Lähisuhdeväkivalta

Anonyymi-ap

Hesarissa oli pitkä juttu lähisuhdeväkivallasta Suomessa, ja viranomaisten puuttumattomuudesta siihen. Kerrottiin yhdeksästä tapauksesta joissa selvästi voi sanoa että puutteellinen ja täysin epäpätevä viranoimaistoiminta oli osasyynä uhrien kuolemaan.

En odota että kukaan rohkenisi täällä kertoa omista kokemuksistaan uhrina, saati tekijänä. Asia lienee liian sensitiivinen julkisella palstalla käsiteltäväksi edes anonyyminä. Mutta olisi kiintoisaa kuulla mitä mieltä jo elämää kokeneet ovat tästä asiasta, onko parisuhdeväkivalta kuinka yleistä, millaista se on, ja koetko että voisit itse auttaa jotenkin jos havaitset sellaista tuttavalla tai naapurilla.

13

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En onneksi ole itse joutunut kokemaan fyysistä pahoinpitelyä. Henkistä väkivaltaa sitä vastoin olen jonkin verran kokenut. Vaikka se ei varsinaisesti uhkaa henkeä, niin on ikävää, että "pahoinpitelijä" osaa näyttäytyä ulkopuolisille hyvin miellyttävänä ja mahdollisen eron tullessa on selvää, kenen puolelle ulkopuolisten sympatiat kallistuvat ja toisaalta kuka jää yksin.

      "Henkisellä väkivallalla tarkoitetaan väkivaltaa, joka ei toteudu fyysisessä muodossa. Sitä voi olla vaikea tunnistaa, sillä siitä ei jää fyysisiä vammoja. Henkiseen väkivaltaan ei myöskään aina osata hakea apua." mieli.fi

      En ole havainnut väkivaltakäyttäytymistä lähipiirissäni. Jos sellaista tulee tietoon, niin kannustan uhria hakemaan apua ja voin myös etsiä tietoa apua tarjoavista tahoista. Yksinäisenä ihmisenä en uskalla pyytää uhria luokseni pakoilemaan, koska saattaisin näin tehdessäni päästä pahoinpitelijän mielenkiinnon kohteeksi ja uhriksi.

    • Anonyymi00002

      Joskus 70-80-luvulla oli tuttava joka sai turpaansa lähes joka viikonloppu. Ja kotiimme kuului toisen perheen tappelun ääniä. Viina molemmilla pelissa. Ei muuten tullut mieleenkään että olisi ilmoitellut minnekään avuntarvetta. Nämä molemmat jutut oli monella tiedossa. Tuskin se silloin oli tapana, ettei vaan sekaannu toisten asioihin.
      Ehkä nyt puuttuisin. Silmäilin Hesarista sitä juttua, on kamala.

    • Anonyymi00003

      Muistan lapsuudesta että naapurissa asui pariskunta joka ainakin kaikki viikonloput huusi ja mellasti kuin eläimet. En tiedä mitä siellä tapahtui, mutta ei siihen kukaan puuttunut eikä enempää edes ihmetellyt. Ehkä se kuuluu perisuomslaiseen elämäntapaan.

    • Anonyymi00004

      Vihdoinkin tästä(kin) aiheesta aletaan paasata. Se on nimittäin paaaljon yleisempää kuin luullaan ja kuvitellaan. Vuosien - oikeastaan vuosikymmenten - aikana, kun olen em. mielipiteeni ilmaissut, olen saanut siitä osakseni haukkuja ja vinoiluja.

      Vaiettu ja piilotettu todellinen juttu, ennen ajateltiin, ettei perheasioita levitellä toreilla ja turuilla.

      • Anonyymi00005

        Tuo on tärkeä näkökanta. Perheväkivaltaan kuuluu valtava määrä häpeää. Usein uhrikin peittelee asioita viimeiseen asti. Kyllä nyt olisi jo aika nostaa kissa pöydälle ja puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Kaikenlaiseen väkivaltaan pitäisi olla nollatoleranssi.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Tuo on tärkeä näkökanta. Perheväkivaltaan kuuluu valtava määrä häpeää. Usein uhrikin peittelee asioita viimeiseen asti. Kyllä nyt olisi jo aika nostaa kissa pöydälle ja puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Kaikenlaiseen väkivaltaan pitäisi olla nollatoleranssi.

        Niinpä, henkinen väkivalta se vasta hävettääkin, siitä ei kerrassan voi puhua.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Tuo on tärkeä näkökanta. Perheväkivaltaan kuuluu valtava määrä häpeää. Usein uhrikin peittelee asioita viimeiseen asti. Kyllä nyt olisi jo aika nostaa kissa pöydälle ja puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Kaikenlaiseen väkivaltaan pitäisi olla nollatoleranssi.

        Ehkä se johtuu siitä, etten ymmärrä häpeämisestä mitään, mutta jos itse olisin joutunut vakavan perheväkivallan kohteeksi, olisin kyllä suksinut suoraa tietä viranomaisen pakeille. Heti.


    • Anonyymi00010

      Tärkeintä tästä aiheesta keskusteltaessa on tuoda esille, että fyysisesti vahvempi osapuoli käy usein käsiksi, kun vähättely, haukkuminen ja pilkkaaminen jatkuu liian pitkään.
      Missään eläinlajissa heikomman ei kannata käyttäytyä fyysisesti vahvempaa kohtaan epäkunnioittavasti, muuten joutuu usein fyysiseen käsitteyyn.

      • Anonyymi00011

        Kunnioittaako sellaista sitten pitäisi, joka vähättelee, haukkuu, pilkkaa ... yms. omiksi sairaiksi tarpeikseen?


      • Mikään ei oikeuta " fyysistä käsittelyä".


    • Anonyymi00012

      Mikään ei oikeuta henkiseen väkivaltaan.

      • Anonyymi00013

        Mutku henkinen(kään) väkivalta ei oikeuta fyysiseen pahoinpitelyyn. Ei, vaikka olisi minkälainen ja -kokoinen kroisos tahansa, joka kokee henkistä tuskaa.


      • Anonyymi00014
        UUSI
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Mutku henkinen(kään) väkivalta ei oikeuta fyysiseen pahoinpitelyyn. Ei, vaikka olisi minkälainen ja -kokoinen kroisos tahansa, joka kokee henkistä tuskaa.

        Entä kun aikuinen poika pahoinpitelee äitiään?
        Siitä aiheesta ei paljon puhuta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      79
      5963
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      124
      2401
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      84
      2206
    4. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      25
      2188
    5. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      2148
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      66
      1594
    7. Oliko se peppu

      Vai älykkyys mikä enemmän viehätti?
      Ikävä
      80
      1554
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1305
    9. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1301
    10. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1289
    Aihe