Kiinnostaisi tietää, miten olette vanhemmalla iällä löytyneen parisuhteen järjestäneet. Siis asutteko yhdessä vai erikseen ? Miten onnistuu arkielämän asioiden hoito ? Entäs jos toisella tai molemmilla on tai ei ole lapsia ? Raha-asiat ?
Itselläni on ollut jo pari vuotta suhde, jossa olemme joutuneet miettimään em. asioita ja luonteenpiirteiden ja kiinnostuksiemme yhteensovittamista. Joiltakin osin asiat ovat ihan hyvällä mallilla, vielä kuitenkin mietityttää jotkin asiat. Olisi kiva kuulla samanikäisten kokemuksia !
Parisuhteen ehdot
30
209
Vastaukset
- Anonyymi00001
Te olette kaksi yksilöä, jotka yritätte sovittaa elämäänne toisiinsa.
Auttaako siinä ihan eri ihmisten kokemukset, joilla on erilaiset luonteet
ja eri lähtökohdat. Teidänhän asia on punnittava keskenänne teidän
lähtökohdistanne.
Jos edellytyksiä on yhteiselämälle yleensä kaikki sujuu joustavasti.
Jos joutuu miettimään ehkä edellytyksiä ei ole .... ? - Anonyymi00002
Jos ehtoja pitää laittaa asia on tuhoontuomittu.
- Anonyymi00003
Mitä merkitystä lapsilla on ? Teidän ikäistenne lapset ovat jo kauan eläneet
omaa elämäänsä. - Anonyymi00004
"Miten onnistuu arkielämän asioiden hoito ?"
Jos on jo riitaa tiskivuoroista unohtakaa koko juttu tai ostakaa tiskikone. - Anonyymi00005
Mielestäni parisuhteessa on tärkeimpiä asioita toinen toisensa kunnioittaminen ja huomioiminen. Ei lörpötellä turhan avomielisesti meidän asioista ulkopuolisille. Jos toinen on seurallisempi kuin toinen, niin ei tehdä yhteisestä kodista kestikievaria ja/tai jos asutaan erikseen, niin pidetään huoli että on riittävästi aikaa myös kahdenkeskisiin hetkiin.
Jos ei ole yhteinen tili, niin kumpikin osallistuu yhteisiin menoihin. Jos toinen on varakkaampi, niin olisi ystävällistä vaikka vähän tasata sen toinen puoliskon hyväksi - ettei esim. aina kun toinen lähtee ulkomaanmatkoille - niin toinen jää kotiin kituuttamaan.
En ole nyt vanhemmalla iällä minkäänlaisessa parisuhteessa, mutta olipahan pakko päästä tähän kommentoimaan...- Anonyymi00026UUSI
Ja hyviä kommentteja olikin. Itse leskeksi jääneenä miehenä olen saanut uuden parisuhteen ja meillä nuo sinunkin arvosi ovat itsestäänselvyyksiä ja hyvin menee.
- Anonyymi00006
Jos jommalla kummalla on lapsia, niin lapsi ei saa tulla tärkeämmäksi kuin omat vanhempansa tai toinen vanhempi ja uusi kumppani. Usein kuulee jonkun vanhemman sanovan, että lapseni on minulle kaikkein tärkein. Mutta se on väärä asetelma. Ei lapsi voi olla se joka alkaa määräämään kaikesta.
Muistan kun kauan sitten hetken aikaa yritin seurustella erään miehen kanssa, joka oli eronnut ja hänellä oli nuori tyttö. Huomasin pian että tyttö pompotti isukkia niin, että täytyi lähteä toiselta paikkakunnalta pikkuprinsessaa passaamaan. Hyvin nopeasti tuli loppu sille seurustelulle, muistakin syistä kuin edellä mainitusta. - Anonyymi00007
Kuuskymppisten lapset ovat jo kauan eläneet omaa elämäänsä.
Vanhemmillakin on oikeus elää vai meinaatteko lapsilta kysyä luvan ja neuvoja ? Uusioperhe. Molemmilla lapsia jotka jo aikuiset eivätkä asu kotona Ei yhteisiä. Yhteiseloa noin parikymmentä vuotta. Naimisissa. Omat rahat ja yhdessä asutaan. Yhteiset menot sovittu.
Mielenkiinnon kohteet erit. Toinen ei juuri liiku eikä halua liikkua kotoa mihinkään. Introvertti erakko sanoo olevansa :). Toinen eli minä en kuitenkaan halua homehtua neljän seinän sisälle ja liikun enemmän kodin ulkopuolella.
Tasaista ja rauhallista. Ei riitoja ole ollut koskaan.
Keskustelut haalenneet lähinnä arki-asioihin ja minkälainen kakka koiralla oli lenkillä :D. Ei paha.
Tosin joskus mietin että miten me ollaan naimisiin asti päästy😃.- Anonyymi00008
Eri asunnoissa, eri rahat, kumpikin hoitaa omat perheensä, joskus harvoin toki yhdessäkin tavataan. Viikon välein kahden keskisiä koti-iltoja, matkoja, tapahtumia. Soittoja viikolla, sopimisia seuraavista menoista, muuten vaan soittelua jos on vähän ikävä. Sillä lailla pitkään kimpassa.
- Anonyymi00013
"Eri asunnoissa, eri rahat, kumpikin hoitaa omat perheensä"
Minkälainen "perhe" on kuuskymppisellä, joka on aikeissa muuttaa toisen
kuuskymppisen kanssa kimppaan ?!?
Meikäläisen (samanikäisen) lapsilla on jo oma perhe jälkeläisineen ja
he asuvat tietenkin omissa asunnoissaan. - Anonyymi00016
Anonyymi00013 kirjoitti:
"Eri asunnoissa, eri rahat, kumpikin hoitaa omat perheensä"
Minkälainen "perhe" on kuuskymppisellä, joka on aikeissa muuttaa toisen
kuuskymppisen kanssa kimppaan ?!?
Meikäläisen (samanikäisen) lapsilla on jo oma perhe jälkeläisineen ja
he asuvat tietenkin omissa asunnoissaan.Just niin on, lapset jotka asuvat omillaan. Ovat silti minun perhettäni, tavataan arjessa, mennään yhdessä, käyvät tervehtimässä. En sen kumppanin lapsia juuri tapaa, hän hoitaa heidän kanssaan suhteet keskenään. Siellä asuu vielä nuorin kotona.
Ei ole muutettu kimppaan, mutta eletään silti säännöllisesti kimpassa, molemmilla omat asunnot parikyt kilsan päässä toisistaan.
Ehkä kerroin huonosti jos jäi epäselväksi. Ja tarkoitus ei ole opettaa ketään, ihan vain kerron että ainakin tällä viisiin suhde sujuu loistavasti.
- Anonyymi00009
Kyllä on uusavuttomia 6-kymppisiä jos suoli24:stä neuvoja haluaa.
Tiliasioissa on jo muilta 6-kymppisiltä tullut neuvoja ja seuraavaksi neuvotaan
kai, että kummallakin on omat ruokahyllyt jääkaapissa.- Anonyymi00010
Ihan hyvä keskustelunaihe. 👍
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ihan hyvä keskustelunaihe. 👍
On tietenkin hyvä keskustelunaihe nillle, jotka pitävät itseään viisaina
neuvomaan muita ihmisiä ihmissuhdeasioissa, jota parisuhdekin on.
Päteminen kiinnostaa aina tietynlaista ihmistyyppiä ja ihmissuhdeneuvojen
antaminen, vaikkei edes omia ihmissuhteitaan olisi pystynyt hoitamaan. - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
On tietenkin hyvä keskustelunaihe nillle, jotka pitävät itseään viisaina
neuvomaan muita ihmisiä ihmissuhdeasioissa, jota parisuhdekin on.
Päteminen kiinnostaa aina tietynlaista ihmistyyppiä ja ihmissuhdeneuvojen
antaminen, vaikkei edes omia ihmissuhteitaan olisi pystynyt hoitamaan.Vai on täällä keskusteluun osallistuminen pätemistä! Kiitos nyt tästä tiedosta.
Anonyymi00011 kirjoitti:
On tietenkin hyvä keskustelunaihe nillle, jotka pitävät itseään viisaina
neuvomaan muita ihmisiä ihmissuhdeasioissa, jota parisuhdekin on.
Päteminen kiinnostaa aina tietynlaista ihmistyyppiä ja ihmissuhdeneuvojen
antaminen, vaikkei edes omia ihmissuhteitaan olisi pystynyt hoitamaan.Aloittaja aloituksessaan haluaa tietää miten aikuisiällä solmitut parisuhteet on järjestetty tai toimineet. Siis vertaistukea. Osasi varmaan arvata millaisia kommentteja tulee niin kuin täällä yleensä laidasta laitaan. Osaa myös ohittaa epäsopivat "neuvot". Ilmoittaa olevansa kiinnostunut ja voihan olla että aloitus on tekaistu keskustelunaihe joten otahan rennosti.
- Anonyymi00017
Anonyymi00012 kirjoitti:
Vai on täällä keskusteluun osallistuminen pätemistä! Kiitos nyt tästä tiedosta.
Monet rakastavat neuvojen antamista. Saa päteä.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Monet rakastavat neuvojen antamista. Saa päteä.
Arvatenkin tarkoitat itseäsi?
- Anonyymi00019
Minä luotan vakaasti vertaistuen voimaan. Harvoja päätöksiä teen niin ettenkö kysyisi joltakin, miten hän toimisi vastaavassa tilanteessa tai on toiminut. Yleensä tiedän lähelläni olevat henkilöt joille on sattunut lähes samaa. En niin ainutlaatuinen ole etteikö joku toinenkin ole samaa kohdannut. Täältä kysyn atk:sta, autoista, rempoista ja oireista vanhenevassa ropassani. Osa vastaukista on täyttää soopaa ja ilkeyttäkin mutta varteenotettavia vastauksiakin saan, parhaiten heiltä jotka ovat samantyypistä ongelmaa kohdanneet. Teoreettisista neuvomisista en tykkää.
Saa vapaasti väheksyä tapaani, ei hetkauta.
Ihmissuhde on tärkeä asia, sen jos minkä kokemuksia kannattaa pohtia yhdessä muiden samanikäisten kanssa..
- Anonyymi00014
Eukot maksaa nykyään aina ja kaikesta, on aika miestenkin päästä elään siivellä.
- Anonyymi00015
Miehet hakee ruuanlaittajaa, vaatteitten pesijää ja panoja.
- Anonyymi00020
Yleistyksesi on ohilaukaus.
- Anonyymi00024
Sain miehestä juuri sen ruuanlaittajan ja hyvän sainkin. Minulle onnenpotku, kun olen huono kokki ja en tykkää ruuanlaitosta.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Sain miehestä juuri sen ruuanlaittajan ja hyvän sainkin. Minulle onnenpotku, kun olen huono kokki ja en tykkää ruuanlaitosta.
P.S. Ja se panohommakin on ihanaa, kun mieheni asettaa minun nautintoni etusijalle.
- Anonyymi00021
Ei ole parisuhdetta silleen nyt.
- Anonyymi00022
2,5 vuotta sitten tapasimme ensi kerran (molemmat leskiä jokusen vuoden) ja melko pian olimme molemmat tahoillamme varmoja, että olemme löytäneet sen oikean (mutta miksi vasta nyt).
Minä jo vanhuuseläkkeellä ja rakas naisystäväni vielä tällä hetkellä reilun vuoden työelämässä. Asumme muuten omillamme, mutta kaikki hänen vapaapäivänsä ja lomansa olemme yhdessä jomman kumman kotona. Hänen eläkkeelle päästyäänkin pidämme omat asuntomme, mutta käytännössä asumme yhdessä, vuoroin jomman kumman kodissa.
Kaikki sujuu hyvässä yhteisymmärryksessä, niin arki kuin juhla, erimielisyyksiä ei ole ollut mistään. Ajattelemme, että se mikä on tärkeää toiselle, on tärkeää myös itselle eli arvostamme toistemme erilaisiakin kiinnostuksen kohteita. - Anonyymi00023
Olen järjestänyt sen niin, etten halua enää uutta parisuhdetta!
- Anonyymi00027UUSI
Joo, mut voihan sen aina perua tarvittaessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887