Teknis-taloudellinen analyysi kodin akuista palveluna

Anonyymi-ap

"Tutkimuksessa havaittiin, että liiketoimintamalli voi muodostua yhdestä tai useammasta akun käyttötavasta, ja usean käyttötavan yhdistäminen on kannattavampaa kuin vain yhden hyödyntäminen. Suomessa kodin akkua palveluna tarjoavien yritysten liiketoimintamalleihin sisältyy useimmiten kuormansiirto, reservimarkkinatoiminta ja paikallinen aurinkosähköntuotanto. Vuoden 2024 spot-hinnan optimoinnin perusteella 15 vuotta käytössä oleva akku ilman reservimarkkinatoimintaa on kannattava ainoastaan 200 €/kWh ominaisinvestointikustannuksella. Herkkyysanalyysillä arvioitu reservimarkkinatuotto nostaa kannattavuutta hieman, tehden 400 €/kWh skenaariosta todennäköisesti kannattavan. 600 €/kWh:n skenaario vaatii suuret reservituotot, mikä tekee kannattavuudesta epätodennäköisen."
https://lutpub.lut.fi/handle/10024/171140

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ota tuostakin selvää myyjä ei itsekkään ymmärrä.

      Sitä sitä halpaa energiaa lataa akkuun kun pörssi on nyt kokoajan tässä kuussa ollut 15-20ckwh. 150000e Akut ihan turhaan nurkassa, ei niistä mitään hyötyä ole kun ei niihin saa halpaa sähköä ladattua koko talveksi tai edes päiväksi.

      Vai saakos

    • Anonyymi00002

      Mistä sitä halpaa sähköä,saa ladattua akkuun
      Ostaisin jos tietäisin

      Myynti laski jo 22o e tässä kuussa

    • Anonyymi00003

      Nyt halpaa sähköä akkuun niin säästää

    • Anonyymi00004

      Akku on ja vain omaan käyttöön ei myyntiin.

    • Anonyymi00005

      Niin mistä saan halpaa sähköl,akkuun haitta saan säästöö

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3392
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1337
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe