On erikoista suhtautumista somessa verorahojen käyttöön. Kaupunki rakentaa hienot rantasaunat Hahdenniemeen avaintosaunayrittäjälle vuokrattavaksi. Yrittäjä jättä vuokria ja vesi- ja sähkölaskuja maksamatta toistuvasti ja kaupunki purkaa vuokrasopimuksen kuten on oikeuettu vuokrasopimuksen mukaisesti.
Minkä ihmeen takia kaupunkia syytetään törkeästä toiminnasta? Yrittäjä on vuokrasopimukseen laittanut nimensä mutta ei ole sen ehtoja pystynyt täyttämään! Yrittäjä on se joka ei ole toiminut oikein. Ja toimintansa aikana haukkunut julkisesti mm. satamamestarin, kaupunginjohtajan ja verottajan.
Sauna X:llä peiliin katsomisen paikka. Lopettakaa muiden syyttely.
Onneksi Raision kaupunki avaa saunat uudelleen siihen asti että uusi yrittäjä löytyy.
Tapaus Sauna X
36
818
Vastaukset
- Anonyymi00001
kaupunkihan voisi itse alkaa saunan pitäjäksi. Jos se vain olisi kannattavaa puuhaa.
- Anonyymi00002
Saunat saastuttaa
- Anonyymi00003
Sauna X:n facebookissa yrittäjä väittää kivenkovaan vuokrasopimusta ei ole rikottu, TS:n jutussa yrittäjä kertoo kuitenkin itse maksuja rästissä 4 tonnia. Ristiriitaista tietoa, vaikuttaa yrittäjä höpöttävän valheita asiakkailleen ja mustamaalaa kaupunkia.
- Anonyymi00005
Taitaa melkoinen sotku olla, yrittäjä kai omistaa itse rannassa puusaunat ja paljut. Jos ne lähtee sieltä, jäljelle jää pienehkö sähkösauna minne mahtuu kerralla 6-7 henkeä. Aivan liian pieni avantosaunaksi. Paljut ja puusaunat monelle syy käydä tuolla.
Mutta, jos maksuja rästissä kaupungille ja asioista keskusteltu pitkään, kaupungin ratkaisu ymmärrettävä. Toivottavasti saadaan tilalle vastaavat palvelut mahd.nopeasti.
- Anonyymi00006
Toivotaan paikan aukeavan pian. Saunallista avantouintipaikkaa ei löydy nyt Raisiosta, lähimmät Meri-Maskussa ja Turussa. Asiakkaita jonoksi asti.
- Anonyymi00007
Pitäähän sitä porvareilla olla jotain rentoutumispaikkoja
- Anonyymi00008
Porvareilla?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Porvareilla?
Tai kapitalisteilla!
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Tai kapitalisteilla!
Kokkare/persu saastuttajat
- Anonyymi00011
Ei luulis olevan liikaa vaadittu yrittäjältä päivittää nettisivuille ja someen aukioloajat eli suljettu. Turhaan tuolla nyt käy asiakkaita toteamassa paikan olevan kiinni.
- Anonyymi00012
Kaupunki ilmoitti tänään saunat pysyvät lopputalven kylminä.
- Anonyymi00013
Hyvä juttu. Mitä sitä nyt saunalla tekee kun on näin lämpimät ilmat. Ihme marinaa saunoista. Uimaan vaan avantoon.
- Anonyymi00015
Yrittäjällä ei mielenkiintoa ilmoittaa toiminnan loppumisesta. Veikkaan monen 10-korttilaisen odottavan kuumeisesti jatkosta tai rahojaan takaisin.
- Anonyymi00020
Somessa Sauna X sivulla yrittäjä mainostaa siivouspalveluaan. On heillä pokkaa! Asiakkaat odottavat rahojensa palautusta ja he yrittävät myydä lisää palvelua. Vois toki tilata suursiivous kotiin ja hups, ei kiinnosta maksaa laskua.
- Anonyymi00022
Taitaa olla kassa tyhjä ja rästejä kaupungille maksussa. Ikävä homma kun Raisiossa ei ole avantosaunaa, tilausta on.
Mutta, vuokrat on maksettava ja jos näin ei ole tapahtunut, turha syyttää kaupunkia. Kun vuokraat asunnon ja jätät vuokrat maksamatta, yhtä lailla lähtö tulee enemmin tai myöhemmin. Syyllinen löytyy peilistä.
- Anonyymi00021
Puoluekanta esiin saatana
- Anonyymi00023
Löisin melkein pikku vedon, että tässä tulee vielä kaupungille käräjillä kylmä ilman ihan ilman avantoakin. Toivottavasti joku isompi media vielä intoutuu penkomaan tätä tarkemmin. Aihetta olisi. On se vaan jännä miten moni luottaa kaupungin virkamiehen lausuntoon sokeasti.
- Anonyymi00024
Ja tämä analyysi perustuu mihin? Saunayrittäjä jättänyt maksamatta vuokrasopimukseen kuuluvia maksuja kaupungille. Asiasta neuvoteltu ja lupauksista huolimatta maksuja ei ole maksettu ja kaupunki vuokrasopimuksen mukaisesti heittänyt yrittäjän pihalle. Mikä on epäselvää?
Somessa yrittäjä väittää hoitaneensa kaikki maksut ajallaan ja ei hajuakaan miksi potkut tullut. Lakimies (????j ei ole saanut kaupunkiin soittamalla yhteyttä. 10-korttilaisteb maksuja kehoitetaan perimään kaupungilta. Miksi ihmeessä kaupunki maksaisi yrittäjän veloittamia maksuja takaisin asiakkaille???
Ihan oikeasti, yrittäjä on sössinyt asiansa ja pahasti, ei kaupunki. - Anonyymi00032
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ja tämä analyysi perustuu mihin? Saunayrittäjä jättänyt maksamatta vuokrasopimukseen kuuluvia maksuja kaupungille. Asiasta neuvoteltu ja lupauksista huolimatta maksuja ei ole maksettu ja kaupunki vuokrasopimuksen mukaisesti heittänyt yrittäjän pihalle. Mikä on epäselvää?
Somessa yrittäjä väittää hoitaneensa kaikki maksut ajallaan ja ei hajuakaan miksi potkut tullut. Lakimies (????j ei ole saanut kaupunkiin soittamalla yhteyttä. 10-korttilaisteb maksuja kehoitetaan perimään kaupungilta. Miksi ihmeessä kaupunki maksaisi yrittäjän veloittamia maksuja takaisin asiakkaille???
Ihan oikeasti, yrittäjä on sössinyt asiansa ja pahasti, ei kaupunki.Kaupunkihan tässä ensin ihan omatoimisesti lupasi hyvitellä kymppikortteja ja sitten kun huomasi, että yrittäjä ei ihan purematta nielaissutkaan toimintaa, niin vetivät takaisin.
Ihan linjassa toki kaupungin muun toiminnan kanssa tämän tapauksen ympärillä.
- Anonyymi00025
Hinotsaunat. Kaarinassa ne on.
- Anonyymi00026
Onko joku saanut rahat takaisin 10-korteista? Ainakaan minä en aio harrastaa hyväntekeväisyyttä ko. firmaan. Sauna X:llä pitkä lista maksuhäiriömerkintöjä vuodelta 2025 ja 26.
- Anonyymi00027
Kolme viikkoa ollut kiinni ja ei puhettakaan heillä 10-korttilaisten rahojen palautuksista. On se kumma kun oikein monikossa lakimiehet palkattu hoitamaan asiaa mutta kuulemma ketään ei ole kauoungilta saatu vastaamaan edes puhelimeen. Tainut jäädä lakimiesten palkkiotkin maksamatta…
- Anonyymi00028
Siksi Sdp.
- Anonyymi00029
Mitä enemmän asiasta kuulee, niin harvinaisen selvältä vaikuttaa että vaikka purkuun itsessään olisi riittävät perusteet, niin itse purku on harvinaisen monessa kohtaa toteutettu tavalla, joka haisee puuhastelulta. Saatavien todellista summaa ei ole ilmeisesti validoitu ja lukkoja ollaan oltu vaihtelemassa jo ennen kuin saunat kylmenee. Samalla aiheuttaen korvausmielessä tilanne, että jos kaupungille käy kylmät, niin hintalappu voi olla melkoinen. Tämä puuhastelu voi tulla vielä veronmaksajille kalliiksikin. Selvältähän se vaikuttaa, että jotenkin päin tulkiten yrittäjällä on maksuja pitkänä, mutta eiköhän tästä käräjillä vielä selvyys saada mitä on sovittu ja mitä ei.
- Anonyymi00030
Mikä tulee kalliiksi veronmaksajille? Yrittäjä on itse ilmoittanut ettei vuokria ja maksuja ole pystytty hoitamaan ajoissa. Kaupungilla on oikeus purkaa vuokrasopimus välittömästi vuokrasopimuksen ehtojen mukaisesti.
Sauna X:n helppo huudella somessa mitä sylki suuhun tuo koska tietävät kaupunki ei huutokilpaan lähde. - Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Mikä tulee kalliiksi veronmaksajille? Yrittäjä on itse ilmoittanut ettei vuokria ja maksuja ole pystytty hoitamaan ajoissa. Kaupungilla on oikeus purkaa vuokrasopimus välittömästi vuokrasopimuksen ehtojen mukaisesti.
Sauna X:n helppo huudella somessa mitä sylki suuhun tuo koska tietävät kaupunki ei huutokilpaan lähde.Kuten edellä kirjoitin, niin eiköhän käräjät sen vielä kerro miten tuota jokseenkin epäselvää maksuvyyhtiä tulkitaan.
Sen myös näyttäköön oikeus, että oliko häätöön riittävät syyt. Tässä nyt lähinnä tarkoitan, että omasta selustan varmistaminen esimerkiksi hankkimalla tällaiselle häädölle viranomaisen määräys olisi voinut olla ihan vaan vähän parempi ratkaisu kuin moottoripyöräkerhohenkisesti toteutettu haltuunotto omin voimin. Ei todellakaan poissuljettua, että tämä menettely tulee eteen vielä hintalapun kanssa. - Anonyymi00033
Anonyymi00031 kirjoitti:
Kuten edellä kirjoitin, niin eiköhän käräjät sen vielä kerro miten tuota jokseenkin epäselvää maksuvyyhtiä tulkitaan.
Sen myös näyttäköön oikeus, että oliko häätöön riittävät syyt. Tässä nyt lähinnä tarkoitan, että omasta selustan varmistaminen esimerkiksi hankkimalla tällaiselle häädölle viranomaisen määräys olisi voinut olla ihan vaan vähän parempi ratkaisu kuin moottoripyöräkerhohenkisesti toteutettu haltuunotto omin voimin. Ei todellakaan poissuljettua, että tämä menettely tulee eteen vielä hintalapun kanssa.Käräjät? Mistä käräjöidään? Kuka sanoo että käräjöidään? Sauna x? 😂
Laskut maksamatta ja kaupunki irtisanoo sopimuksen kuten on oikeutettu vuokrasopimuksen ehtojen mukaisesti? Jos et maksa vuokrakämppäsi vuokraa pidemmältä ajalta ja sinut heitetään pihalle, haastatko vuokraisännän oikeuteen? No et todellakaan!
Ei Sauna X:llä ole mitään järkeä lähteä käräjöimään asiaa ja millä rahalla kun ovat kaupungille velkaa ja perintätoimenpiteitä kasa mm. eläkevakuutusyhtiöltä.
Sauna X esittää asiat omassa valossa ja se valo on kovin kovin hämärää.
- Anonyymi00034
Vuokrasopimuksen irtisanominen/purku ja omavaltaisesti toteutettu häätö ja lukkojen vaihtaminen on kaksi eri asiaa.
Lue nyt vaikka alkuun tämän artikkelin viimeinen kappale koskien lain tulkintaa liittyen liikehuoneiston vuokraukseen. Kerro sitten onko kaupunki toiminut tämän mukaisesti?
https://www.minilex.fi/a/liikehuoneiston-vuokra-ja-häätö - Anonyymi00035
- Anonyymi00036
Luulisi Raision kaupunkilaiset veronmaksajina olevan tyytyväisiä että päästiin eroon yrittäjästä joka kaupungille maksa vuokria ja muita maksuja.
Vai onko tarkoitus että muutkin vuokralaiset jättävät maksamatta ja kaupunki on ilkeä yrittäessään periä saataviaan?- Anonyymi00037
Edelleen. Saatavien perintä ja tuommoinen omavaltainen häätö on kaksi eri asiaa.
Kaupungin julkisena toimijana olisi varmaankin syytä toimia aika tarkkaan lain mukaan. Tällainen toiminta tuskin maistuu ihan kaikille veronmaksajille. Ainakaan itse en sanallakaan ole sanonut, ettei kaupunki saisi tai kaupungin jopa pitäisi periä saataviaan. - Anonyymi00038UUSI
Anonyymi00037 kirjoitti:
Edelleen. Saatavien perintä ja tuommoinen omavaltainen häätö on kaksi eri asiaa.
Kaupungin julkisena toimijana olisi varmaankin syytä toimia aika tarkkaan lain mukaan. Tällainen toiminta tuskin maistuu ihan kaikille veronmaksajille. Ainakaan itse en sanallakaan ole sanonut, ettei kaupunki saisi tai kaupungin jopa pitäisi periä saataviaan.Kiva olisi saada rahat takaisin käyttämättömistä 10-korteista. Tuolla lienee satoja asiakkaita joiden rahat Sauna X:llä ja saunat kiinni. Oikeusistunto yli kuukauden päästä ja taatusti saunat eivät enää aukea.
- Anonyymi00039UUSI
Anonyymi00038 kirjoitti:
Kiva olisi saada rahat takaisin käyttämättömistä 10-korteista. Tuolla lienee satoja asiakkaita joiden rahat Sauna X:llä ja saunat kiinni. Oikeusistunto yli kuukauden päästä ja taatusti saunat eivät enää aukea.
Eikös tässä nyt juuri siitä käräjöidä mm. siitä, että onko ne saunat suljettu laillisesti vai ei. Jos ei ole ja hätäpäissään tehty häätö todetaan laittomaksi, niin eikös siinä todennäköisesti ole vaihtoehtona palauttaa avaimet ja lähteä hakemaan häätöä laillisesti tai lyödä korvauksina rahaa tiskiin.
Ikävä tilanne kieltämättä niille, joilla tommoinen kymppikortti on. - Anonyymi00040UUSI
Anonyymi00039 kirjoitti:
Eikös tässä nyt juuri siitä käräjöidä mm. siitä, että onko ne saunat suljettu laillisesti vai ei. Jos ei ole ja hätäpäissään tehty häätö todetaan laittomaksi, niin eikös siinä todennäköisesti ole vaihtoehtona palauttaa avaimet ja lähteä hakemaan häätöä laillisesti tai lyödä korvauksina rahaa tiskiin.
Ikävä tilanne kieltämättä niille, joilla tommoinen kymppikortti on.Nii-i. Kiva olisi kuulla mitä Sauna X aikoo tehdä 10-korttien kanssa. Paikka ollut kuukauden kiinni, konkurssi lienee lähellä. Ymmärtääkseni puusaunat ja paljut ovat yrittäjien mutta jos lainalla ostettu, mahtavatko olla maksettuja vielä.
- Anonyymi00041UUSI
kaiketikin sinne Hahdenniemelle on kaavailtu R kaupungin taholta isompaa aktiviteettia. Pientoimija joutuu silloin pois jaloista pyörimistä. Tällä kertaa junailtu näin. Pieni niemenkärki on ahdas. Tila ei riitä kaikille. Autopaikoitustilaa on niukalti. Raha puhuu.
- Anonyymi00042UUSI
Saunoille on tilaus niin kesällä kuin talvella. Vesihärvelipuisto tulee käsittääkseni paikkaan missä aiemmin oli Nesteen pienvenesatama. Puiston toiminnassa on mukana ravintolayrittäjä, Sauna X:n naapurin joten ei sieltä pientoimijoita olla pihalle heittämässä.
Hahdenniemi on vielä hyvin kehitysvaiheessa. Nykyiset parakkisaunat ja ravintolat ovat väliaikaisia ratkaisuja. Paikka on haastava, vieressä toimii yksi Suomen suurimmista pienvenesatamista, parkkitilaa ei ole yhtään liikaa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky685194Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2614269Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty973903Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1392227Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.281607Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar651311Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6969Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii35907- 94889
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137857