Meripäivistä

Onko ne meripäivät mitään muuta kun kaduilla örveltämistä ja sotkemista? jos en halua maksaa konsertteihin pääsystä niin mitä voin täysi-ikäisenä meripäivillä tehdä? pussikaljoittelu teinien kanssa puistossa ei kiinnosta. baarit on varmaan aivan tukossa? kannattaako siis edes tulla?
6975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joopa jjo.

Äänestä

Jos et halua maksullisiin konsertteihin, eipä juuri muuta tekemistä ole, kuin nauttia ruokakojujen herkuista.

Suosittelen kyllä niihin konsertteihin osallistumista. Artistit ovat ihan hyviä, eikä se nyt niin kamalan kallista ole. Meripäivät ovat viime vuosina kovasti siistiytyneet, ja siirtyneet kyldyrellin konserttijuhlan suuntaan, kuten Kotkan senilisoituva päättäjistö on halunnut. Rock-meininkiä on onneksi kuitenkin vielä isolla lavalla.

Äänestä

vasemmistokaupungin ilmapiiriin ja ottaa valokuvia Lenin-patsaasta.
Taisto Sinisalo-museossa voit käydä tutustumassa kommunismin yleviin saavutuksiin.

Äänestä
  • Niin ja siellä on kalliotkin maalattu punaiseksi,
    että suuri ystävä idässä tietää missä toverit
    asuu !

    Äänestä

  • Sivusta seurannut kirjoitti:

    Niin ja siellä on kalliotkin maalattu punaiseksi,
    että suuri ystävä idässä tietää missä toverit
    asuu !

    Kuinka minun laita olen Turkulainen Kommari.
    Siis täältä länsi suomen puolelta,olisiko minulla tekoa meripäivillä, vai onko ne aivan Porvarreiden juhlat.

    Äänestä

Meripäillä ei pärjää ilman rahaa. Toki satamassa voi kävellä ja katsella meininkiä joka nyt on sitä örväämistä. Konserttien lipuista kannattaa maksaa. On paljon myös ilmaisia näyttelyitä, en ole vielä katsonut tämän vuoden ohjelmaa mutta aina on ollut mm.
Merimiesten käsitöitä ja taidenäyttelyitä mm kirjastossa ja kirkkokadun jossain merimieskeskuksessa. Meriniemessä/sapokassa käynti ei maksa mitään, näkee paljon veneitä ja kauniin sapokan puiston. Katuteatteriesitykset ilmaisia ja todella hyviä, pari vuotta sitten mm helsingistä Hurjaruutin esitys Ovi joka oli todella hyvä (katsoin sen 3 kertaa)
Haukkavuoren näkötorni ja satamassa jäänmurtaja tarmo kannattaa tsekata, maretariumissa kaloja.
Kyllä siellä on oikeesti paljon tekemistä. Olen entinen kotkalainen ja nuorena siellä meripäivll tietenkin kontattiin kännissä mutta nyt käyn oikeasti meripäivätapahtumissa silloin kun meripäiville ehdin. Katso ohjelma http://www2.kotka.fi/meripaivat ja mieti etukäteen mitä teet. Noita katuteattereita todella suosittelen jos teatteri kiinnostaa.
Jos et ole aikaisemmin käynyt kotkassa niin mene heti torstaina, silloin siellä on vielä Kotkalaisia paikalla, istu vaikka torille kahville ja kuuntele niitten juttuja, murre on hauskaa ja jutut aika omanlaisiaan. Kotkalaiset on ylpeää väkeä, aika vakavia ja huumori tosi outoa. Vaikka kaupungissa on paljon työttömiä eikä se ole enään sellainen satamakaupunki kuin enne niin aito työläiskulttuuri ja sellanen positiivisesti juntti meininki näkyy ja kuuluu. Kotkalaisilla on mielipiteitä ja ne sen myös sanovat. Kaupungissa on valitettavan paljon väkivaltaa/rikollisuutta asukaslukuun ja pinta-alaan nähden, joka esiintyy lähinnä lähiöissä, pysyttele keskustassa meripäiväalueella pimeällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyisin kirjoitti:

Onko ne meripäivät mitään muuta kun kaduilla örveltämistä ja sotkemista? jos en halua maksaa konsertteihin pääsystä niin mitä voin täysi-ikäisenä meripäivillä tehdä? pussikaljoittelu teinien kanssa puistossa ei kiinnosta. baarit on varmaan aivan tukossa? kannattaako siis edes tulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu