Mediat talot ja valokuvien luvaton käyttö

Anonyymi-ap

On huolestuttavaa, että mediatalot käyttävät yhä toistuvasti valokuvia ilman valokuvaajan lupaa, korvausta tai edes asianmukaista tekijämerkintää. Tämä loukkaa suoraan valokuvaajien tekijänoikeuksia ja heikentää koko luovan alan asemaa.

Valokuva ei ole vapaata riistaa. Jokaisen kuvan takana on tekijä, työ, osaaminen ja usein myös taloudellinen panostus. On kestämätöntä, että toimijat, joiden tulisi toimia vastuullisuuden ja lain kunnioittamisen esimerkkeinä, ohittavat nämä periaatteet.

Valokuvien luvaton käyttö ei ole vahinko tai harmaa alue, vaan selkeästi epäeettistä ja usein lainvastaista toimintaa. Erityisen ongelmallista on, jos suuret mediatalot hyödyntävät yksittäisten kuvaajien tai harrastajien kuvia ilman lupaa ja sysäävät vastuun tekijöille itselleen.

Vastuullinen journalismi ei synny toisten työstä ottamalla ilman lupaa, vaan reilulla ja kunnioittavalla yhteistyöllä.

Onko media käyttänyt valokuvaasi ilman lupaa, korvausta tai tekijämerkintää? Jaa kokemuksesi, jotta ilmiö saadaan näkyväksi ja siihen voidaan puuttua.

2

199

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kumma juttu ettei sen kameran tehneet omista mitään oikeuksia, mutta se laukaisimen painaja muka kyllä?

      Pitääköhän kohta putkimiehellekin maksaa lämmityksenoikeuksia joka kerta kun kämppä lämpenee?

      • Anonyymi00002

        Entäs niiden kameran komponenttien valmistajat? Kameroiden akkujen mineraalien kaivos miehet, heillekin kuuluisi osa...ja kaivisniehen äidistä joka synnyttänyt ja isä joka hikipäässä siittänyt.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe