On huolestuttavaa, että mediatalot käyttävät yhä toistuvasti valokuvia ilman valokuvaajan lupaa, korvausta tai edes asianmukaista tekijämerkintää. Tämä loukkaa suoraan valokuvaajien tekijänoikeuksia ja heikentää koko luovan alan asemaa.
Valokuva ei ole vapaata riistaa. Jokaisen kuvan takana on tekijä, työ, osaaminen ja usein myös taloudellinen panostus. On kestämätöntä, että toimijat, joiden tulisi toimia vastuullisuuden ja lain kunnioittamisen esimerkkeinä, ohittavat nämä periaatteet.
Valokuvien luvaton käyttö ei ole vahinko tai harmaa alue, vaan selkeästi epäeettistä ja usein lainvastaista toimintaa. Erityisen ongelmallista on, jos suuret mediatalot hyödyntävät yksittäisten kuvaajien tai harrastajien kuvia ilman lupaa ja sysäävät vastuun tekijöille itselleen.
Vastuullinen journalismi ei synny toisten työstä ottamalla ilman lupaa, vaan reilulla ja kunnioittavalla yhteistyöllä.
Onko media käyttänyt valokuvaasi ilman lupaa, korvausta tai tekijämerkintää? Jaa kokemuksesi, jotta ilmiö saadaan näkyväksi ja siihen voidaan puuttua.
Mediat talot ja valokuvien luvaton käyttö
Anonyymi-ap
2
143
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kumma juttu ettei sen kameran tehneet omista mitään oikeuksia, mutta se laukaisimen painaja muka kyllä?
Pitääköhän kohta putkimiehellekin maksaa lämmityksenoikeuksia joka kerta kun kämppä lämpenee?- Anonyymi00002
Entäs niiden kameran komponenttien valmistajat? Kameroiden akkujen mineraalien kaivos miehet, heillekin kuuluisi osa...ja kaivisniehen äidistä joka synnyttänyt ja isä joka hikipäässä siittänyt.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872