"Selvitys: Varjolaiva voi helposti piiloutua saarivaltion lipun alle
Merenkulku|Merenkulun tutkijat ovat paljastaneet kymmenkunta varjolaivaa, jotka käyttivät Tongan väärennettyjä lippuja. Myös monen muun Tyynenmeren saarivaltion lippu voi olla väärennetty. .."
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011755631.html
Kapitan vaihtaa rekisterin lennosta?
12
578
Vastaukset
- Anonyymi00001
No jo on isoja lippuja!
- Anonyymi00002
Katsokaa mediaa vuosilta 85 - 87. Siellä puhutaan suurin otsikoin, kuinka Suomen lipun alla kulkevat laivat liputetaan ulkomaille. Tuolloin kait kolmannes laivoista liputetiin varjolaivastoon. Varjolaivasto on median keksimä nimitys laivoille, joita ei ole vakuutettu Englannin kruunun omistamassa Loydsissa.
Kansainvälisen merilain mukaan laivan omistaja saa valita haluamansa maan ja vakuutusyhtiön täysin vapaasti. Erot löytyvät eri maiden työlainsäädännöstä, jonka määrää käytetty lippu ja käytetyn vakuutusyhtiön vakuutusehdoista.
Ei ole olemassa kuin median höynäytyksessä erillistä varjolaivastoa.
Näin media pesee lampaiden aivoista loputkin kolesterolista muodostuneet aivosolut.- Anonyymi00003
Ei ollut mitään ''varjolaivastoa''
Varustamot keksivät keinon säästää, liputetaan kiulut jonnekkin huitsin nevadaan.
Liberia, Panama, Bahama....kyllä lippuja riittää. Mukavia sellaisia :))
Em. valtiolla ei ole mitään lakeja, palkoista, työajoista, ym. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ei ollut mitään ''varjolaivastoa''
Varustamot keksivät keinon säästää, liputetaan kiulut jonnekkin huitsin nevadaan.
Liberia, Panama, Bahama....kyllä lippuja riittää. Mukavia sellaisia :))
Em. valtiolla ei ole mitään lakeja, palkoista, työajoista, ym.Kaveri oli Finnlines kiulussa, ahterissa Bahaman lippu.
Näytti työpimuksen minulle.
Koko papru oli englannin kielinen. Alarivilla luki (suomennos) ''Kaikki tätä työsopimusta koskevat erimielisyydet tulee käsitellä Nassaun piirikunnan tuomioistuimessa''
Kuka lähtisi Bahamalle hakemaan saataviaan ?? - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kaveri oli Finnlines kiulussa, ahterissa Bahaman lippu.
Näytti työpimuksen minulle.
Koko papru oli englannin kielinen. Alarivilla luki (suomennos) ''Kaikki tätä työsopimusta koskevat erimielisyydet tulee käsitellä Nassaun piirikunnan tuomioistuimessa''
Kuka lähtisi Bahamalle hakemaan saataviaan ??Kuka uskoisi sinua? Finnlinesillä ole ainuttakaan alusta mukavuuslipun alla, menepä vaikka Vuosaaren tai Naantalin satamaan vilkaisemaan mikä sieltä liikennöivien alusten kotipaikaksi on kirjoitettu.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kuka uskoisi sinua? Finnlinesillä ole ainuttakaan alusta mukavuuslipun alla, menepä vaikka Vuosaaren tai Naantalin satamaan vilkaisemaan mikä sieltä liikennöivien alusten kotipaikaksi on kirjoitettu.
Ehkä huomasit sanan ''oli'' ???
Tapahtui 80-luvulla....
https://www.hs.fi/suomi/art-2000003098749.html - Anonyymi00010
Mukavuyslippulaiva on eri asia kuin Puten varjolaivasto.
- Anonyymi00008
Marinetrafficin seurannassa oleva alus vaihtoi nimeään ja lippumaata kesken matkan.Kyselin muinoin asiaa täällä asioista perillä olevilta.
- Anonyymi00009
Ja mitä "asioista perillä olevat" vastasivat?
Ei ole mitään uutta että laivoja myydään/ostetaan kun ne ovat matkalla satamasta toiseen tms.
- Anonyymi00012
Suomen lippu oli sata vuotta sitten mukavuuslippu. Wälläri sai sitten pikkuhiljaa paranneltua oloja.
- Anonyymi00014
Nyt on jo niin hyvät olot ettei maailman merillä montaa suomalaista merimiestä liiku.
- Anonyymi00013
nime, ja lipunhan voi vaihtaa, mutta IMO numeroa ei voi vaihtaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743477Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1281852Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2971605- 771462
- 771436
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001140Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531136- 631021
- 22997
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois61960