Risteilymme

Anonyymi-ap

Vaimoni kanssa olemme olleet viimeisten vuosien juhlapyhät läheisen kylpylän puolihoitoristeilyillä.
Aikanaan, työelämässä ollessani, ristelin viikon jaksoja koulutuskeskuksissa ja motelleissa.
Nyt ikääntyneenä, kävin tyttäremme ja vaimoni kehoituksesta kahden viikon risteilyllä Espanjan asunnollamme.
Nuo valtamerien suunnitellut laivareisut eivät kai ole olleet oikeita risteilyjä?
Tunnin verran yökerhoshown jälkeen hyttiin koisimaan.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tarkoittanet nälvivällä tyylilläsi, että risteily käsitteenä on ryyppäämistä ja rälläämistä olipa sitten laiva liikeessä tai ei?
      Ydin lienee, että laivalla on oudompaa porukkaa kuin maapaikoissa?
      Mekin aikanaan risteilimme. Bussilla Viipuriin. Siellä kaksi yötä. Paluu Saimaan kanavaa pitkin kanavan ensimmäiselle Saimaan puolen sululle ja sitten, "risteilykännissä" bussilla Imatralle.
      Viimeinen "urotekoni". Lahjoin oppaan välittämään bussikuskille toivomuksemme jajaa pieni mutka talomme läheltä. Ruplat olivat Suomessa arvottomia paitsi Venäjälle lähteville.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      68
      2442
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1417
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1273
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      53
      756
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      93
      727
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      715
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe