissä.

      • Anonyymi00005

        Pekkah pökkäh uukkah tökkäh. Siinä yhtä järkevää tekstiä kuin raamatullinen sönkkäyksesi.


    • Anonyymi00003

      Meno luterilaisuuden kirkollisella tasolla ei koskaan muutu, pahenee ja kovenee jatkuvasti, syy on pappien valta perkeleen välikätenä. Tämä toiminta näkyy myös venäjän kirkoissa.

      • Anonyymi00006

        Mene monttuun avohoito-oksennus.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Mene monttuun avohoito-oksennus.

        Mistä vuosituhannelta olet?, avohoitoa suomessa ei enää ole. Venäjällä tosin käytetään yhä psykiatriaa väärin, joskin suomessakin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      730
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      153
      717
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      702
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      562
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      445
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    14. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      417
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      412
    18. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      74
      404
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe