Näyttäisi siltä,että kaupunki on nostanut kädet pystyyn ja roopenkatulaiset asukkaat saavat pitää valtaamansa alueet ilmaiseksi.
Roopenkatu heinola
40
1130
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei voi mitään, kaupungintalo puretaan, tuhat työntekijää "etätöissä" , miten palkanlaskenta sujuu, palkka tehdystä työstä ?
- Anonyymi00032
😵💫😵💫
- Anonyymi00003
Jos kaupungintalolta tulee lähtö, niin sitten Roopenkadun tontteja ehtii useampikin virkamies tutkia, että kenen ne rakennelmat ovat ja miksi ne on kaupungin maalla?
- Anonyymi00004
ei saa
- Anonyymi00005
Tämänkin aiheen käsittely on pyritty vaientamaan sensuroinnilla. Kaupungin tulee pikaisesti aktivoitua selvittämään missä laajuudessa kaupungin maille on tehty yksityisten, eli omakotitaloasukkaiden, omia virityksiä rakennusten ja oleskelualueiden osalta.
- Anonyymi00006
kyllä ei ilmaisia ranta oikeuksia!
- Anonyymi00018
Kaupunkihan voi myydä heille rantaa!
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Kaupunkihan voi myydä heille rantaa!
👏🏻👏🏻👏🏻
- Anonyymi00027
ketä kaivertaa kun rannat siistitty ja käytössä
- Anonyymi00033
Anonyymi00018 kirjoitti:
Kaupunkihan voi myydä heille rantaa!
👍🏻👍🏻
- Anonyymi00007
Kateus on paha tauti. Keneltä se on pois jos on ostanut hyvältä paikalta tontin? Onko sinun tarkoitus mennä kävelylle sinne tontin ja vesistön väliin? Siellä on sitä varten silta!
- Anonyymi00008
ei ole kateutta, jos kaupunki on kaavoittanut rantakaistaleen yleiseen virkistyskäyttöön niin sitä nimenomaan ei ole myyty vieressä olevalle kuivanmaan tontin ostajalle. Jos näin olisi niin Suomessa olisi tuhansia kuivanmaan tontteja rantatontteina jos tontin omistaja saisi omin luvin ottaa rannat omiksi. On nimet kuivan maan tontti ja rantatontti.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
ei ole kateutta, jos kaupunki on kaavoittanut rantakaistaleen yleiseen virkistyskäyttöön niin sitä nimenomaan ei ole myyty vieressä olevalle kuivanmaan tontin ostajalle. Jos näin olisi niin Suomessa olisi tuhansia kuivanmaan tontteja rantatontteina jos tontin omistaja saisi omin luvin ottaa rannat omiksi. On nimet kuivan maan tontti ja rantatontti.
Ahneutta ja häikäilemättömyyttä on tontin omistajalla ROOPENKADULLA. !
- Anonyymi00013
näinhän se on.
- Anonyymi00020
sinne sitten.
- Anonyymi00010
Ottakaa lääkkeet ajoissa ja lisäpilleri kateuteen.
- Anonyymi00036
😂😂😂👏🏻👏🏻👏🏻
- Anonyymi00011
Jokainen omistaa kauppakirjalla ostetun tavaran tai tuotteen. Yhteisiin tavaroihin ei ole kauppakirjaa yksittäisellä henkilöllä. Lääke ja pillerisanat on juuri sellaisen voimalaitoksen jp: n tyypillisiä aika matalan koulutustason uhokirjoituksia.
- Anonyymi00012
tuntuu olevan samansuuntaisia ja samankokoisia edunvaatimuksia roopenkadulla ja kunnanvarikolla ostajilla. Roopenkadulla tontinomistaja haluaa vaihtaa 40 te talonsa tontteineen rantatontiksi 150te ja kunnanvarikon tontinomistaja halusi ja osti 155te arvoisen paikan 72te, eli tuo 83te - 110te näyttää olevan summa jonka eteen halutaan olla aika röyhkeitä.
- Anonyymi00014
Röyhkeys perii heinolalaisen maan. Noin taisi se sanonta mennä?
- Anonyymi00015
Kaupungin omistamaa rantaviivaa saa pääsääntöisesti käyttää yleiseen virkistykseen, kuten uimiseen ja oleskeluun, mutta pysyvä rakentaminen (esim. laiturit) vaatii aina kunnan luvan. Rantojen käyttöä ohjaavat kunnan rakennusjärjestys ja asemakaava, jotka määrittävät, miten aluetta saa hyödyntää, ja ne voivat asettaa rajoituksia esimerkiksi ympäristönsuojelun vuoksi.
Rantaviivan käyttö:
Yleinen käyttö: Kaupunkien rannat on usein kaavoitettu virkistyskäyttöön, jolloin niillä oleskelu on sallittua.
Rakentaminen: Laiturien, aallonmurtajien tai muiden rakennelmien teko vaatii vesilain mukaisen luvan tai ilmoituksen, ja niiden on sovittava kaupunkikuvaan.
Rajoitukset: Ranta-alueen kasvillisuus tulee usein säilyttää eroosion estämiseksi, ja rantaan rajautuvia avokallioita ei yleensä saa rakentaa.
Esteettömyys: Julkisilla rannoilla on huomioitava liikuntarajoitteisten pääsy.
Yksityiskohtaiset säännöt vaihtelevat kunnittain, joten oman kunnan rakennusjärjestys on aina tarkistettava.- Anonyymi00021
no siinäpä tarinaa
- Anonyymi00023
huhaaa huuhaa mielenvikaista toistamista vuosia useissa keskusteluissa.
- Anonyymi00024
juuri näin!
- Anonyymi00025
hyvä että rannat kunnossa ja käytösdä
- Anonyymi00028
onko lie lupa saatu?
- Anonyymi00029
hyvä että pitävät rannat siisteinä
- Anonyymi00035
kyllä!
- Anonyymi00034
Julkinen loukkaus on Suomen rikoslaissa rangaistava teko, joka täyttyy, kun toisesta esitetään valheellinen tieto, vihjaus tai muu halventava ilmaisu, joka aiheuttaa vahinkoa tai halveksuntaa.
- Anonyymi00041
miksi jankataan!
- Anonyymi00037
😂😂😂😂
- Anonyymi00038
hienoa että rannat pidetään siisteinä
- Anonyymi00039
kyllä !
- Anonyymi00040
😍😍😍
- Anonyymi00043
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
- Anonyymi00042
🤣🤣🤣
- Anonyymi00044
Todella tärkeä aihe. Kaupungin maata ei saa anastaa omiin käyttötarkoituksiin.
- Anonyymi00045
oletko varma asiasta
- Anonyymi00046
Oletko varma asiasta kirjoittanut ! Harmi että kaikki valot ei sinulla pala. Ota lääkkeet ja käy vaikka unille.
- Anonyymi00047
Ei kaupungin maata saa ottaa omaan käyttöön ilman lupaa. Lupa tulee olla jokin sopimus tai muu, joka on kirjallinen ja kaupungin viranhaltijoiden valmistelema. Roopenkadun ranta-alueiden ottaminen omaan käyttöön ei ole voinut toteutua laillisesti, jos joku on käsittänyt että jokin suullinen lupa joltain kaupungin työntekijältä on laillinen. Varmaan joku asukkaista on kysynyt puisto-osaston kesätyöntekijältä onko on laittaa vaikkapa kompostori kaupungin maalle ja kun ei ole mitään kunnollista vastausta saanut, on kysyjä olettanut että on ihan ok tehdä laitureita, vajoja tai jopa aidata kaupungin alue omaan tonttiinsa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089