Mistäpä löytäisi nimiä kuolleista tuttavistani/koulukavereistani Ä:ki - Suolahti alueella esim viimeisen 50 vuoden ajalta? En ole asunut aikoihin siellä päinkään joten ei auta ohjeeksi mennä kuljeksimaan hautaismaille. En kuulu kirkkoonkaan joten ei nekään virastot taida olla kovin avuliaita auttamaan pakanoita.
Julkaiseeko joku lehti viikoittain/kuukausittain kuolleitten nimiä?
Julkaiseeko joku lehti viikoittain/kuukausittain kuolleitten nimiä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Laita vaan nimiä esiin niin kerron vieläkö henki pihisee.
Valheita ne levittää, älä usko.
Ketä meinaat?
Muistan yhden luokkakaverin joka hukkui jo kansakoulun tokaluokalla. Nimi kuitenkin jäänyt jo unholaan.
Muistan joitakin aika karmeita kuolemantapauksia vaikka en nimiä muista. Joku lapsi jäi tielanan ruhjottavaksi keskellä Suolahtea. Joku oli löytänyt irtonaisen korvanlehden tieltä jälkeenpäin. Kolikkoinmäellä rautatieristeyksessä kaksi miestä kuoli auton ja kiskobussin törmäyksessä. Vaneritehtaalla joku kuoli kun jäi liimaprässin väliin ja joku toinen ammoniakkimyrkytykseen.
Muistan kuinka kovia olette valehtelemaan
Ainahan kommaridokuja on ollut iät ja ajat teikäläisten joukoissa. En viitsi ihan nimeltä mainita sinua.
00008, taas valehtelet, olet varmaan viherpeippo tai joku freedoc..
suolahtinen valehtelee vielä enemmän.
suolilahtisen hautaustoimisto meni konkurssiin, ei ollut asiakkaita, kaikki oli muuttaneet heerengeniin pummiksi, tai turkuun kerjäämään.
Kerropa milloin tuollainen junaonnettomuus on tapahtunut ja koska tuollaiset kuolintapaukset ovat vaneritehtaalla tapahtuneet? Toki siellä on tapahtunut kuolemaan johtaneita työtapaturmia, viimeisin syyskuussa 2018.
Muistan tuon junaonnettomuuden kun näin jäljet tuoreeltaan. Toiselta uhrilta oli norra mennyt keuhkon läpi.
Kirkonkirjoista olen käynyt katsomassa. Niitä on paljon ja kaikki samanlaisia. Muistan sen ensimmäisen kaverin, olikohan nimi joku Hoosianna. En tiennyt, että hän oli Daavidin poika. Pidin häntä aina niin naismaisena.
Sinun peilikuvasi.
Aloittelija muistaakseni sanoi ettei kuulu sellasiin teikäläisen laulukuoroihin. Katsopas peiliin ja kerro miltä näyttää.
peili hajosi, mitäs nyt tehdään?
onko suoliahden rillillä nakkeja? ai niin,ei siellä ole rilliä byääää
Ei kai jos ei ole optikoitakaan.