Lapsilisät ja elatustuet lopetettava

Anonyymi-ap

Paljon on juoppoja yksinhuoltajia, joille ei olisi mitään syytä antaa yhtään tukia. Ensin naidaan ja juopotellaan ympäri kyliä ja sitten loisitaan kämpässä makoillen kakaroiden kanssa. Lapsilisät ja elatustuet ryypätään.

34

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Yksinhuoltajuus on yleensä alkoholistien ongelma.

    • Anonyymi00002

      Yleensä tämä sakki kaikki mahdolliset tuet saa, eikä syntyvyyttä pitäisi roskaväen kautta lisätä. Lapsilisät voisi poistaa koska köyhille ne eivät kuulemma riittävän suuria ole ja rikkaimmat laittavat ne lasten sijoituksiin.

      • Anonyymi00003

        Lapsilisät pitää ottaa rikkailta lapsiperheiltä pois ja antaa vaikka köyhille lapsettomille.


    • Anonyymi00004

      Loimaalla ilmeisesti kuvitellaan, että muualla Suomessa toimitaan kuten siellä. Kyllä ne juopot yksinhuoltajat taitavat yksittäisiä poikkeuksia lukuunottamatta löytyä Loimaalta.

      • Anonyymi00005

        Yksinhuoltajksi päätyvät hullut ämmät, kun mies ei sellaisia voi elämässään pitää.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Yksinhuoltajksi päätyvät hullut ämmät, kun mies ei sellaisia voi elämässään pitää.

        Tarvitaan pakkosterilisaatioita, niin kansakunta jalostuu.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Tarvitaan pakkosterilisaatioita, niin kansakunta jalostuu.

        Kyllä vain, tälle uusvanhalle konstille olisi paljon käyttöä!

        lajijasuris


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Tarvitaan pakkosterilisaatioita, niin kansakunta jalostuu.

        Ja susta vois aloittaa.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Ja susta vois aloittaa.

        Sterilisaatioita tehdään vain naisille. Pahimmat tapaukset eliminoidaan.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Tarvitaan pakkosterilisaatioita, niin kansakunta jalostuu.

        Sano nyt vielä se "sieg heil", niin viesti on täydellinen


    • Anonyymi00009

      Raamatussa on kertomus jossa miesjoukko on kokoontunut kivittämään erään langenneen naisen.
      Tapahtuman tuomari sanoi hän joka on puhdas teoistaan aloittakoon. Yhtään kiveä ei heitetty ja nainen vapautettiin.

      • Anonyymi00010

        Miehet oli jokainen vuorollaan langenneet naisen kanssa. Olivat mustasukkaisia vain.


      • Anonyymi00014

        Nainen oli nainut jokaisen miehen kanssa joka tullut vastaan. Perus loimaalainen yksinhuoltaja.


    • Anonyymi00015

      Loimaa = Suomen Emmerdale.

    • Anonyymi00016

      Jokaiselle lapselle kuuluu lapsilisä on sen vanhemmat sitten rikkaita tai köyhiä

      • Anonyymi00017

        Miksi lapsettomat ei saa lapsilisää?


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Miksi lapsettomat ei saa lapsilisää?

        Ei ne tarvii, kun heillä ei ole lapsia. Kyllä aikuinen itsensä elättää.


      • Anonyymi00019

        Ei kuulu. Vanhempien tehtävä on elättää kakarat, eikä muiden.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ei kuulu. Vanhempien tehtävä on elättää kakarat, eikä muiden.

        Onhan se sairasta, kun naapuri joutuu elättämään muiden vahinkoja.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Onhan se sairasta, kun naapuri joutuu elättämään muiden vahinkoja.

        Täällä elätellään aikuisia naapurivahinkoja.


    • Anonyymi00020

      Lapsettomille vois maksaa lapsettomuuslisää.

      • Anonyymi00021

        Niin että pääsis ryyppään


    • Anonyymi00023

      Aloittajan on hyvä muistaa, ettei ilman nussimista hänkään olisi olemassa. Olkoon hän siis elävänä muistutuksena kortongin tarpeeellisuudesta.

      • Anonyymi00024

        Vaikutat yksinhuoltajalta, joka on juonut päänsä piloille.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Vaikutat yksinhuoltajalta, joka on juonut päänsä piloille.

        Tekikö totuus kipeää?


      • Anonyymi00027

        Sinulle pitäisi tehdä jälkiabortti. Se olisi kaikkien etu.


    • Anonyymi00028

      Tänään taas lihavat yksinhuoltajat menevät baariin juomaan avustusrahoja.

      • Anonyymi00029

        Menetkö koittamaan onneasi?


    • Anonyymi00031

      Mitä jos samalla lopetettais asumistuet, työttömyyskorvaukset, ym

      • Anonyymi00032

        Kaikki sosiaalituet ja verojen kerääminen voidaan lopettaa.


    • Anonyymi00033

      Suomalaista politiikkaa ei voi ymmärtää analysoimalla sitä vasemmisto–oikeisto-akselilla.

      Avain Suomen poliittisen järjestelmän ymmärtämiseen on räikkä – mekanismi, joka liikkuu vain yhteen suuntaan.

      Räikkä toimii näin: SDP luo julkisen rakenteen. Viraston, etuuden, palvelun. Uusi rakenne synnyttää välittömästi intressiryhmän, joka alkaa puolustamaan uutta rakennetta raivokkaasti – työntekijät, edunsaajat, järjestöt, hyvinvointialueet etc.

      Rakenteesta tulee pysyvä, koska sen purkaminen tarkoittaisi täysimittaisen sodan julistamista siitä hyötyä kuppaaville eturyhmälle ja koska yhteisesti hyvinvoinnista varastetaan vain maltillisesti kerrallaan, eikä yleistä etua puolusta Suomessa kukaan.

      Sitten kokoomus voittaa vaalit. Se lupaa tehostaa, karsia, järkeistää. Mutta se ei pura rakennetta, koska Suomessa ei peruta aikaisemman hallituksen päätöksiä. Jätökset jätetään lattialle - edeltävien päälle.

      Purkamisen sijaan Kokoomus lisää rakenteeseen ”markkinamekanismin”: yhtiöittämisen, ostopalvelun, palvelusetelin.

      Näin synnytetään jälleen uusi intressiryhmä – palveluntuottajat, konsultit, huoltopalvelut. Tästäkin tulee pysyvä, koska pohjimmiltaan tämä rakenne suojaa demareiden aikaisemmin luomaa rakennetta - synnyttämällä uusia sen olemassaolosta täysin riippuvaisia bisneksiä.

      Seuraavaksi SDP voittaa vaalit. Se lupaa korjata kokoomuksen kylmän ja syrjäyttävän markkinaehtoistamisen aiheuttamat ongelmat sekä palauttaa inhimillisyyden. Mutta se ei pura kokoomuksen lisäämää kerrosta, vaan ainoastaan lisää niiden päälle uutta sääntelyä ja valvontaa. Lisää virkoja. Lisää rakenteita.

      Räikkä naksahtaa eteenpäin. Räikkä voi liikkua vain yhteen suuntaan.

      Räikkä selittää, miksi mikään ei muutu ja miksi mikään ei voi muuttua. Jokainen hallitus on “historiallinen”, jokainen käännekohta on “ratkaiseva”, jokainen vaalivoitto on vahva “kansan tahdon ilmaus”. Silti valtio vain paisuu – sekä byrokratiana että byrokratiasta elävinä markkinoina.

      Oikeisto- ja vasemmistoretoriikka ovat optiikkaa ja markkinointia, joiden avulla duopoliksi naamioitunut monopoli äänestyttää kansalaiset, jotka saavat vuorotellen kokea olevansa voittajien puolella ja tai kärsivänsä kirvelevän tappion. Ne myyvät samaa myrkkyä eri kohderyhmille.

      Molempien äänestäjät uskovat oman puolensa ajavan heidän etuaan ja ovat yhtä väärässä.

      Kuka hyötyy?

      Ei vasemmisto. Duunarin ostovoima ei ole noussut vuosikymmeniin. Ay-liikkeen jäsenmäärät laskevat. Julkiset palvelut rapistuvat samaan aikaan kun massamaahanmuutto pitää palkat alhaalla. Verot Lafferin käyrän maksimi.

      Ei oikeisto. Yrittäjän sääntely- ja verotaakka ei kevene. Kilpailu vääristyy, kun valtio valitsee voittajat. Omistusoikeus murenee. Kansantalous on aivokuollut hengityskoneessa. Verot Lafferin käyrän maksimi.

      Ei äänestäjä. Hänen valinnanvaransa on kaksi puoluetta, jotka eivät peru toistensa päätöksiä ja jotka ovat pohjimmiltaan sama asia. Kaikki huononee, heikkenee ja rikkoutuu.

      Hyötyjä on kaksinaamainen peto, jonka osoite on molemmissa puolueissa. Peto puhuu vasemmistoa vasemmalle ja oikeistoa oikealle, mutta syö samasta kansan kukkarosta.

      Sille on monia nimiä: managerialistinen luokka, degeneroitunut eliittirakenne, parasitismi, katedraali, ihmekone – instituutioihin pitkän marssin tehnyt öykkärijoukko, joka on ratkaissut oman taloudellisen tulevaisuutensa kaikkien muiden tulevaisuuden tuhoamalla.

      He eivät kokoonnu pimeissä huoneissa. Heidän ei tarvitse – räikkä toimii automaattisesti. Patologisessa rakenteessa riittää, että jokainen toimija optimoi omaa etuaan.

      YEL on tämän mekanismin puhtain ilmentymä. Se on julkista etua maksimaalisesti vahingoittava kauhistus, jota kokoomuksen on pakko ruokkia, koska kauhistus on osa räikkää. YEL:iä ei voi korjata, koska räikässä ei voi korjata. Räikässä voi vain paisua. SDP ja kokoomus saattavat kyllä hävitä tai voittaa vaalit, mutta he voittavat meidät joka ikinen kerta ja aina meidän kustannuksellamme.

      Räikkä liikkuu vain yhteen suuntaan.

      https://x.com/joetuotto/status/1995974727777591304?ref=solakka.com

      • Anonyymi00034

        Hyvä löytö ja analyysiä joltakin politiikan tutkijalta👍
        Mut kyllä duunarin reaaliansio sentään noussu on vuosikymmenten mittaan. Näkeehän sen sokea reettakin, ainakin jos katsotaan vaikka 50-vuotisjaksolla. En pikahaulla hyvää grafiikkaa reaaliansioista kymmeniltä vuosilta.

        Toisaalta sitten yksilön kohdalla koko maan yleinen reaaliansiokehitys on huono mittari, sillä oma palkka- ja inflaatiokehitys voi poiketa tästä paljonkin. Simppelisti pelkistäen mulla ei isompaa inflaatioom ja reaalitulon laskua tuonut esim. muutaman vuoiden takainen energiakriisi, kun en osta bensaa ja lämmitysöljyä, sähköstä kiinteä sopimus eikä myöskään mene korotettuja haittaverotuotteita. Ruoan hinta kyllä on noussut mutta tässäkin valtavasti vaihtelua ja osa on laskenutkin.

        Ylipäänsä taloudellisesti elän nyt elämäni parasta ja vakainta aikaa pitkässä juoksussa vaikka köyhä olenkin. Niin tosin en ole palkansaaja mutta eläkkeiden ja etuuksien ostovoima on kasvanut vielä heikommin

        lajijasuris


    • Anonyymi00035

      ... no sähkön osalta ioli pikkusen tuuria... -20 lopulla tuli ajankohtaiseksi taas uusia sähkösopimus ja oli spot, hybridi, sekä 3-vuotinen ja toistaiseksi vajaan sentin hintaerolla. Viimeinen oli tietysti sillä hetkellä halvin mutta tuulivoiman hintaa epävakauttavan vaikutuksen, Venäjän agression lisääntymisen, sähkön yhteismarkkinamenakismin ja muutenkin päätin maksaa hiukan enemmän vakaudesta ja varsinkin kun jopa 3 vuodeksi! Eipä oo tarvinnu murehtia kymmeniä senttejä, mutta siinä kohtaa en missään nimessä olisi tehnyt määräaikaista, tod. näk. spotin olisin ottanut.

      Toinen ajankohtainen mutta ei pysty enää muuttaan saman tapainen juttu oli viime vuosikymmenellä velan korkojen kanssa. Huippumatalien "nollakorkojen" aikaan olisi kannattanut enemmän pohtia, kannattaisiko sittekin ottaa korkokattoinen tai kiinteä korko, kun paljon oli vivahteita,merkkejä, puhetta korkojen noususta. Nyt siitä tietynlaisesta ahneudesta ja laiskuudesta perehtyä maksetaan suht kovaa hintaa, vaikka pientähän tämä on kasinovuosien jälkeisiin jopa 15-20% verraten ja lainat usein valtavia ja monella oli valuuttalainaakin mikä devalvoitui ts. kasvoi, työttömyys ja konkurssit nykyistäkin pahemmassa jamassa.

      Vielä aloituksesta, että joo kyllä noistakin voi säästää monella tapaa ja vielä enemmän ottamalla vanhat konstit eli mm. pakkosterilisaation eri syistä kyvytön huolehtiin ja kasvattaan lapsia. Kaikki voittaisi!

      lajijasuris

      lajijasuris

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe