Positiiviset asiat voi syntyä vasta sen jälkeen kun negatiiviset asiat on KÄSITELTY JA HOIDETTU!. Mitään muutosta ei voi tapahtua niin kauan kun hypetetään jotain olematonta ja sivuutetaan ongelmat.
Lieksa alkaa kehittyä ( tosin elämme lopunaikaa ja aika on vähissä) vasta kun negatiiviset asiat kuten kateus, kyttäily, juoruilu ja muu narsistinen toiminta on kitketty Lieksasta ja kun paikalliset päättäjät on vaihdettu kokonaan muualta tulleisiin ja vieraspaikkuntalaisiin. Näin siksi että lieksalaisin voimin ei kehitystä tule kun täällä on kulttuuri jossa pitäisi olla samaa mieltä asiosta. Se on näköalatonta.
Ongelma on ettei täällä ole kulttuuria jossa nostettaisiin epäkohdat keskiöön ja vastuullisesti puututtaisiin niihin vaan vaietaan oikeista ongelmista ja hypetetään jotain näennäispositiivisia asiota. Asiat ei voi kehittyä ellei ratkaisuja ohjaa jano totuuteen. Kun totuus kielletään, ei voida kehittyä.
Jälleen kerran Lieksan lehti tekee juttuja joissa sivuutetaan totuus ja se mitä oikeasti tulisi tehdä. Kirjoitetaan juttuja mistä vain saadaan itsetunnon nostatusta mutta ei uskalleta kritisoida esim paikallista päätöksenteon surkeutta tai paikallista kieroon kasvanutta mentaliteettia.
"Kotikaupungin positiiviset asiat keskiöön" Lieksan lehden juttu
5
109
Vastaukset
- Anonyymi00001
Totta, negatiivisia asioita ei saa lakaista maton alle. Jos näin tehdään, se on toksista positiivisuutta.
- Anonyymi00002
Ei ole mitään hyötyä hienosta strategiasta joka ei ota huomioon realiteetteja.
- Anonyymi00003
Ne epäkohdat pitäisi saada keskiöön ja alkaa sitten kitkemään niitä urakalla niin että kateudesta ja juoruilusta tai kyräilystä tulisi häpeällisiä asiota joita ihmiset karttaisi jo sen vuoksi. Sitä kautta tulee positiivinen kierre kun epäkohtia kitketään pois ja puututaan niihin. Jos näitä epäkohtia ei edes myönnetä niin mitään muutosta ei synny.
- Anonyymi00004
meillakin uimahallin klonkkuseurassa mennaan position kautta. tala viikolla peukua lauteiden valista, ensivikolla tarkotus hyotykauttaa hiestenkuivaajaa etei tumeli paase leviaman liian nopeana
- Anonyymi00005
Kuinkas Lieksan monikulttuurilla menee? Paikallinen somaliyhdistys sai muistaakseni taas 120000:nen euron valtiontuet?
Edellisen hallituksen aikana kuultiin "Rahaa On", tämä nykyinen koalitio kertoo, että "kusessa ollaan" ,velkajarru tarvitaan, mutta avustukset tuntuu rullaavan entiseen malliin kun sopivan kulttuurin edunsaajat hakee ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74934
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104788- 60772
- 44734
- 46670
- 49664
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38516