Joskus 60-luvulla tuli mieleeni, miksi en kuuntele klassillista musiikkia,
vaikka äidin puolen suvussa on monen sukupolven ajan ollut ammatti-muusikkoja. Mutta näköjään sitäkin on jollain tavalla opeteltava ja
tutustuttava itse musiikkilajiin.
60-70 luvulla tuli suosioon hollantilainen popryhmä Ekseption, joka
alkoi "popata" klassillista musiikkia, kuten Bachia ja Beethovenia.
Se herätti närästystä ammattimuusikoissa, mutta ihastusta tavallisten
popmusiikkia rakastavien keskuudessa. Laitan linkin minulle "herätyksen"
antaneeseen levyyn.
Tietenkin olin sitten utelias kuuntelemaan miltä alkuperäiset versiot
kuullostivat ja jäin koukkuun.
https://www.youtube.com/watch?v=sKqGPI9eFtg&list=RDsKqGPI9eFtg&start_radio=1
/MdK
Klassillinen musiikki?
3
65
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jepulis.
Roketin kauttahan meitsikin kiinnostui klasarista. Pieniä lainoja paljonkin siellä täällä, mutta proge ja heavybändeillä sitten jopa versiointeja.
Toi piisi kyllä hyvin tuttu. Meitsi sai aikoinaan jonkinlaisen herätyksen aiheeseen, kun jostain syystä telkkarissa oli Emerson,Lake&Palmerin livekeikka. Mussourskiä. Se nyt vaan oli niin hiton vakuuttava esitys.- Anonyymi00002
Piti lisäämäni.
Oli niitä paljon muitakin, esim Jon Lordilla oli klasarikoulutus ja kyllä se Purplen musasta kuului. Sellasta klasari tyylittelyä monilla pändeillä. Pakko toki mainita Yngvie Malmsteen jne kitarasankarit, mä pidän sähkökitarasta ja monet brassailee klasarikuvioilla.
Mutta niitten kautta meitsi alkoi diggaileen klassista. Aika paljonkin. Klasarissa paljon kivaa poppiakin, mutta toisaala hiton raskasta jyräämistäkin.
Laittaisin linkin, mutten oikein osaa kännykällä. Mutta paas laitttaen googleen Love Sculpture ja Sabre dance.
=DW= - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Piti lisäämäni.
Oli niitä paljon muitakin, esim Jon Lordilla oli klasarikoulutus ja kyllä se Purplen musasta kuului. Sellasta klasari tyylittelyä monilla pändeillä. Pakko toki mainita Yngvie Malmsteen jne kitarasankarit, mä pidän sähkökitarasta ja monet brassailee klasarikuvioilla.
Mutta niitten kautta meitsi alkoi diggaileen klassista. Aika paljonkin. Klasarissa paljon kivaa poppiakin, mutta toisaala hiton raskasta jyräämistäkin.
Laittaisin linkin, mutten oikein osaa kännykällä. Mutta paas laitttaen googleen Love Sculpture ja Sabre dance.
=DW=Kiva kun kommentoit, DW! - Ajattelin, että kokeilen kuinka moni vanhus
diggailee klassista musiikkia, vai olenko yksin.
Tuo Love Skulpture soitteli paljon sellaista psykedelistä rockia ja poppia
aikoinaan.
Sabre Dance oli monen muunkin bändin ohjelmistossa, mm tuon Ekseptionin.
Sattui sitten 80-luvulla, että tapasin hollantilaisen urkurin, tulevan mieheni,
joka oli ollut myös studiomuusikkona ja tunsi nuo Ekseptionin kaverit.
Olen samaa mieltä, että klassisessa on paljon "raskasta jyräämistä", mutta
enemmän on kivaa kuunneltavaa.
Tykkään myös jazzista, en nykyjazzista vaan siitä vanhan hyvän ajan Big-Band
jazzista.
/MdK
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907