Bile-Ilmarin puuhat?

Anonyymi-ap

Bile-Ilmari teetti suurella rahalla kuvia itsestään, kun pääsi herraskaisiin hommiin. Nyt hän kyllästyi työhuoneeseensa, kun ikkunasta näkyy roskis. Bile-Ilmarille valmistetaan arvoistaan työhuonetta, jonka ikkunasta ei joudu katselemaan roskakoreja ym. tavalliseen elämään viittaavia tylsiä asioita. Pääsisinpä kärpäsenä kattoon katselemaan, miten hienosti siellä kalustetaan! 👁️

Tampereella on myös puuhattu E-taulua, jolla pisteytetään ihmisiä. Näissä pisteyksyksissä tavankansalainien oli ihan pohjasakkaa, jota ei tarvinnut huomioida laisinkaan. Nyt tuo kohuttu taulu on syrjässä, koska se herätti liikaa tunteita. Mutta siinä lienee päätarkoituksena, ettei Bile-Ilmari joutuisi katselemaan boomereita? Kertokaa, olenko erehtynyt!

33

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ehkä se Sanna Marin riittävästi maailmalla rahaa lapioituaan palaa kaverinsa luokse puuhastelemaan. Ainahan sitä hyvälle kaverille joku palkintovirka keksitään!

    • Anonyymi00002

      Kaikkeen ne demarit ryhtyvätkin!

    • Anonyymi00003

      Paljon suurempia ongelmia on olemassa. Hallitus upottaa Suomen velkaan !!!

    • Anonyymi00004

      Työttömiä on kohta PUOLI MILJOONAA ! HALOO PERSUT
      hallituksessa ! Tehkää jotain hyödyllistäkin joskus !

      • Anonyymi00021

        Ursula meni EU delegaation kanssa Intiaan ja sai tehtyä kauppasopimuksen Intian kanssa tänään. Jospa sieltä kauppasopimuksesta irtoaisi joku lohkare Suomenkin vientimarkkinoita varten. Nyt Tavion pitäisi olla täkynä EU parlamentaarikoiden kanssa ja pitää Suomen puolta.

        Mikä olisi hyvä vientivaltikka Suomelta 1,4 miljardin ihmisen valtiolle.? Olisiko joku päästöjen suodatin tehtaille hyvä.? Vessapaperi? Älysormus, vai onko sekään enää suomalaisella patentilla?


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Ursula meni EU delegaation kanssa Intiaan ja sai tehtyä kauppasopimuksen Intian kanssa tänään. Jospa sieltä kauppasopimuksesta irtoaisi joku lohkare Suomenkin vientimarkkinoita varten. Nyt Tavion pitäisi olla täkynä EU parlamentaarikoiden kanssa ja pitää Suomen puolta.

        Mikä olisi hyvä vientivaltikka Suomelta 1,4 miljardin ihmisen valtiolle.? Olisiko joku päästöjen suodatin tehtaille hyvä.? Vessapaperi? Älysormus, vai onko sekään enää suomalaisella patentilla?

        Osaavaa väkeä...uhh.


    • Anonyymi00005

      Olikohan se valokuvaaja Ilmarin kaveri ja siksi tilasi kalliit kuvat häneltä?

      • Anonyymi00028

        SDP...pahiksia.


    • Anonyymi00006

      Tampereen uuden pormestarin edustuskuvat maksoivat maltaita – Kaupungin talous kuralla

      Tampereen pormestari Ilmari Nurminen (sd) otatti itsestään tuhansia euroja maksaneet edustuskuvat, vaikka Suomen kolmanneksi suurin kaupunki on tiukalla säästökuurilla. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e50b4ac1-77bb-4f20-9ec5-9dba1bb1b9e5

      Demarien fläppitaululla jo aikoinaan luki että RAHAA ON!

      • Anonyymi00034

        Joo, muiden rahoilla mellastavat.


    • Anonyymi00007

      Bile-Ilmari pettyi kun empatiataulua ei riemusta kiljuen heti otettukaan käytäntöön.

      Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä.

      Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

      Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

      • Anonyymi00031

        Ei ollut mikään nerokas taulu se.


    • Anonyymi00008

      En sano mitään kuvista kun en tiedä niiden käyttötarkoitusta.
      Pormestarihan on sama kuin kaupunginhallituksen puheenjohtaja. Nurmisen edeltäjä oli Kummola. Minkälainen virkahuone hänellä oli ja miten se oli kalustettu sitä ei ole mainittu.
      Mutta Tampereen kaupungintaloa on laajennettu ja sinne konttotihuoneistoihin tulee 940 työntekijää.
      Nurminen sai huoneen viidennestä kerroksesta vanhalta puolelta ja hänellä on sieltä näkyvyys kaupungille. Ehkä Nurminen nuorena mieenä valitsee huoneeseen kevyet käytännölliset huonekalut seuraajaansakin varten.
      Taas turhaa naukumista oikeiston edustajilta.

      • Anonyymi00009

        Tämä on kuule keskustelupalsta ja täällä saa keskustella sellaisetkin jotka eivät ole sinun kanssasi kaikesta samaa mieltä. Jos aloittajan puheenvuoro on mielestäsi naukumista, niin millä nimellä omaa ulostuloasi kutsuisit?


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Tämä on kuule keskustelupalsta ja täällä saa keskustella sellaisetkin jotka eivät ole sinun kanssasi kaikesta samaa mieltä. Jos aloittajan puheenvuoro on mielestäsi naukumista, niin millä nimellä omaa ulostuloasi kutsuisit?

        Omaa ulostuloani sanoisin neutraaliksi. En puolustele enkä hauku häntä millään tavalla.


    • Anonyymi00010
    • Anonyymi00011

      Montako tuhatta suomalaista kävelee ulkona pakkasessa,
      kun hallitus aiheutti häädön ainakin 5000:lle pienituloiselle ?

      Asunnotta on sairaita eläkäläisiäkin.

    • Anonyymi00012

      Lähes 400000 ihmistä on työttömänä, kun hallitus aiheutti suurtyöttömyyden.

      Mieti sitä !

      • Anonyymi00015

        Bile-Ilmari humputtaa muotokuviin ja biletykseen ja pisteyttää ja arvioi ihmisiä. SDP:llä ON RAHAAA! Mitenkähän monen köyhän sairaan vanhuksen ja työttömän aamupalat ja kylmät ateriat menee iloisesti Bile-Ilmarin kurkusta alas.


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Bile-Ilmari humputtaa muotokuviin ja biletykseen ja pisteyttää ja arvioi ihmisiä. SDP:llä ON RAHAAA! Mitenkähän monen köyhän sairaan vanhuksen ja työttömän aamupalat ja kylmät ateriat menee iloisesti Bile-Ilmarin kurkusta alas.

        Nurminen saa saman palkkionTampereen kaupugilta kuin edeltäjänsä Kummola.


    • Anonyymi00013

      Sairaille vanhuksille ei ole riittävästi hoivapaikkoja,
      koska hallitus on leikannut miljardeja soterahaa.

      Mieti sitä.

    • Anonyymi00016

      Näkökohta.

      Toki pormestarilla on mahdollisuus ja oikeus asialliseen työhuoneeseen. Käsitin, mainittu huoneen vaihdon syyksi entisen huoneen näköala roskikseen. Noh, pormestarilla käy tietenkin vieraita ja tila toimii työhuoneen ohella nyös edustustilans. Kaatisnäköala ei ole oikein edustava. Että ihan asiasyy.

      Kuvaaminen tietenkään ei ole ilmaista. Hinnoista ei vaesinaisesti mulla ole kummempaa tietoa. Kuitenkin edustuskuvaa voi verrata muotokuvaan, siis maalaukseen. Kunnanjohtajien muotokuvat maksavat tyypillisesti kymmeniä tuhansia.

      Toisekseen edustuskuvaan menee aikaa ja tarviitaan useampi avustaja. Kampaaja, meikkaaja, lavastaja, puvustaja ja tietenkin kuvaaja. Ja koska kuvan pitää olla edustava, bile-ilmarin saaminen edustavan näköiseksi ei ole mikään pieni työ :D

      Mun käsittääkseni olet todellakin erehtynyt analyysissasi ja päätelmissäsi todella pahoin.

      =DW=

      • Anonyymi00018

        Mitenkä ne sinun verensokeriarvot? Mittaapa välillä. Jutustelet sekavahkoja.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Mitenkä ne sinun verensokeriarvot? Mittaapa välillä. Jutustelet sekavahkoja.

        Sokerit ok.

        Mitä kohtaa kommentissani et ymmärtänyt?

        =DW=


    • Anonyymi00019

      Kohta varmaan ilmestyy Bile-Ilmarin elämäkerta. Onhan sitä jo monenlaista juhlanhumua ollut ja shoppailuja, joista voi kerskailla. Keisarin uudet vaatteet. Järjestelee omalle vähemmistölleen etuisuuksia ja hyljeksii tavallista kansalaista. Tampereen Tuho!

    • Anonyymi00024

      Ymmärtääkseni Tampereen kaupungille on palkattu oma valokuvaaja, joka osaa ja jolle kuuluu ko kuvaaminenkin.
      Ihmettelen, miksi kuvaaminen on annettu naapurikunnasta (Nokia) suoritettavaksi.
      Kilpailun voittamisesta ei ole kysymys, koska kilpailuttamista ei ko tapauksessa tarvita.
      Huomattakoon vielä, että maassamme on kunnallinen itsehallinto - luulisi senkin jotain vaikuttavan.

    • Anonyymi00026

      Onko ikinä ollut Persu pormestaria, ei ole eikä tule, Persut viimeistä kertaa ikinä hallituksessa.

    • Anonyymi00027

      Taas demarit soosaa ja sählää.

    • Anonyymi00029

      Tuppurainen ja Kumpula-Natri, demareiden ilkeät satraapit, Lipponen sanoisi sokeiksi reetoiksi näitä.

    • Anonyymi00030

      Epäuskottavia poliitikkoja nämä leipädemarit.

    • Anonyymi00033

      Ilmari ja Sannamari, siinä vasta pari.

    • Anonyymi00035

      Persuilla on näköjään omia ketjuja tai oikeastaan yks persu enimmäkseen
      "keskustelee" itsensä kanssa. Ketä nää demarien sisäiset skismat
      kiinnostaa ? Ei ketään muita kuin persuja, koska persut on PS:n
      ilmaisia trolleja. Niitten kuuluu demareita maalittaa.

      • Anonyymi00036

        Eikö olekin kivaa, et demaritkin saa haukkuja, eikä vain persut?....


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3154
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      72
      2229
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2060
    4. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2055
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      125
      2014
    6. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1700
    7. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      112
      1643
    8. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      102
      1345
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      223
      1304
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1183
    Aihe