tätini näki eilen pihallaan supikoiran ja pyysi mua ottaan selvää onko ne vaarallisia ihmisille tai pienille koirille, hänellä on pieni villakoira joka on pihalla vapaana.
päivän kysymys
cityläinen
6486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
enon koiraa puri supi..joten uskoisin että se SAATAA siis EHKÄ käydä kimppuun..
...ellei ole sairas (rabies) harvoin silloinkaan. Tai ellei ahdista sitä nurkkaan. Saattaa tartuttaa kettusyyhyn koiraasi, mikäli koira pääsee kosketuksiin supin pesän kanssa tai sellaisen paikan, johon syyhyinen supi on itseään hinkannut.
En tiedä, kävisikö supi pienen koiran kimppuun, kannattaa ehkä pitää koiraa silmällä, varmuuden vuoksi. Yleensä supi kyllä keskittyy syömään pikkueläimiä (hiiret, myyrät, sammakot), hyönteisiä, haaskoja ja marjoja. Omaa koiraamme ainakin pelkäävät, mutta se nyt onkin n.25 kiloinen pötikkä :)
Tätisi voisi tietysti ottaa yhteyttä metsästysseuraan, supihan on haittaeläinkin ja samalla hän pääsisi turhasta huolehtimisesta eroon.
kukaan asiansa tunteva metsästäjä ei näin heinäkuussa mene hävittämään minkään näköistä supea, koska vaikka supi muuten on rauhoittamaton eläin, ei naarasta jolla on poikaset saa touko-heinäkuussa ampua. Ja koska kukaan ei voi olla eläimen sukupuolesta varma, ei kannata lopettaa mitään niistä ennen syksyä.
Uskoisin että supi näin villieläimenä häipyy ennenkuin käy koiran kimppuun.
ei kyl tullu mitään vammoja koiralle...Eno otti haulikon ja lähti hieman humalassa supijahtiin x) Oli siinä nauramista kun keskellä yötä lähdettiin jotain supea jahtaamaan...ei kyllä löydetty :)
siinä on, jos rikkoo metsästyslakia? Ajankohta ei ollut todennäköisesti laillinen eikä myöskään asetta saa käsitellä humalassa... ainakaan kukaan vastuuntuntoinen aseenkantaja ei tee niin. Enkä ainakaan menisi sinuna asialla kehuskelemaan.
kissa on lainsuojaton pihapiirinsä ulukopuolella saapi lahrata kun kohoralle sattuu,ja notta sitä ei ooo rauhooteettu niin minään vuarenaikana.