Mediat talot ja valokuvien luvaton käyttö

Anonyymi-ap

On huolestuttavaa, että mediatalot käyttävät yhä toistuvasti valokuvia ilman valokuvaajan lupaa, korvausta tai edes asianmukaista tekijämerkintää. Tämä loukkaa suoraan valokuvaajien tekijänoikeuksia ja heikentää koko luovan alan asemaa.

Valokuva ei ole vapaata riistaa. Jokaisen kuvan takana on tekijä, työ, osaaminen ja usein myös taloudellinen panostus. On kestämätöntä, että toimijat, joiden tulisi toimia vastuullisuuden ja lain kunnioittamisen esimerkkeinä, ohittavat nämä periaatteet.

Valokuvien luvaton käyttö ei ole vahinko tai harmaa alue, vaan selkeästi epäeettistä ja usein lainvastaista toimintaa. Erityisen ongelmallista on, jos suuret mediatalot hyödyntävät yksittäisten kuvaajien tai harrastajien kuvia ilman lupaa ja sysäävät vastuun tekijöille itselleen.

Vastuullinen journalismi ei synny toisten työstä ottamalla ilman lupaa, vaan reilulla ja kunnioittavalla yhteistyöllä.

Onko media käyttänyt valokuvaasi ilman lupaa, korvausta tai tekijämerkintää? Jaa kokemuksesi, jotta ilmiö saadaan näkyväksi ja siihen voidaan puuttua.

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kumma juttu ettei sen kameran tehneet omista mitään oikeuksia, mutta se laukaisimen painaja muka kyllä?

      Pitääköhän kohta putkimiehellekin maksaa lämmityksenoikeuksia joka kerta kun kämppä lämpenee?

      • Anonyymi00002

        Entäs niiden kameran komponenttien valmistajat? Kameroiden akkujen mineraalien kaivos miehet, heillekin kuuluisi osa...ja kaivisniehen äidistä joka synnyttänyt ja isä joka hikipäässä siittänyt.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe