Hyvää Yötä

Anonyymi-ap

Nukuin päälle pari tuntia ja heräsin. Näin painajaista, joten sytytin pöytävalon, etten heti uudelleen nukahtaisi ja uni jatkuisi.

Harvemmin näen pahoja tai ahdistavia unia, näen monesti tosi hyviäkin unia, joissa on kunnon tapahtumakertomus ja älykäs juoni. Joskus herään iloiseen nauruuni.

Kuumensin tilkan kahvia ja otin melatoniinisuihkeet. Unisuojat silmille, ettei pihavalot häiritse. Yritän taas jatkaa uniani, jos onnistuisi... ☕️

72

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Toivottavasti nukahdit uudelleen.
      Minä nukuin 4 tuntia. Tuskin enää nukahdan, mutta kokeilen. Laitan äänikirjan päälle.

      • Anonyymi00002

        Ei tullut uni. Tein juustovoileivän ja tulin jatkamaan maailmanmenon seuraamista.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ei tullut uni. Tein juustovoileivän ja tulin jatkamaan maailmanmenon seuraamista.

        Minun kävi niin, että jossain vaiheessa nukahdin ja heräsin vasta 9:n tietämissä.
        Minun yöt on erilaisia ja siihen olen tottunut.
        Nyt on se vuoden kurjin keli. Lämpötila 0. Kadut sohjossa ja sumuisen hämärä sää.
        Yritän iltapäivällä ulkoilla, ainakin käyn katsomassa voiko liikkua.
        Uneliaampaa yötä sinulle ensiyöksi.


      • Anonyymi00062
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Minun kävi niin, että jossain vaiheessa nukahdin ja heräsin vasta 9:n tietämissä.
        Minun yöt on erilaisia ja siihen olen tottunut.
        Nyt on se vuoden kurjin keli. Lämpötila 0. Kadut sohjossa ja sumuisen hämärä sää.
        Yritän iltapäivällä ulkoilla, ainakin käyn katsomassa voiko liikkua.
        Uneliaampaa yötä sinulle ensiyöksi.

        Voi tehä kuyten haluaa tässä vaiheessa, joo.


    • Anonyymi00003

      Unisuojat voi häiritä, siksi laita itse paksummat verhot, ei kesälläkään tule valoa makkariin.

    • Anonyymi00005

      Kiitos tiedosta. Pistit valot päälle ja toivoit unen jatkuvan🤣

      • Anonyymi00006

        Noh noh, aloittaja pisti valot päälle, että saisi painajaisen karkoitettua.
        Kyllä hän varmastikin sammutti valot, kun yritti unta uudelleen. Minun tulkintani.
        En ole itse painajaisia aikoihin nähnyt, en muista uniakaan. Toivottavasti kuitenkin käyn syvässä siitä tietämättä.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Noh noh, aloittaja pisti valot päälle, että saisi painajaisen karkoitettua.
        Kyllä hän varmastikin sammutti valot, kun yritti unta uudelleen. Minun tulkintani.
        En ole itse painajaisia aikoihin nähnyt, en muista uniakaan. Toivottavasti kuitenkin käyn syvässä siitä tietämättä.

        Juu. Kun laittaa valot päälle, niin todella herää, uni katkeaa. Itselläni nimittäin puoliheränneenä, kylkien kääntelyn jälkeen, tietty uni voi jatkua. Usein noihin painajaisiin liittyy esim. uhka ja pelkotila, ja josta haluan eroon. Pidän valoja päällä kuin pikkulapsi, on "turvallisempi" olo, silmälaput silmillä, joskus uudelleen nukahdan valot päällä.

        Uni ei nyt yöllä tullut, mutta 7 jälkeen nukahdin ja nukuinkin lähes puoleen päivään asti.


    • Nukuin jopa 7,5 tuntia, kerran muistan käyneeni vessassa.
      Yleensäkin nukun talvella keskimäärin pari tuntia enemmän yössä, kuin kesällä.

      Ompelin itse mustasta tiiviistä kankaasta, kuminauhalla pään taa, yösilmälaput.
      Kesäisin valoisina öinä niitä käytän.

      Nuorena löysin kirjastosta kirjan, missä oli unijuttua. Neuvottiin miten painajaisista pääsee eroon.
      Tein työtä käskettyä.
      Tuli uni, jossa susi ajoi takaa. Juoksin, piti päästä aitaukseen, en kerinnyt.
      Niinpä käännyin ympäri ja aloin tuijottamaan sutta tiukasti. Se perääntyi.
      Toinen uni, olin jossain vessassa, missä oli alaseinät auki.
      Käärmemäinen käsi alkoi luikerrella seinän alta yrittäen tarttua kiinni.
      Nappasin sitä ranteesta kiinni ja puristin, uni hävisi.
      Sen jälkeen hävisivät painajaiset.

      Jos tiedostaa nukkuvansa, kun inhoittava kohta unessa tulee, unta voi myös ohjailla.

      • Anonyymi00008

        Joskus olen tiedostanut että näen pahaa, paholaismaista unta. Silloin olen alkanut huutaa esim. Jeesuksen Nimeä. Olen sitten tähän huutooni herännyt.


      • Anonyymi00008 kirjoitti:

        Joskus olen tiedostanut että näen pahaa, paholaismaista unta. Silloin olen alkanut huutaa esim. Jeesuksen Nimeä. Olen sitten tähän huutooni herännyt.

        Selailin ketjua ja huomasin tuon kommenttisi.
        Jos tiedostaa pahan unen uneksi, et ole ainoa, jonka olen kuullut Jeesuksen apuun pyytävän heränneen.


    • Anonyymi00009

      Minähän se täällä taas valvonut koko yön.

      Katselin illalla "Tähdet kertovat, komisario Palmua". Nuo Palmut ovat hiukan erilaista elokuvaa. No, kirjojen käsikirjoittajanakin ollut Mika Waltari. Todella värikkäästi toteutettua, värikästä sanailua, tietynlaista liioittelua, jne. Tykkään katsella, sillä oma varhaislapsuuteni ajoittuu juuri noihin aikoihin, tuohon maailmaan, jonka jo jopa muistan. On hauska katsella ihmisten pukeutumista, käytöstä, puhetta jne.

      Isä Brownit ajoittuvat 1950-luvun alun Englantiin, niissäkin seuraan samoin tuota kaikkea: vaatteita, puhetta jne. Tosin en muista suomalaista kulttuuriamme aivan samoin kuin on ollut tuolloin Britanniassa, olimme "maalaisempia". Isä B:n ajan muodit tulivat Suomeen n. 10 v. myöhemmin.

      • Anonyymi00010

        Suomalaiset tietää engl. ja amerikkalaisista noiden sarjojen takia vaikka mitä, englantilaiset ja amerikkalaiset ei tiedä suomalaisista eikä Suomesta mitään....


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Suomalaiset tietää engl. ja amerikkalaisista noiden sarjojen takia vaikka mitä, englantilaiset ja amerikkalaiset ei tiedä suomalaisista eikä Suomesta mitään....

        "Brittiläinen maailmanvalta." Tätähän ei ole pakko hyväksyä. Jos "aina" on ollutkin noin, ei ole pakko olla jatkossa.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        "Brittiläinen maailmanvalta." Tätähän ei ole pakko hyväksyä. Jos "aina" on ollutkin noin, ei ole pakko olla jatkossa.

        Britit maksaa laskua nyt valloituksistaan....


    • Anonyymi00013

      Ei ole hyväkään uni koskaan jatkunut heräämisen jälkeen vaikka olisin halunnutkin.

      Yleensä nukahdan nopeasti, mutta toisinaan herään pian nukahtamisen jälkeen ja sitten ei uni meinaa tulla. Sitkeästi vaan makaan hiljaa yrittäen olla ajattelematta ainakaan mitään ikävää, niin lopulta se uni kuitenkin tulee.

    • Anonyymi00014

      "Aamuhetki kullan kallis", mistä lie sanonta. Sain raavittua unta noin 5 tuntia. Se on ihan hyvä.

      • Anonyymi00015

        Tapaan käydä wc ja mennä takas pehkuihin.


    • Anonyymi00016

      Minä täällä taas.

      Ei tullut uni. Nousin sängystä kiemurtelemasta ja tulin vilkaisemaan uutisia ja muuta nettiä.

      • Anonyymi00017

        Palasin koneelle: ei uudempia uutisia, kuin että NATO alkaa todella todistaa itse omaa heikkouttaan.

        Mikseivät he sano ukolle, ettei Grönlannista edes keskustella. Yhden kerran ilmaistu selvä "Ei"-kieltosana kaikille ahdistelijoille tarkoittaa: EI !!!

        Kalliita nuo turhat "keskustelut", kun ei poliittinen raiskari tunnusta uhriensa kieltosanoja.

        Trump on ahdistelija, poliittinen raiskari.

        GRÖNLANTI EI OLE MYYTÄVÄNÄ!
        TÄSTÄ ON KESKUSTELTU JA SANOTTU SELVÄ "EI"!

        Prkeleen valtakunta tuo Jenkkilä.
        YANKEES GO / STAY HOME!

        Pelaan pasianssia.

        Vaikka yöunet menneet, tylsää meillä ei ainakaan ole. NATO:n ja EU:n olisi nyt osoitettava ainakin henkinen vahvuutensa. Muutoin ovat suomalaistenkin rahat todistetusti menneet täysin hukkaan. Tosin niiden nyt jo tietää menneenkin hukkaan, sillä Venäjä ei koko aikana ole ollut Euroopan uhka, vaan Jenkkilä ja sen hullu kuningas, sekä EU itse itselleen.

        Ja minkä hemmetin takia Stubb kukkuu joka valokuvassa, yhdessä Trumpin ja Zelenskyin kanssa, näiden välissä ja jopa juhlahuoneisiin kävellessäänkin suu auki, eli pälättää russoneuroosejaan tauotta näiden korviin? 😠


    • Anonyymi00018

      Kannattaisko kuitenkinyrittää sitä nukkumista, eikä surra Trumpin puheita!

      • Anonyymi00019

        Nukahdinkin pian tuon klo 3 kirjoittamani tekstin jälkeen ja nukuin pitkään.


    • Anonyymi00020

      Tämä yö on ollut omituinen. Olen nukahtanut n. puoliksi tunneiksi ja taas herännyt, nukahtanut jne. Kyllästyin, sytytin valot ja tulin tietsikalle katsomaan miten maailma makaa, Trumpin viimeisimmät.

      Ruisleivän siivu oli jo hiukan kuivahtanut, mutta minusta on synti heittää leipää roskiin, jos ei siinä ole hometta. Laitoin voita ja graavilohen loput päälle ja koska mulla ei enää ole kaikkia hampaita: leikkasin kuivan ruisleivänpalan saksilla pieniksi paloiksi joita voin pureskella. Maitoa ja tilkka kahvia.

      • Anonyymi00021

        Joskus hiukan kastelen ruisleivänpalaa vesihanan alla niin pehmenee.


      • Anonyymi00025

        Lapsena laitettiin leipäpaloja syvälle lautaselle ja maitoa päälle. Sitä sanottiin "lillimuruksi".
        "Pullamössöäkin" joskus. Yleensä kuivahtaneista pullista tehtiin korppua ja niitä kastettiin maitoon. "Pappilan hätävaraan" saattoi olla joutunut kuivakakkupaloja.
        Nuo oli varmaan jotain "rotinoiden" jämiä. Yleensä ei mitään jäänyt, leipäpalalla pyyhittiin lautaset puhtaiksi, kuin ranskalaiset ikään :)
        En heitä mitään hukkaan.


    • Anonyymi00022

      Vuorottelua. Nyt on näköjään minun vuoroni valvoa. Pieni auraustraktori näytti menevän siistimään sohjomössöä jonka muutama päivä sitten satanut lumi jätti. Se on raskasta askeltaa, jos on valinnut väärän reitin.
      Mietin, että miten iso lintu tai muu eläin saa ilmanvaihtokanavaan, aikaiseksi aavemaisia ääniä. Onneksi nuo poistoilma-aukot suojaritilöineen ovat pienet, muutoin pelkäisin vorojen olevan liikkeellä.
      Aina vaan aamukahvi maistuu hyvältä.
      Hibiskusteetä join päivällä. Siinä ei ole kofeiinia ja tuoksuu hyvältä. Mietinkin, että kofeiinivajausko pitää hereillä.
      Nyt olen todennut, että ajatusten ja käden yhteistyö toimii vielä, kun ruudulle tulee tekstiä.

    • Anonyymi00023

      Minua valvottaa mummiksi tulo, sillä jännittää pikkuprinsessan saapuminen hellittäväksi. Ensimmäinen lapsenlapseni.

      • Anonyymi00024

        🙂🌸 Onnittelut prinsessan tulevalle mummille. Vanhemmille. Sekä prinsessalle itselleenkin!


      • Muistui mieleen, kun aikoinaan menin nuorelle parille kylään.
        Minulle sanottiin, että kuule, istu nyt.
        Minä istuin ja minulle kerrottiin, että lapsi on tulossa.
        Oli se melkoinen ilouutinen.

        No nyt tuo samainen lapsi sai toissayönä 4:nen lapsensa.
        Minulle hän on 6:s lapsenlapsenlapsi.

        Onnea vaan tulevalle mummulle. On se pakahduttava hetki, kun sen ihmeen ensi kerran näkee.


      • Anonyymi00026
        Eliaana kirjoitti:

        Muistui mieleen, kun aikoinaan menin nuorelle parille kylään.
        Minulle sanottiin, että kuule, istu nyt.
        Minä istuin ja minulle kerrottiin, että lapsi on tulossa.
        Oli se melkoinen ilouutinen.

        No nyt tuo samainen lapsi sai toissayönä 4:nen lapsensa.
        Minulle hän on 6:s lapsenlapsenlapsi.

        Onnea vaan tulevalle mummulle. On se pakahduttava hetki, kun sen ihmeen ensi kerran näkee.

        Minulla on ollut oikeusjuttu meneillään.
        Usein yöllä oon herännyt ja on tullut kuin valmista tekstiä.
        On ollut kuin pakko nousta ylös ja kirjoittaa.

        Kohta menenkin tästä nukkumaan.


    • Anonyymi00027

      Olen parina viimeyönä nukkunut melko hyvin. Nukahdin eilen illalla nopeasti, olen muutaman kerran heräillyt mutta jatkanut unia. Nyt ei uni enää tullut joten nousin kuumentamaan kahvia. Ehkä sitten nukahdan vielä aamupäiväksi.

      • Anonyymi00028

        Nukuinkin vielä pari tuntia ja näin omituisia uniani.


    • Anonyymi00029

      Aamujen aamua!

      Kaikki hyvin, ei painajaisia, eikä suonenvetoja, mutta lyhyt se yö on, kun ei nukkumalla väsy katoa.

      Väsyttää niin mellevästi!

    • Anonyymi00030

      Taisin nukkua pari tuntia, kunnes heräsin. Kävin tässä hörppäämässä pienet kahvit, söin omenamunkin ja painun taas peiton alle, josko uni uudelleen tuiisi...

    • Anonyymi00031

      Minä nukuin kolmisen tuntia.
      Keitin mukillisen kahvia ja söin ruispuikulan.
      Pitänee väsyttää silmät telkkaria katsoen.

    • Anonyymi00032

      Alkaa olla nukumaan menon aika, menen petille kello 20.00.
      Mikään ei ole niin kivaa että sen ajan yi illalla kukkuisin ja väsyttäisi vietävästi.
      Mutta porukathan eivät ole heränneet, huomaan.

    • Anonyymi00033

      Nukuin tunnin päikkärit kehnon yön jälkeen.
      Olen huojentunut, kun tuli tutkimustietoa päiväunien terveellisyydestä. Kyllähän siitä olikin syyllistetty. Itse sen huomaa miten ajatus kirkastuu ja toimintakyky paranee pienienkin torkkujen jälkeen.
      Vaarallistakin on näin iäkkäänä tokkuroida aivot sumeina, verenpaine heilahdellen ja huimaten.
      Saas nähdä riittääkö Nukku-Matilta unihiekkaa tarpeeksi ensi yöksi.

    • Anonyymi00034

      Unia, niitä sinisiä!

    • Anonyymi00035

      Nukuin viime yönä ensin n. 3 tuntia, sitten valvoin pari tuntia ja taas uni tuli. Nukkunut viime öinä vähän paremmin vaikka ollut täysikuu. 🌕

      • Anonyymi00053

        Pätkittäin myös mut ihan ok, päiväunia myös.


    • Anonyymi00036

      Tänään aamulla kun heräsin olin ollut unessa Hercule Poirotin seurassa, ollut mukana jossain tutkinnassa.

      Sitten siirtynyt tarinaan jossa oli mukana 3. eli viimeisin koirani. Hän juoksi siinä unessa ja sitten tuli luokseni ja nuolaisi jalkaani. Tähän nuolaisuun heräsin.

      Tyttökultani, muidenkin lemmikkieni kanssa odottaa minua Taivaassa.

    • Anonyymi00037

      Minun vuoroni taas yökyöpelinä. Olisi huomenna mentävä asioille ja toivoisin 3-4 tuntia unta ennen sitä.
      Näyttää täällä palstalla Nataliakin olevan. Huhuilee asiakkaita.
      Avaakohan kukaan noita linkkejä koskaan, tuskin.
      Join kahvit ja söin puikulat.
      Erjalla alkava muistisairaus. Ilmeisesti minullakin, kun en muista mikä hän oli naisiaan muuta kuin Mikan ex-vaimo.
      Mitäpä minä sillä tiedolla.

      • Anonyymi00038

        Minäkin käsikipuineni valvonut koko yön. Ottanut Panadol 1 gr.

        Käynyt pari kertaa täällä netissävilkaisemassa olisiko mitään merkittäviä uutisia. Jos olisikin, on IS ne hyvin salannut.

        Julkkiksia ja pornoa = ilmeisesti NATO / USA (= myös Suomi?) pommittaa Irania. Kun Iran sitten vastaa USA:n iskuihin, no siitähän erkkomediat sitten riehaantuvat huutamaan että Iran hyökkäsi!

        Viikon verran on tätä kättä särkenyt ja nyt yöllä, istuma-asennossa olen onnistunut hiukan kohottamaan vas. kättäni olkapään alapuolelta. Kyynärpään alapuoli toimii, mutta tuo hauiksen alue / kainalo / hartia on todella kipeä. Ehkä tämä alkaa hitaasti nyt parantua kun yritän varovasti voimistella sitä. Siinä ei ole mitään voimaa. Toisella kädellä saan sitä sängyssä nostaa.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        Minäkin käsikipuineni valvonut koko yön. Ottanut Panadol 1 gr.

        Käynyt pari kertaa täällä netissävilkaisemassa olisiko mitään merkittäviä uutisia. Jos olisikin, on IS ne hyvin salannut.

        Julkkiksia ja pornoa = ilmeisesti NATO / USA (= myös Suomi?) pommittaa Irania. Kun Iran sitten vastaa USA:n iskuihin, no siitähän erkkomediat sitten riehaantuvat huutamaan että Iran hyökkäsi!

        Viikon verran on tätä kättä särkenyt ja nyt yöllä, istuma-asennossa olen onnistunut hiukan kohottamaan vas. kättäni olkapään alapuolelta. Kyynärpään alapuoli toimii, mutta tuo hauiksen alue / kainalo / hartia on todella kipeä. Ehkä tämä alkaa hitaasti nyt parantua kun yritän varovasti voimistella sitä. Siinä ei ole mitään voimaa. Toisella kädellä saan sitä sängyssä nostaa.

        Oletko satuttanut sen käden jonnekin?
        Minulla oli puoli vuotta vasen käsivarsi kipeä. Alkoi kyynärpäästä ja välillä lihaksiin.
        Oli poissa vähän aikaa ja sitten taas kuin olisin kyynärpään iskenyt naulaan.
        Nyt on ihan oireeton.
        Joku hermoratahäiriö vissiin.

        Eipä nuo uutisetkaan päivity yöaikaan.
        Ydinaseuhka ja vaarat ovat nyt pelottavana ja pelotteena.


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Oletko satuttanut sen käden jonnekin?
        Minulla oli puoli vuotta vasen käsivarsi kipeä. Alkoi kyynärpäästä ja välillä lihaksiin.
        Oli poissa vähän aikaa ja sitten taas kuin olisin kyynärpään iskenyt naulaan.
        Nyt on ihan oireeton.
        Joku hermoratahäiriö vissiin.

        Eipä nuo uutisetkaan päivity yöaikaan.
        Ydinaseuhka ja vaarat ovat nyt pelottavana ja pelotteena.

        En tiedä mihinkään satuttaneeni. Yhtäkkiä vain kipeytyi. Kaulan alakulmassa, eli niskassa / kaulalla / hartialla vasemmalla, tuntuu kipeä mötikkä. Hieron sitä toisella kädellä.


      • Anonyymi00041

        Oli ikävää lukea tuosta Erjan muistisairaudesta, hän sairastui työikäisenä! Yleensä kasikymppiset vasta.


      • Anonyymi00042
        Anonyymi00041 kirjoitti:

        Oli ikävää lukea tuosta Erjan muistisairaudesta, hän sairastui työikäisenä! Yleensä kasikymppiset vasta.

        Erja? Tosiaankin: formulakuski Mika Häkkisen ex-vaimo. Näin otsikon, muutoin ei julkkisten asiat kiinnosta.

        Mika oli Martsarista kotoisin (Martinlaakso). Itse olin eräässä vaiheessa Myrtsistä (Myyrmäki).


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00040 kirjoitti:

        En tiedä mihinkään satuttaneeni. Yhtäkkiä vain kipeytyi. Kaulan alakulmassa, eli niskassa / kaulalla / hartialla vasemmalla, tuntuu kipeä mötikkä. Hieron sitä toisella kädellä.

        Samantyyppinen kuin minun käsikipuni. Muissa asioissa lääkärikäynnillä kysyin tuosta kädestä. Lääkäri sanoi, että voin tehdä kaikkea kivun rajoissa. En kuulemma riko sitä enempää. Kehotti käymään fysioterapeutin luona jos oireilee. Välillä kyllä.

        Toivon, että sinun kipusi laantuu. Vaikuttaa sinun kivut vielä rankemmilta. Kaikkea outouksia ikä tuo tullessaan.


      • Anonyymi00045
        Anonyymi00043 kirjoitti:

        Samantyyppinen kuin minun käsikipuni. Muissa asioissa lääkärikäynnillä kysyin tuosta kädestä. Lääkäri sanoi, että voin tehdä kaikkea kivun rajoissa. En kuulemma riko sitä enempää. Kehotti käymään fysioterapeutin luona jos oireilee. Välillä kyllä.

        Toivon, että sinun kipusi laantuu. Vaikuttaa sinun kivut vielä rankemmilta. Kaikkea outouksia ikä tuo tullessaan.

        Viime yönä kipu alkoi hellittää. Olen sitä "voimistellut", vaikka on sattunut ja nyt on jo parempi.

        Hassu juttu muuten. Kun yöllä tulin tietokoneelta makuuhuoneeseen, tunsin voimakkaan kukan tuoksun, ihmettelin sitä. Kun istuuduin sängylle, vaistomaisesti nostin kättäni korjatakseni hiussolkea, eikä käteen sattunutkaan, käsi nousi ylös! Ja juuri 15 minuuttia aiemmin olin yrittänyt laittaa solkea hiuksiin, mutten saanut kättä nousemaan.

        Kelasin näitä tosiasioita ja tein päätelmäni: enkeli oli (jälleen) käynyt luonani. Taisin mutista hämmentyneen "kiitoksen".

        Katolilaisethan kertovat "vahvasta ruusun tuoksusta" ihmeiden kohdalla. Kaikkea tässä maailmassa onkin...

        Olen joskus aiemminkin kokenut tuota yllättävää "kukan tuoksua" ja ihmetellyt huoneessani mistä se tulee.

        Kualenkohan minä pian? (En pistäisi hanttiin.) Jos enkeli näin ennakkoilmoittaa? Tai halusi muuten vaan ilahduttaa? Mulla kun helposti hermot menee näiden vaivojeni kanssa, eli myös pelottaa mitä pahempia vaivoja on ehkä vielä tulossa. Ja elän nk. inhimillisesti katsoen "ypöyksin". (Juttelin kyllä illalla sukulaisen kanssa puhelimessa.)

        Tuo Suojelusenkeli on kyllä mukava tuttavuus, mutta ihan kaikkea ne eivät ihmisen puolesta tee: eivät tiskaa, imuroi, mutta tällaisissa ääritilanteissa voivat kyllä yllättäen auttaa. 🧚‍♀️✨️


      • Anonyymi00046
        Anonyymi00045 kirjoitti:

        Viime yönä kipu alkoi hellittää. Olen sitä "voimistellut", vaikka on sattunut ja nyt on jo parempi.

        Hassu juttu muuten. Kun yöllä tulin tietokoneelta makuuhuoneeseen, tunsin voimakkaan kukan tuoksun, ihmettelin sitä. Kun istuuduin sängylle, vaistomaisesti nostin kättäni korjatakseni hiussolkea, eikä käteen sattunutkaan, käsi nousi ylös! Ja juuri 15 minuuttia aiemmin olin yrittänyt laittaa solkea hiuksiin, mutten saanut kättä nousemaan.

        Kelasin näitä tosiasioita ja tein päätelmäni: enkeli oli (jälleen) käynyt luonani. Taisin mutista hämmentyneen "kiitoksen".

        Katolilaisethan kertovat "vahvasta ruusun tuoksusta" ihmeiden kohdalla. Kaikkea tässä maailmassa onkin...

        Olen joskus aiemminkin kokenut tuota yllättävää "kukan tuoksua" ja ihmetellyt huoneessani mistä se tulee.

        Kualenkohan minä pian? (En pistäisi hanttiin.) Jos enkeli näin ennakkoilmoittaa? Tai halusi muuten vaan ilahduttaa? Mulla kun helposti hermot menee näiden vaivojeni kanssa, eli myös pelottaa mitä pahempia vaivoja on ehkä vielä tulossa. Ja elän nk. inhimillisesti katsoen "ypöyksin". (Juttelin kyllä illalla sukulaisen kanssa puhelimessa.)

        Tuo Suojelusenkeli on kyllä mukava tuttavuus, mutta ihan kaikkea ne eivät ihmisen puolesta tee: eivät tiskaa, imuroi, mutta tällaisissa ääritilanteissa voivat kyllä yllättäen auttaa. 🧚‍♀️✨️

        Eikö olekin ihania nuo "enkelin kosketukset". Minä olen vasta havahtunut, että pienet yllätykselliset asiat eivät ole sattumaa. Kiitän, kun huomaan tapahtuman.
        Emme ole täällä maailmankaikkeudessa yksin.


      • Anonyymi00048
        Anonyymi00046 kirjoitti:

        Eikö olekin ihania nuo "enkelin kosketukset". Minä olen vasta havahtunut, että pienet yllätykselliset asiat eivät ole sattumaa. Kiitän, kun huomaan tapahtuman.
        Emme ole täällä maailmankaikkeudessa yksin.

        Kyllä tällaiset tapahtumat vetävät tovin hiljaiseksi. Sitä niinku pysähtyy ja pohtii myös omaa itseään, että osaisi osoittaa vastaavaa kiitollisuutta sinne "yläilmoihin", missä tuo Pääpaikka nyt sitten onkin.

        Tulee miettineeksi,, että mistä on kysymys. Armosta kaikki hyvä sieltä tulee, ei ainakaan ansiosta, paitsi kait sen verran, että ihmisen itsensä on kuitenkin oltava edes jossain määrin suostuvainen Jumalan tahdolle. Jos ei itse Jumalasta välitä, no silloin itse kieltää itseltään Jumalan, Hänen läsnäolonsa ja apunsa.

        Kovin paljonhan ei ihmiseltä voi odottaa, mutta edes sen verran, että vastaa Herralle: "Kyllä".


      • Anonyymi00059
        UUSI
        Anonyymi00048 kirjoitti:

        Kyllä tällaiset tapahtumat vetävät tovin hiljaiseksi. Sitä niinku pysähtyy ja pohtii myös omaa itseään, että osaisi osoittaa vastaavaa kiitollisuutta sinne "yläilmoihin", missä tuo Pääpaikka nyt sitten onkin.

        Tulee miettineeksi,, että mistä on kysymys. Armosta kaikki hyvä sieltä tulee, ei ainakaan ansiosta, paitsi kait sen verran, että ihmisen itsensä on kuitenkin oltava edes jossain määrin suostuvainen Jumalan tahdolle. Jos ei itse Jumalasta välitä, no silloin itse kieltää itseltään Jumalan, Hänen läsnäolonsa ja apunsa.

        Kovin paljonhan ei ihmiseltä voi odottaa, mutta edes sen verran, että vastaa Herralle: "Kyllä".

        Minun on ollut vaikea kävellä, olen liikkunut rollaattorilla sisällä.

        Kaksi päivää sitten rukoilin Jeesukselta kahta asiaa. Toinen asia toteutui heti.
        Toinen oli, että pyysin apua jalkoihin.
        Ja tiedättekös mitä. Heti auttoi sekin. Nyt olen kulkenut kaksi päivää kotona ilman rollaattoria!
        Kiitos Jeesus!


    • Anonyymi00044

      Sanon Hyvää perjantain iltapäivää palstan reiluille kirjoittajille,

      Olen tässä puuhannut työhuoneen järjestyksen päivittämisessä.

      Ompelu ja saumauskoneet toiselle pöydälle,
      Tietsikka, kannettava, tulostimet, ( 2 kappaletta ) paperilokerikot ja levysoitin, sekä netti pömpeli toiselle.
      On tässä kynäkokoelmaakin melkoisesti, nyt on hiukan selkeämpää kuin aamulla.

      Lääkäri soitti. Keskiviikkona teki väärän diagnoosin, kertoi ja määräsi uusia tutkimuksia ja aika lääkärille
      Joskus palvellaan näin hyvin, mutta söinhän jo yhden väärän lääkekuurin!

      ehkä
      tämä
      tästä elämäksi muuttuu.

      • Anonyymi00047

        Hyvää iltaa sinulle!
        Eikö ole mukava tunne, kun näkee mitä on saanut aikaiseksi. Ei sen tarvitse iso asia olla. Minä ilahduin, kun vaihdoin keittiön pöydälle uuden liinan. Taidan ostaa seuraavalle kauppareissulla tulppaaneja.

        Toivon, että uudet tutkimukset tuottavat tulosta ja saat asianmukaista hoitoa.

        Elämässä kiinni ollaan vielä.
        Ilo on lukea teidän kirjoituksia.


      • Anonyymi00051
        Anonyymi00047 kirjoitti:

        Hyvää iltaa sinulle!
        Eikö ole mukava tunne, kun näkee mitä on saanut aikaiseksi. Ei sen tarvitse iso asia olla. Minä ilahduin, kun vaihdoin keittiön pöydälle uuden liinan. Taidan ostaa seuraavalle kauppareissulla tulppaaneja.

        Toivon, että uudet tutkimukset tuottavat tulosta ja saat asianmukaista hoitoa.

        Elämässä kiinni ollaan vielä.
        Ilo on lukea teidän kirjoituksia.

        "Joka aamu armo uus."


        Se lause oli ommeltu kauniilla pistoksilla seinällä riippuvaan kangas tauluun.

        Alle olivat perheen pojat kirjoittaneet lisäyksen- " ja riita alkaa kello kuus."

        Yksinäisen kello kuus tulee aamukahvin ja muun aamutoimen jälkeen, koska herään yleensä ennen neljää.
        On niin hiljaista että ei uskalla pudottaa lusikkaa puurolautaselle, ettei kolahda!
        Puuron haudutan lautasella, hiutaleiden päälle kiehuvaa vettä, suolaa ja sekoitus.
        Hetken kuluttua on maukas puuro syöntivalmista ja siitä päivä yleensä alkaa, ellei vatsa ole tehnyt toppia edellispäivänä. Ei vedä vatsalaukku kuin pieniä määriä, joinain päivinä riittää pelkkä puuro, joinakin päivinä pari voileipää tukkii koko suoliston.
        Leikkauksen jälkikaikuja, suolen mutka kiinnitetty lonkkaluuhun ja se kiristää.. tukkii suolen alapään tyystin, ja aina on sen kanssa taisteltava, joskus ihan suolihuuhtelu.

        No, tähän on totuttava.
        Elämä jatkuu ja taas aukeni uusi aamu.
        Kisat ovat kiva lisä tähän tavalliseen ajan juoksuun. Toivottavasti joku kotimaan urheilijakin onnistuu! Miehillä koitos tänään.

        Ihanaa päivää Sinulle ja muille,


    • Anonyymi00050

      Heräsin päälle tunti sitten ja tulin vilkaisemaan uutisia. Taidanpa taas painua pehkuihin, jos uni vielä uudestaan tulisi...

      • Anonyymi00052

        Nukahdinkin ja heräsin n. klo 9:30. Näin jotain lievästi ahdistavaa unta mustalaisista sekä sitten junamatkasta.


    • Anonyymi00054

      Otin eilen illalla lääkkeet vahingossa tunnin liian aikaisin, nukahdin kyllä nopeasti ja sitten klo 2 heräsin. Jälleen koneella kahvitilkkaani hörppimässä.

      Tänään olen aikeissa vaihtaa ja pestä lakanat. Ynnä muuta pientä puuhaa.

    • Anonyymi00055

      Nukuin ja heräsin.
      Niin se on yö aikaan tapana, mutta huonosti nukuin, eikä se puhumalla muutu paremmaksi,

      Tänään kai lääkäri soittaa, Lupasi, ja enpä lähde huuhailemaan tuonne kadulle,
      koska en halua puhua asioistani kadulla, tai bussissa.

      Pakkasta ei ole paljon, kun alle -20 asteen pysyttelee,
      Tuuli sais vain hiukan hellittää, tuntuu poskissa pistelevän.

      Aamuja herääjille.

      Hyvää yötä en tule toivottelemaan, menen nukumaan heti kun siltä tuntuu, eli sillä paikalla!

      • Anonyymi00056

        Hereillä ja 10 astetta pakkasta, onneksi vain ulkona.


    • Anonyymi00057
      UUSI

      Viime yönkin nukuin hyvin. Tuo D-vitamiini + magnesium tuntuvat tehoavan, muiden pillereiden lisänä. 🫠 🌕

      • Anonyymi00058
        UUSI

        Meen nyt nukkumaan.

        Kävin lämpimässä suihkussa ja hieroin jalkojani babyöljyllä.
        Minulla on vielä joulukynttelikkö, luo tunnelmaa.

        Öitä!


      • Anonyymi00060
        UUSI

        11 tbl yölääkettä (en ota rosuvastatinia) sekä vielä 1 pillerin sisältävä puikko. Nam. 😋


    • Anonyymi00061
      UUSI

      Katotaan ny naisten kiekkoa, ei olympialaisia joka päivä tule.

    • Anonyymi00063
      UUSI

      Jälleen minun vuoroni valvoa. Pari yötä meni paremmin tai uneliaammin. Kahvit keitin. Joskus yökahvi rentouttaa. Tai ehkä se rituaali, kahvin valmistaminen, hiljaisuuden huomioiminen kahvia juodessa.

      • Anonyymi00064
        UUSI

        Minä heräsin inhottavaan painajaiseen. Päätin sytyttää valot, jotta heräisin kunnolla, eikä uni jatkuisi. Kuumensin kahvia ja tulin vilkaisemaan nettiä.


      • Anonyymi00065
        UUSI
        Anonyymi00064 kirjoitti:

        Minä heräsin inhottavaan painajaiseen. Päätin sytyttää valot, jotta heräisin kunnolla, eikä uni jatkuisi. Kuumensin kahvia ja tulin vilkaisemaan nettiä.

        Hui, ikävää herätä noin. Toivottavasti olosi paranee. Minulla on vuosia siitä, kun viimeksi painajaisia näin. En muista unia.
        Toivon, että muisto painajaisestasi karisee pois, Joskus, kun nukahtaa uudelleen niin unet jatkuvat.


      • Anonyymi00066
        UUSI
        Anonyymi00065 kirjoitti:

        Hui, ikävää herätä noin. Toivottavasti olosi paranee. Minulla on vuosia siitä, kun viimeksi painajaisia näin. En muista unia.
        Toivon, että muisto painajaisestasi karisee pois, Joskus, kun nukahtaa uudelleen niin unet jatkuvat.

        Kiitos. 🌞 No, olen nyt ollut tunnin hereillä ja juonut kahvia. Menen taas kokeilemaan unta.


      • Anonyymi00067
        UUSI
        Anonyymi00066 kirjoitti:

        Kiitos. 🌞 No, olen nyt ollut tunnin hereillä ja juonut kahvia. Menen taas kokeilemaan unta.

        Ei tullut uni. Nyt aivan tokkurassa.


      • Anonyymi00068
        UUSI
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        Ei tullut uni. Nyt aivan tokkurassa.

        Tuli uni ja tuli tuskat!

        Yöt ovat helvettiä!
        Nukkkumisen vaikeus ei ole kiinni nukkumaan menosta, siihen on muita syitä.

        Omiani taas tutkitaan!


      • Anonyymi00069
        UUSI
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        Ei tullut uni. Nyt aivan tokkurassa.

        Kokeile vähän myöhemmin päikkäreitä.


      • Anonyymi00070
        UUSI
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        Ei tullut uni. Nyt aivan tokkurassa.

        Voi ei. Toivon ettei sulla ole pakollisia menoja tänään.
        Minä nukahdin pian kahvittelun jälkeen. Noin 3 tuntia. Ei se riittänyt, tokkurassa minäkin.
        Katson päivällä olympialaisia, siinä saattaa torkahtaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      169
      4943
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      4045
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2765
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      230
      2188
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2018
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1267
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      795
    Aihe