Juotko kahvin/teen ihan siltään, vai vaatiiko se kyytipojaksi pullaa, pipareita tai voileipää?
Otin äsken iltakahvin kumppaniksi pari pullavapitkon siivua. Joskus työpaikalla kahvi meni ihan siltään, mutta kotona harvemmin ihan pelkkää kahvia juon. Kahvini juon mustana ja sokerittomana.
☕🥐
Mitä kahvin ja teen kanssa?
11
117
Vastaukset
- Anonyymi00001
Leipää, keksiä ja pullaa, kyllä.
- Anonyymi00002
Kossua se vaatii sekaan.
- Anonyymi00003
Ja sikarin.
- Anonyymi00004
Vain puupää juo ikäihmisenä viinaa.
- Anonyymi00005
Teetä oon v ähentänyt, kun se kuulemma aihetuutta ummetusta.
- Anonyymi00006
Whiskypaukku auttaa ummetukseen.
Eilen huomasin että kaipaan ip-kahvia, sen avulla en nuku päikkäreit.
Joskus muinoin annoin itseni ymmärtää, että kun juo kupillisen kahvia
Pitää juoda toinen kupillinen vettä - sillä kahvi on diureetti, mutta en ole tätä ohjetta noudattanu - useinkaan. =) Ehkä se nestettä poistava ominaisuus on pienehkö?
Ennen mä otin sokeria kahviin, vielä aikaisemmin myös maitoo,
Nyt kahvi menee mustana =)- Anonyymi00007
Ajoittain juon kahvin sellaisenaan, mutta sitten jostain tulee halu että voisi jotain "kastaa" kuten lapsuudessa sanottiin. Niinpä tekaisen kakun, josta riittää viipale päivässä pitkäksi aikaa. Saattaa siitä saada tuttavakin palasen kun kahville kutsun.
Kirjastossamme on hyvä leipuri joka tekee sinne piiraita, kakkuja ja smoothieita. Toscapiirakka on pravuri, joten sellainen pala kerran viikossa lehtien luvun lomassa.- Anonyymi00008
Minä juon kahvini yleensä sellaisenaan, joskus itsetekemäni leivän kanssa. Piti refluksin tähden puolittaa koko kahvin juonti. Juon sitä nyt suuren maitomäärän kanssa. Närästys ja takaisinpäin-virtaus loppui. Heti, jos syön kerralla liian paljon, tahtoo tulla vatsasta jotain suuhun.
En edes haluaisi palata vanhaan kahvinjuontiin. Tai ehkä se on niin, että kun on pakko, sitä uskoo itsekin siihen.
- Anonyymi00009
Soijamaitoa. Aamu-, päivä- ja joskus iltapäiväkahvilla.
- Anonyymi00010
Juon kahvin mustana ja kuumana; ei mitään kahvileipää. Iltakahveja en juo, vain aamulla tai aamupäivällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3464038Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku62335- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181678Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1111040Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481000Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei7848