Väärinkäsitykset lapsen kehityksestä: Vanhempi saattaa luulla lapsen uhmaa tahalliseksi ilkeydeksi, vaikka kyse on lapsen normaalista tarpeesta itsenäistyä.
Suomessa laki kieltää lapsen henkisen väkivallan, johon myös huutaminen, pelottelu ja nimittely lasketaan. Jatkuva huutaminen voi vaurioittaa lapsen itsetuntoa ja lisätä hänen omaa aggressiivisuuttaan.
Kuopiossakin paljon epäkypsiä vanhempia
Anonyymi-ap
5
213
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ne lapset ei voi puolustautua isoja ihmisiä vastaan, muistakaa se ja he eivät ole pyytäneet syntyä tänne!
- Anonyymi00004
Ja joku tunnesensitiivinen oman elämänsä totuuden torvelokin voi luule äkkiä luulla, että hänen pyhä elämäntehtävä on suojella pyytämättä ja ihan itse elämältä meidän muiden ihmisten lapsia.
- Anonyymi00007
Lastensuojelu on sitä varten,että katsovat onko lapsilla asiat hyvin. Kuuntelemalla heitä, ellei vanhemmat kiellä heitä puhumasta!
- Anonyymi00009
Banni loppui ja tavaraa tulee suolen täydeltä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35212214Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-18011228Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2806563Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555357Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2053860- 1763643
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin642713Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1772443Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva492222Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151922