Ei kiinnosta kun on oma koti

Anonyymi-ap

Juhlavuosi jatkuu

8

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Baltsu juoksee

    • Anonyymi00002

      20-vuotias Erika Nikola muutti neljä vuotta sitten vanhempiensa luota Siikajoelta Ouluun. Hän haki stipendiä kansainväliseen kouluun, sai sen, ja valmistui eteläisestä Afrikasta marraskuussa 2024. Nikola asui kaksi vuotta Eswatinissa, omien sanojensa mukaan ihanassa, mutta akateemisesti hyvinkin haastavassa ympäristössä.

      – Se, miten ymmärrän maailmaa, on koulun ja siellä tapaamieni ihmisten ansiota, Nikola kertoo.

      – Mulla on täällä ihana kämppä ja kämppis, ja täällä on ollut tosi rauhallista.

      Kokemus Afrikasta on tuonut Nikolalle enemmän perspektiiviä kuin monelle vertaiselle. Hänen maailmankuvansa on muuttunut vahvasti keskusteluiden kautta, jotka on käyty täysin eri lähtökohdista tulevien kanssa.

      – Suomessakin on paljon ongelmia, etenkin nykyään. Olen kuitenkin etuoikeutettu ollessani kantasuomalainen valkoinen nainen, joka kasvoi ydinperheessä, Nikola miettii.

      Suomeen palannut nuori kokee olleensa aina tietoinen maailman ongelmista, mutta kertoo olevan erilaista tavata ihmisiä, jotka ovat käyneet esimerkiksi konfliktin läpi.

      – Vaikka olisi tietoinen, että Kongossa on konflikti ja että Kongon elektroniikkayritykset pahentavat tilannetta, on eri asia lukea siitä tai tuntea kongolainen henkilökohtaisesti.

      Länsimaisessa mediassa kiinnostutaan herkästi lännestä. Nikola tuntee tämän olevan luonnollinen reaktio, mutta tarpeetonta globaalissa maailmassa. Hänen mielestään esimerkiksi Sudanin ja Kongon konflikteista puhutaan liian vähän. Toisaalta myös positiiviset kuvat ja uutiset, kuten edistykset, jäävät usein suomalaisessa mediassa kertomatta Afrikasta. Monesti päädytään ajattelemaan, että arki Afrikan mantereella olisi todella poikkeavaa meidän arjesta.

      – Afrikasta mantereena ja maista yksilöinä halutaan antaa tietty kuva. Media maalaa tasaisin väliajoin onnettoman kuvan, ja siinä ympäristössä stereotypiat elävät.

      Kuvaan koko Afrikasta, tai Suomeen tulleista maahanmuuttajista, vaikuttaa Nikolan mielestä opittu ja rakenteellinen rasismi. Nikolan kuvaama ”Varissuo-viha” voi olla ennakkoluuloja eri väestöryhmistä, kuten muslimeista. Nuorena opittuun saattaa jäädä kiinni.

      – Näimme mediassa ihan vasta, kuinka hirveä kuva ihmisillä on aasialaisista, Nikola herkistyy.

      Varissuo on luonnonläheinen kaupunginosa, josta kulkee runkolinja joka kymmenes minuutti. Nikola kokee ihmiset tosi mukaviksi, vaikka monelle tulevat ensimmäisenä mieleen päihdeongelmaiset. Heitä Nikola ei näe uhkana, vaan ajattelee, että päihdeongelmat harvoin ovat valinta tai ihmisen ilkeydestä tehty päätös. Ei heitä kiinnosta silloin myöskään Nikolan naapuruus.

      – Olemme kaikki lähempänä päihdeongelmaista kuin Suomen presidentin virkaa.

      Kansainvälisen koulun käynyt Nikola uskoo rakenteellisen rasismin olevan yksi syy ”Varissuo-vihalle”.

      Nikola pystyy maksamaan vuokransa, Föli-korttinsa sekä ruokansa opiskelijan tuilla, mihin monella ei ole mahdollisuutta. Hän kertoo asuntonsa olevan vuokraan nähden isokokoinen, sellainen, jota ei saisi keskustan mailta läheskään samalla rahalla.

      Varissuon liikekeskusta Nikola pitää Turun parhaana kauppakeskuksena, koska se on yhteisöllisempi kuin muut. Itäkeskuksen liikkeiden yrittäjät saattavat usein olla itse kassalla, ja heidän kanssaan voi vaihtaa kuulumisia.

      – Siellä on ”kerhoja”, jotka tulevat tekemään sudokuja R-kioskille. Itäkeskus on loppujen lopuksi aika sympaattinen paikka, Nikola toteaa.

      Afrikassa tutkinnon suorittanut Nikola toivoisi, että rasismia ja epäoikeudenmukaisuutta kokeneita kuunneltaisiin eikä annettaisi empatiaa vain silloin, kun niistä puhuu valkoinen ihminen, mahdollisesti ”egoboostin” toivossa. Nikolan mielestä pitäisi ennen kaikkea kuunnella niitä ihmisiä, jotka ovat itse kokeneet rasismia.

      • Anonyymi00003

        Onpa hölmö juttu. Mites on jos alkaitte puhua VALKOISEEN VÄESTÖÖN KOHDISTUVASTA VIHASTA ja ketkä ovat asialla? Eikö oma elämä kiinnosta vouhottajia jotka väärällä puolella ja väärässä joka asiassa.
        Olette huomiokyvyttömiä ja tietämättömiä. Ei teidän juttuja jaivata olette aivopestyjä.


      • Anonyymi00004

        Siksi Sdp.


    • Anonyymi00005

      No, Siikajoelta - ei voi muuta odottaa. Kertoiko myös, minne ovat Afrikan avustusrahat menneet, kun ei menneet perille? Yksipuolista tekstiä.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Aloitus on kelvoton,otsake ja asia. ELI JATKOON ROSKIIN

      • Anonyymi00007
        UUSI

        Yeap, ei mitään järkeä.


      • Anonyymi00008
        UUSI

        Tekopyhän ja etuoikeutetun valkoisen kapitalistin hymistelyä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      214
      6669
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      124
      5566
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      289
      3594
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2527
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      57
      1998
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1986
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1518
    Aihe