EUROT VAI KRUUNUT

Voiko muualla Virossa esim. Pärnussa ja Saarenmaalla käyttää maksuvaluuttana euroja vai käykö siellä pelkästään kruunut?
101262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siellä käy yhtähyvin eurot kuin ruplat Suomessa.

Äänestä

Vaikka Viro onkin EU:ssa niin Viron valuuttana on edelleen kruunu koska Viro ei vielä EU:n rahaliitossa.Joissain turistipaikoissa, myös Pärnussa ja Saarenmaalla, otetaan vastaan euroja mutta se on AINA antajalle kallista rahaa.

Äänestä
  • "Vaikka Viro onkin EU:ssa niin Viron valuuttana on edelleen kruunu koska Viro ei vielä EU:n rahaliitossa."

    Aivan samoin kuten Slovenia mutta siellä kelpasikin Eurot hyvin,moottoriteillä on tietullit jossa täti kysyi ensimmäiseksi Euro vai Tolar?

    Matkalla poikettiin Postoina-luolilla,sama juttu,hinnat myös Euroina ja jopa vaihtokurssi selvästi näkyvissä.

    Samoin EU:n kuulumaton Kroatia,tietulleissa hinnat suoraan molemmilla valuutoilla ja kaikki majoitukset maksettiin Euroilla,ne ilmoitettiin suoraan Euroilla ja niillä maksaminen oli halvempaa kuin paikallisella valuutalla.

    Kaupat ja muut vastaavat vaativat tietysti paikallista valuuttaa.

    Toisissa maissa tuo turistin palveleminen vaan osataan toisia paremmin;)

    Tosin Serbia-Montenegrossakin tuo Euro kuulemma kelpaa joka paikassa,syy vaan on toinen,paikallista valuuttaa ei kukaan huoli.

    Äänestä

Viron valuutta on Krooni ja Ruotsissa on ses Kruunu.

Äänestä
  • EEK on kyllä suomenkielellä ihan kruunu.

    Äänestä

Jos sulla niitä euroja on paljon, niin maksa sitten niillä. Kaikki on tietysti kalliimpaa, kun valuutan vastaanottaja ottaa vaihtopalkkiot ja pyöristää hinnan seuraavaan seteliin.

Äänestä

eikös siellä nyt voi maksaa vain ja ainoastaan euroilla ?

Äänestä

Juu eurot ainoastaan. Virolaiset tuskin haluavat käyttökelvotonta rahaa, vai liekö vaihtoaikaa vielä jäljellä..

Äänestä

Eiköhän tuo asia jo kuusi vuotta sitten kysyjälle selvinnyt!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TIETÄMÄTÖN kirjoitti:

Voiko muualla Virossa esim. Pärnussa ja Saarenmaalla käyttää maksuvaluuttana euroja vai käykö siellä pelkästään kruunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu