69 euroa. Onneksi erosin liitosta vuonna 2020. Aloin tuolloin siirtämään Usa-rahastoon sen 500 euroa uåylimääräistä minkä maksoin ennen liitolle. Nyt rahastoon on siirretty 2500 euroa ja omistuksen arvo on 3400 euroa. Ttyöttömyyden sattuessa voin maksaa tällä itselleni vajaat 300 euroa kuussa vuoden ajan. Jos olisin maksanut liittoon, olisivat nämäkin rahat menneet lihavien demareiden taskuihin. Mutta parempi niillä olla omissa taskuissani korkoa kasvamassa.
Postissa tuli työttömyyskassan jäsenmaksu
Anonyymi-ap
105920
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 105
Vanhimmat
Hienoa rahankäyttösuunnittelua. On mukava huomata etteivät kaikki suomalaiset olekaan ihan toopeja raha-asioissa.
Järkevää!
Demulismi perustuukin kateuteen.
Miksi et sijoittaisi myöskin tuota 69 ekeä? Vaikutat ahkeralta kaverilta miksi lihotat minkään kassan pomoja?
Tiedätkö ettei hyvää työntekijää koskaan potkita pellolle.
Ehkä myöhemmin, tällä hetkellä jo tuo 500e tuntuu ihan hyvältä säästöltä vuositasolla
Hehe et taidakkaan olla niin hyvä työntekijä kuin esität. No ethän sinä oikeasti missään töissä edes käy.
Ei sillä ole väliä onko hyvä vai ei. Pomo vaihtuu niin pärstän mukaan laitetaan yt neuvotteluissa pihalle. Koettu tämäkin. Ikää noin 60 ja töihin en enää mene, nostelen t korvausta eläkkeelle asti. En ole ap. Enkä pa.
ip osoitteesi ja viestisi lähetetty työkkäriin.
Taidat trollata. Orpon hallitus poisti ikääntyneiltä ikäsidonnaiset työttömyysetuudet, eli joudut peruspäivärahalle ja Kelan asiakkaaksi. Sori siitä.
Tuollaista tilannetta varten on hyvä olla liiton maksuista säästetty oma työttömyyskassa josta mukavaa maksella itselle ylimääräistä
Tuollaista tilannetta varten on hyvä käydä äänestämässä vuoden päästä eduskuntavaaleissa, että tämä tyhmyys enää ikinä toistu.
Ei äänestäminen auta mitenkään. Seuraava hallitus joutuu leikkaamaan entistä enemmän kun rahaa ei vain ole
Ei tämä liity siihen miten hyvä tai huono työntekijä on, ei liitto voi sille mitään jos yt:ssä saa lähdöt. Mutta jos on liittoon maksetut rahat itsellä siinä tilanteessa, niin lämmittää kummasti.
Kyllä niitä "hyviä työtekijöitä" potkitaan sadoittain joka vuosi. Et varmaankaan ole seurannut muuta kuin somea ja tyttösivuja.
Kun firmasta lähtee sadoittain porukkaa pellolle, niin ei siinä niin hyvää ja korvaamatonta työntekijää ole, et sinäkään. Älä edes uskottele itsellesi.
Kiitos vaivannäöstäsi Ole onnellinen omissa ulosteissasi.
Orpohan laittaa ne lupaamansa 100 000 uutta työpaikkaa. Et kai sinä orpoa valehtelija pidä?
No valehtelija voin olla, mutta ei minulla mitään orpokotia ole.
saat anssia kun olet kassan jäsen ja työssäoloehto täyttyy.
liittoon ei tarvitse kuullua.
Tein aikoinaan opiskelurahani ilta-, yötöissä postissa.
Maksoin liiton maksun pelkästään sen vuoksi etten halunnut
alkaa asiasta vääntään ja intään. Kaffepaussit sujuivat ihan hyvin.
Itse en kerro kenellekään että olen kassassa vain. Viimeksi kun oli lakko niin kävin töissä ihan normaalisti , Kysyivät jälkeenpäin niin sanoin että oli mennyt ohi koko lakko, meni hyvin läpi.
Jäät ilman karon huolenpitoa,meillä ssab on helisemässä kun karo jyrähtelee.
Antaako SSAB enemmän rahaa kuin karo vie? Kyllähän tuollainen itse kerätty työttömyyskassa aina liiton lihavan pojan tai tytön voittaa.
Kuitenkin aloittaja nauttii liittojen ajamista eduista mm. kesäloma, lomaltapaluuraha. viisi päiväinen työviikko palkankorotukset ym.ym. Oletko jo luopunut noista kaikista vai oletko liiton siivellä eläjä?
Nuo ovat jotakin 1900-luvun saavutuksia. Nykyään liitoissa loisitaan jäsenien rahoilla ja heilutellaan käsiä
Tämä on totta. En ymmärrä miten jotkut liitot sallivat jäsenilleen niin pienet palkat että jotkut saavat jopa toimeentulotukea palkan päälle.
Ei meillä liitossa kohta riitä rahat enää jos ihmiset alkavat säästämään maksuista.
Liittoihin on palkattu viisaita ihmisiä edustamaan työläismoukkia. Siksi se ei ole ihan ilmaista kuulua.
Eikö suomessa ole vielä yksilöllä valinnanvapaus, kuuluuko liitton vai ei?
Älä syyllistä ketään.
Orpo-Purran hallituksen lähtölaskenta on alkanut ja se on hyvä asia kaikille palkansaajille.
Eipä ole ei, ensi kaudella vasta aletaan leikkaamaan kunnolla etuisuuksia, aivan sama kuka hallituksessa. IMF antoi jo nuotit joiden mukaan pitää karsia julkista taloutta, tällä kertaa oikein kunnolla.
Mitenkä tuo huomiosi lähtölaskennasta liittyy siihen, että kuuluuko liittoon vai ei?
En ole penaalin terävin kynä.
Liittoon kannattaa aina kuulua. Minä kuulun Elinkeinoelämän keskusliittoon.
Siellä saa hyvää vastinetta jäsenmaksuille. 👍
Paljko saa sieltä rahaa vuodessa?
Tuhansia euroja jokaista työntekijää kohti.
Kuulemma liiton maksuja ei enää hyväksytä toimeentulotuessa?
Enpä ihmettelisi, jos Orpon äärioikeistohallitus olisi tuollaisen heikennyksen tehnyt. Hallituksen pyrkimyksenä on ollut kaikin tavoin heikentää palkansaajien asemaa.
Orposta tälläinen puhe tuntuu tosi pahalta.
Dynaamiset vaikutukset eivät näy aina heti.
Liiton paksut sedät ja tädit ovat EK:n kanssa tämän sopineet, ja nauraneet röhkimänaurut päälle tyhmille duunareille jotka vielä maksavat liittoon.
Ai että mä nauran kun tuollainen suunsoittaja pistetään pihalle uuden potkulain sallimana ja itku alkaa. Huudetaan liittoa apuun. Eivät tule.
Eikö orpo tykkää rehellisistä keskusteluista??
Dynamiittiset näkyy melkein heti, jos on luýhyehkö lanka.
Tiedoksesi, hyvää työntekijää ei potkita pellolle, eli turha kuulua liittoon.
Tämä on aika paksu valhe uuden potkulain perusteena. Toki nyt kun voi potkaista kenet vaan ulos millä verukkeella vaan, niin työnantaja sen myöskin tekee. Vaihtaa nuoreen joka tekee halvemmalla. Monet hommat ovat niin yksinkertaisia että melkein kuka tahansa ne oppii. Voi saada jopa ilmaisen harjoittelijan tekemään kaiken. Vanhat jäärät lentää kohta jonossa v****n hidastamasta jo nuorena opitun verkkaisen työtahdinkin takia. Ei suoriudu ja mulkoilee pomoa jos asuasta mainitsee- syyllä.
Joo js mamuja tulee tekemään puoli-ilmaseksi. Satonenkin kävi oikein ulkomailla rekrytoimassa lisää halpatyövoimaa samaan aikaan kuin suomalaia hoitajia potkitaan toisesta ovesta pihalle.
Hyvä hallitus meillä on vai mitä.
Noo, niin se Satonen teki. Varmaan oli isämään asialla, mielestään.
Isämää joka olet taivaissa
Kovin on kovat arvot perussuomalaisessa Suomessa.
Kovaa kun ihmiset eivät anna rahojaan liitolle
Ai onko perussuomalaiset enemmistänä suomessa noi 15 prosentin kannatuksella, tuota en ole ennen tiennytkään.
OrpoPurran hallitus on määrätietoisesti polkenut palkansaajien etuja. Kyllä ammattiliittoja tarvitaan puolustamaan palkansaajia.
Höpö höpö, juuri palkansaajille on tullut verohelpotuksia.
Pienipalkkaisen verotus nousi ja tuet laskivat joten puhut paskaa.
Juuri näin. Jos sinulla on yli 80 000 ecua/vuosi voit nauraa vapaasti. Olet verohelpotuksesi ansainnut. Mielellään me noin 35 000 ecua saavat sen veroalen heille maksamme.
Ei pienipalkkainen saa mitään tukia, et ole ilmeisesti ollut koskaan työssä kun et tuollaista tiedä.
Pienipalkkaisen työn verotus laski, tiedän kun olen pienipalkkainen, mutta en saa mitään sossun tukia.
Asumistukea saa suunnilleen jos netto 1200 tai alle ja yleensä myös toimeentulotukea.
Työssäkäyvä ei saa toimeentulotukea eikä asumistukea jos asuu parisuhteessa.
Yksinasuvat saa. Ei me nyt puhuta pelkästään sinusta vaikka siitä nautitkin.
Mä olen keskituloinen ja mun verotus nousi
Oikein sinulle.
Kannattaa kuulua liittoon.
Meillä on työporukassa vaan persuja. Kaikki ollaan erottu liitosta. Vihervasemmistolainen kommari järjestö.
Niin, eihän persuissa tunnetusti älykkyys pesi.
Meillä oli kanssa "luottamus" "miehenä" persu. Munaton kaveri. Savustettiin se porukalla pihalle.
Kaikkein tyhmimmistä demareistahan tuli persuja.
Ja päinvastoin.
Miten se voi päinvastoin olla? Siirtyikö joku persuista takaisin demareihin öyhöttämään maahanmuuton puolesta?
Persut on vastenmielisiä ihmisiä.
Entä mikä on mielipiteesi kolmesta sdp-veikkosesta, ovat varmaankin mielestäsi parempaa sakkia?
Yhtä hyvät eduskunta pikkujoulut varmaan kuin Teuvolla.
Uuamaksu nääs kun kaikki valuutta kulkee usaan ja ukroinan kautta nykyään.
Uua hela natten, uua hela dag.
Jännä yhteensattuma, että hallitus poistaa samaan aikaan liittojen jäsenmaksut verovähennyksistä ja heikentää työntekijän asemaa irtisanomistilanteissa. Eka saa aikaan sen, että jengi eroaa liitoista ja toka sen, että kun ne saa kenkää, ne ei saa liiton apua.
Kassan jäsenenä kelpaa kyllä TES neuvottelujen edut, mutta ei haluta maksaa ja vielä kehdataan vit*uilla niille, jotka maksaa, jotta sunkin etuja ajetaan ja sun oikeuksia ei poljeta. Olisit edes hiljaa ja kiitollinen siitä, että joku neuvottelee sunkin puolesta vaikka tuut siivellä
Säästät muuten vissiin vakuutusmaksuissakin, kun "ei ennenkään oo mitään sattunut enkä oo tarvinnut vakuutuksia"?
Joo kyllä ja niissä säästääkin paljon.
Vain tyhmä maksaa palkkaa.
300€ kuussa ei paljon juhlita.
Unohdit että 3400-2500 erotuksesta menee pääomaverot...
Niin alemman prosentin mukaan, ja 5 vuotta tai yli omistetuissa voi vielä käyttää hankintameno-olettamaa. 300e/kk on ihan hyvä lisä, mitä et saisi muuten ollenkaan kuin itse säästämällä.
Trollaajat unohtavat usein ihan vaan tietämättömyyttään niin paljion asioita että paljastuvat trollaajiksi heti kättelyssä, niin tässäkin tapauksessa.
Miksi sitten trollaat?
Meillä SSAB llä Isopääluottamusmies on myynyt jo kaikki talokohtaiset edut. Pääsee herrojen kanssa Leville ja golffailemaan.
Liitot on aina työnantajien puolella, tämä on faktaa.
Oman kokemukseni kautta voin sanoa, että työnantajan puolella ovat.
Aikoinaan vaadin liittoa ajamaan palkka-asiaani, niin liitto sanoi, että ei kannata, häviät kuitenkin.
En antanut periksi vaan vaadin asian eteenpäin viemistä, voitin jutun, eli sillä lailla.
Persut on aina työnantajien puolellla, se on fakta.
Järkevää olla itseään vastaan.
Ja kun asioihin perehtyy, niin huomaa, ettei ole kuin yksi puoli.
Olin joskus tupon työryhmien sihteeri - laskija ja kirjoittaja.
Työryhmissä olimme kaikki yksimielisiä - numerot, data pöydällä.
Mutta iltauutisissa piti sitten ottaa eri rooli - politiikkaa.
Aloittaja oikein tehnyt..miksi pitää rahoittaa vasemmistolaista politiikkaa,
Valtavaa verovapaata bisnestä!
Valtakunnan politiikkaan sekaantumista!. Viimeisin neljän, siis neljän viikon
poliittinen lakko,!kun ei tullut *ei kiva hallitus*!
Härskiä toimintaa,,venetzuella kartelli jää toiseksi!
Vielä kehtaavat puhua oikeusvaltiosta ja demokratiasta!
Mutta hyvää päivän jatkoa ..ja muistakaa haukkua trumppia. Ja persuja!
Kun ei tullut ei kiva hallitus? Siis tulihan ei kiva hallitus.
Purra petti kyllä palkansaajat.
Petti kaikki muutkin, paitsi EKn ja rikkaat.
Työttömyysaste joulukuussa 10, 6 prosenttia, työttömiä oli 51 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Go Purra go!
Hakkapeliitta
"Työttömyyden pelko synkensi kuluttajien luottamusta entisestään.
Tammikuussa kuluttajat kokivat työttömyyden tai lomautuksen suurimmaksi sitten koronasyksyn 2020."
Näin siis tänään, kun Orpo-Purran hallituksen toimintakausi lähenee loppuaan. Vahvaa suorittamista.
Mitä höyrit, hallituskautta on jäljellä vielä melkein puolitoista vuotta, hyvin kerkee työllisyys koheneen👍.
Annetaan työttömile vielä vähän lisää keppiä, niin kyllä se siitä lähtee.
Hitto kun katsoo junan ikkunasta niin tekemätöntä työtä on vaikka kuinka ja paljon. Kaikki ne pajupuskat pitäisi siistiä.
Metsään jäi tuhottomasti marjoja ja sieniä, miksi työttömät eivät poimineet niitä?
Ovat laiskoja.
En löytänyt lähimetsät oli riivitty tyhjäksi ja autoa ei ole
Poimin 100 litraa. Enempää ei ollut pakastintilaa. Litra päivässä syöty. Kaik on loppu. Onko lisää ohjeita. Karpaloita hangen altako kaivelemaan.
SAK, pimittää syöksykierrettään, lukee ilta-sanomissa.
Yleinen kassa on kalliimpi kuin ammattiliitot joten säästätte rahaa jos liitytte vasn liittoihin.
Aijaa onkohan vaan