https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011754779.html
Oikeustieteilijät Seppo Koskinen ja Tatu Hyttinen sanoivat HS:n haastattelussa, että jos työnantajalla on tiedossa häirintätapauksia, niihin on velvollisuus puuttua. Työnantaja voi syyllistyä rikokseen, jos seksuaaliseen häirintään ei puututa. Myös ”epäterveen” työilmapiirin luominen on lainvastaista.
Koskisen mukaan nimenomaan eduskunnan kanslian pitäisi puuttua asiaan. Eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhio on kertonut, että kanslia alkaa selvittää uusimpia väitteitä häirintätapauksista, kertoo Rauhion mukaan kanslia tekee kyselyn sen alaisuudessa työskenteleville noin 40 avustajalle.
Suuri osa avustajista työskentelee eduskuntaryhmien alaisuudessa. Myös Merisen puolue Sdp on ilmoittanut aloittavansa selvityksen häirintätapauksista.
Tais kerrankin hiljentyä Tuppurainen?
46
597
Vastaukset
- Anonyymi00002
Sdp oulu?
- Anonyymi00037
sese3
- Anonyymi00003
ksi
- Anonyymi00006
hih
- Anonyymi00008
huutaminen saa monilta miehiltä järjen pois-sitten voi vaikka ahdistella kun sekoaa?
muistatko Rydmanin ja Tuppuraisen A studiossa - Anonyymi00009
Kyllä noin verbaalisesti lahjakas saa vastapuolelle tunteen että tuli paskaa postilaatikkoon...
- Anonyymi00010
Sdp yhtenäinen puolue?
Siihen vielä islamin tukeminen
Nekö on naisten parhaaksi?
Al taee ja muut? - Anonyymi00011
Paikallisten rosvopäälliköiden kanssahan hän aina seurusteli ennen "uraansa".
- Anonyymi00012
Miehet ei kohta äänestä sdp?
Ahdistaa - Anonyymi00013
Onko kukaan kysynyt asiaa
Teuvo hakkaraiselta
Media - Anonyymi00014
- Anonyymi00015
Nkn
- Anonyymi00018
666
- Anonyymi00020
Pelätin
- Anonyymi00021
Yle julkaisi nimet
julkinen toimi perusteena - Anonyymi00024
666
- Anonyymi00025
Tytin huutaminen saa jopa demarit sekaisin
- Anonyymi00060UUSI
Just
- Anonyymi00026
seuraa SDP suomi24
- Anonyymi00027
IS uutisoi torstaina Sdp:n kansanedustajien toiminnasta. IS:n tietojen mukaan kansanedustajat Marko Asell, Jani Kokko ja Kim Berg liittyvät tapauksiin, joissa on käyttäydytty epäasiallisesti eduskunta-avustajia kohtaan.
Halla-aho sanoo Iltalehdelle pitävänsä hyvänä nimien julkaisemista.
– Itse pidän kyllä hyvänä sitä, että tuodaan julki, keitä kansanedustajia nämä väitteet ja epäilykset koskettavat, koska niin kauan kuin ne väitteet pysyvät hyvin yleisellä tasolla eikä niitä yksilöidä, se langettaa ikävän varjon koko eduskunnan ja kaikkien kansanedustajien ylle, Halla-aho sanoo. - Anonyymi00028
mamma suuläpi
- Anonyymi00029
Yle pyrkii laventamaan kohua yleistasoisella Eduskunnassa on häirintää -juttukärjellä.
Anonyymi-ap
2026-01-25 10:56:33
valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi
Anonyymi-ap
2026-01-25 10:54:51
valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi
Anonyymi-ap
2026-01-16 15:19:36
Yle on nostanut uuden juttunsa otsikkoon kansanedustaja Tytti Tuppuraisen, mutta myös Yle pyrkii laventamaan kohua yleistasoisella ”Eduskunnassa on häirintää” -juttukärjellä.
Uusisuomi.fi:n juttu aloittaa SDP:n myrskyllä mutta teksti siirtyy nopeasti ”eduskunnan häirintäkohuun” ja juttu kertoo, että häirintää on tapahtunut ”useiden puolueiden” piirissä, näin yleistäen asiaa koko instituutiolle.
MTV:n torstai-illan seitsemän uutisten alkujuonnon mukaan eduskunta-avustajiin kohdistuva epäasiallinen käytös on puhuttanut laajasti koko tämän viikon.
Julkisuudessa esillä olleet tapaukset ovat demarien sisäisiä ja kohu alkoi nimenomaan Merisen SDP:hen viittaavista kommenteista. Tästä huolimatta monet valtamedian jutut kertovat nyt tarinaa koko eduskunnan häirinnästä, ikään kuin häirintää tapahtuisi useissa puolueissa ja että se on systemaattinen ongelma. - Anonyymi00031
hysstrea
- Anonyymi00034
moktar gubta kehuu
- Anonyymi00035
kiuhuu
- Anonyymi00036
pahamaa
- Anonyymi00038
Avion katkeroittama vuohi
Kostaa muille - Anonyymi00041
Merinen jäi sairauslomille....
- Anonyymi00044
Tytti Tuppurainen ei vaikene koskaan. Aina kuuluu tuo sama energinen
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK
KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KOT KAAK KAAK KAAK KAAK KAAK - Anonyymi00046
Suurin osa eduskunnasta pitäis vaihtaa.siellä ei enää muuta tehdä kuin häirintä ja rasismi jankkaamista ja anteeksi pyydellään joka puolelta.kaikki tärkeät asiat menee päin persettä ja jää hoitamatta.vittu mitä pelleilyä
- Anonyymi00061UUSI
Mitään oikeaa rasismia ei ole ollut!
- Anonyymi00047
huutaja
- Anonyymi00048
Eihän tuota viitsi edes katsoa. lasten sirkusta, joissa kilpahuudetaan toisten kanssa.
- Anonyymi00049
tuommoinen "kohu" ei sinänsä edes ihmetytä:) tuohon voisi sanoa että:"apinakuoro aarnion metsässsä harjoitteli". on sitä ja tätä kohua, on sitä ja tätä millolinkin. kjukaan viitsi katsoa tai kuunnella, aikuisempi ihminen.
- Anonyymi00050
Tytti tippurainen
- Anonyymi00051
…,”nöyryyttää ja nolaa ihmisiä” eli oululaista johtamistapaa noudattaa. Oulussa näiden annetaan mellastaa ja koko pomoporras silittää huutajan päätä.
- Anonyymi00058UUSI
Näytetään vaaleissa sille! Pialle äänet!
- Anonyymi00059UUSI
Anonyymi00058 kirjoitti:
Näytetään vaaleissa sille! Pialle äänet!
Pia❤️
- Anonyymi00052
Ville
- Anonyymi00053
666
- Anonyymi00054
se oli lähtölaukaus vaalit 2027
- Anonyymi00055UUSI
Kaikki muistaa kohun
- Anonyymi00063UUSI
Ääni Pialle!
- Anonyymi00057UUSI
Mikä bile-minimekko Tytillä oli tänään aamu-tv:ssä! Mauton!
- Anonyymi00062UUSI
Minihame - onko joku hänen ”triumfi”-vaste? 🤣
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1273169Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612815Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352212Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032118Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301988Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441961Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101222Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12975Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77900