Kyllähän niillä mahtuisi ostoskorin kanssa kulkemaan valitsemassa tarvittavat tuotteet, mutta entäpä kärrylliset?
Tänään 2 iäkästä pariskuntaa, kaikilla oma kärry, olivat jääneet keskelle väylää jossa molemmin puolin tuotteita, juoruilemaan ja tarinoimaan. Yritäppä päästä ohi, vaikka kuinka ystävällisesti huomauttaa, alkaa äksyily!
Tänään 2 iäkästä pariskuntaa, kaikilla oma kärry, olivat jääneet keskelle väylää jossa molemmin puolin tuotteita, juoruilemaan ja tarinoimaan. Yritäppä päästä ohi, vaikka kuinka ystävällisesti huomauttaa, alkaa äksyily!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meitin prismas on karkkihyllyjen väli iso . Sopii lihavat ihmiset hyvin namuja ostamaan .
Itse huomannut että myös lapsiperheet, kurittomia muksuja juoksee edestakaisin, huutaa ja vaatii ostamaan esim karkkeja, limuja, leluja.
Ihmiset on todella itsekkäitä, ainakin ruuhka-aikaan kysyy hermoja.
Yleensäkin kaikki ylipainosia ja karkkia vedetään jatkuvasti!
Ihan rohkeasti vaan huomauttamaan, sillä niin olen minäkin tehnyt tarvittaessa ja saanut anteeksipyynnön "kun ei huomattu"😇
Yritin leppoisasti ilmaista ettei täällä kaupungissa ole ok tukkia koko käytävää!
Selvästikin suunnitteluvirhe, sillä ongelma ei suinkaan ole käytäviä suluttavat asiakkaat, vaan Prisman liian kapeat käytävät! Tämänhän on jokainen siellä käynyt varmaankin huomannut, joten tarvittaisiin pari metriä lisää nykyiseen verrattaessa liikenteen ongelmattoman sujumisen kannalta, tai vähintään liikennemerkillä 522 merkitty levennys!
"Pääkäytävät: Yleensä vähintään 180–240 cm. Tämä mahdollistaa kahden ostoskärryn tai pyörätuolin kohtaamisen vaivatta.
Sivukäytävät: Vähintään 120 cm. Tämä on minimimitta, jotta pyörätuolilla mahtuu kulkemaan, mutta se voi tuntua ahtaalta, jos hyllyjen välissä on lisäksi tuote-esittelyjä.
2. Paloturvallisuus ja poistumistiet
Pelastusviranomaiset valvovat, että uloskäynneille johtavat reitit pysyvät avoimina.
Poistumisteiden leveys määräytyy tilan henkilömäärän mukaan.
Yleinen nyrkkisääntö on, että poistumisreitin on oltava vähintään 120 cm leveä, eikä sitä saa kaventaa esimerkiksi mainostelineillä tai lavoilla.
3. Myymälätyypin vaikutus
Käytävien leveys vaihtelee usein kaupan koon mukaan:
Hypermarketit (esim. Prisma/Citymarket): Käytävät ovat hyvin leveitä (jopa 3–4 metriä pääväylillä), jotta suuret massat mahtuvat liikkumaan.
Pienmyymälät ja kiskat: Käytävät ovat usein lähempänä minimimittaa (120 cm) tilanpuutteen vuoksi.
Lidl: Tunnettu standardoidusta hyllyvälistään, joka on optimoitu tehokkaaseen kuormalavatäyttöön ja sujuvaan kärryliikenteeseen."