Aram Behbodi on Vuoden turkulainen 2025. Viime vuoden aikana suursuosioon sosiaalisessa mediassa singahtanut turkulaiskokki voitti äänestyksen haalittuaan 4 492 ääntä. Turun pormestari Piia Elo (sd.) palkitsi voittajan palalla Kakolan graniittia, messinkilaatalla koristellulla Kauppatorin vanhalla torikivellä kaupunginteatterilla perjantaina.
Pormestari Elo kiitteli palkitsemistilaisuudessa Behbodia tavasta, jolla hän on tuonut Turkua esiin.
– Aramin tarina on esimerkki siitä, miten intohimo, aitous ja rohkeus voivat muuttaa sekä omaa että koko yhteisön arkea. Hänen järjestämänsä illalliskutsut ventovieraille, kasvojen tuominen Turun ruokakulttuurille ja aktiivinen somenäkyvyys ovat tuoneet Turkua esille hienolla tavalla.
Myös äänestäjien perusteluissa korostui Behbodin inspiroiva vaikutus ja valloittava persoona. Pitkään ravintola-alalla työskennellyt turkulainen alkoi järjestää kotonaan illalliskutsuja ventovieraille viime vuonna. Sittemmin räiskyvän persoonan "tuhmat" voileivät ja girl dinner -ateriat ovat nousseet laajaan suosioon.
– Olen rakastunut niin syvästi tähän kaupunkiin. En voisi kuvitella, että asuisin missään muualla. Tämä merkitsee minulle niin paljon, palkittu Behbodi kiitteli tilaisuudessa.
Aram Behbodi on Vuoden turkulainen 2025
34
852
Vastaukset
- Anonyymi00001
Onnittelut voittajalle
ja sitten päivän Persu-uutisiin: https://www.ts.fi/uutiset/6887685- Anonyymi00011
ahaa
- Anonyymi00033
Valittanut usein virtsankarkailusta. Sama ongelma kuin sinulla.
- Anonyymi00002
Turkulainen vaikka olenkin, en tunnistanut yhtäkään ehdokkaista. Varmaan somesta tuttuja?
- Anonyymi00003
Jotain tyhjänpäiväisiä hörhöjä kaikki, demareiden persnuolijoita.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Jotain tyhjänpäiväisiä hörhöjä kaikki, demareiden persnuolijoita.
Onse se ny perkele ku Persu ei ikinä voita!
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Onse se ny perkele ku Persu ei ikinä voita!
Ei edes ehdolla ollut!
- Anonyymi00015
Anonyymi00003 kirjoitti:
Jotain tyhjänpäiväisiä hörhöjä kaikki, demareiden persnuolijoita.
Onhan noita sopepellejä kaikki paikat täynnä. Turussa on vielä idiootit päättäjinä.
- Anonyymi00042
Jotain näitä jokapaikan tyrkkyjä naama ja perse levällään Suomessa.
- Anonyymi00007
Mahtavaa Aram! Nyt voit jatkaa hyvällä omatunnolla varattujen miesten kanssa makaamista ja haarojesi levittämistä ympäri Turkua, niin kuin tapoihisi kuuluu.
Rinnat olisi voinut kyllä peittää lehdistöä varten, tyrkky.- Anonyymi00009
Kateellinen persuroska räksyttää, hih 🤭
- Anonyymi00010
ahdistaa
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Kateellinen persuroska räksyttää, hih 🤭
En kannata persuja. Hyi sinua, kierrätä roskasi.
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
ahdistaa
Muoki ahistas asuu turus
- Anonyymi00016
Miksi valehtelet? Katkera jostain?
- Anonyymi00017
Anonyymi00012 kirjoitti:
En kannata persuja. Hyi sinua, kierrätä roskasi.
Älä selitä natsi
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Älä selitä natsi
Sukujuuria ei löydy saksasta
- Anonyymi00019
Anonyymi00016 kirjoitti:
Miksi valehtelet? Katkera jostain?
Joo mul on vaan 65DD rinnat ja pidän ne visusti piilossa. Vähän kateellinen kun en kehtaa tyrkyttää niitä jokaisessa kuvassa
Ehkä tästä rohkaistun,,
- Anonyymi00022
Tämä on se nainen, joka instagramin stooreissa itki kuinka hänestä puhuttiin jodelissa, kuinka ilkeä kavereilleen on ja hänen täytyy olla aina kaverien yläpuolella? Sarkastisesti esitti ettei kuvaukset vastaa hänen luonnetta. Totuus taitaa olla kuitenkin muu.
Onko hänellä nähty aitoja ystäviä koskaan? Aika harvoin somessa esiintyy ystävien seurassa… se taitaa jo kertoa totuuden 🤫
Toivottavasti kuitenkin keittiössä onnistaa, ystävien ja miesten kanssa kun onnea näytä olevan.- Anonyymi00027
Nythän stooreissa esitti kuinka itkee parhaita ystäviään mitä elämässään on. Varmaan käynyt tätäkin lukemassa ja pakko todistella koko kansalle kuinka ”mul on frendei” tietäsit vaa mitä nämä true frendut puhuu selkänsä takana 🤪
- Anonyymi00025
hyh
- Anonyymi00028
Voittajat voittaa
- Anonyymi00029
Luulen että Aram voitti erilaisuudellaan. Karvaset ja viikset omaava nainen on suuri rikkaus, ja tällaiset ehdottomasti pitää normalisoida.
Ja etenkin normalisoida naiset, jotka ovat kaikkea muuta kun ”vaimomateriaalia” tai ”äitimatskua”
Nykyajan muotihan on hyppiä eri viikonloppuina eri ihmisten sängyssä, joten erilaisuus kunniaan. 🙌🏼- Anonyymi00036
jealous mayomonkeys yappin sum random shit 😂
- Anonyymi00032
Kokemukseni hänestä eräässä asiakaspalvelutehtävässä, ei sanonut sanaakaan, erittäin töykeä ihminen, olisi pitänyt tehdä valitus.
- Anonyymi00043
Ei omakohtaista kokemusta, mutta samaa olen kuullut. Esittää somessa miesten olevan töykeitä, mutta todellisuudessa itse esittelee alastonta vartaloaan netissä ja ihmettelee miksi kuolaavat bemarimiehet kirjottelee rivouksia.
Yleensä sitä saa mitä tilaa, ja totuus on ihan muuta kun luullaan.
Sä olet varmaan nainen, kun et saanut hyvää palvelua? Sulle ei mielistelty siellä ravintolassa, koska olet kaunis nainen ja uhka hänelle?
- Anonyymi00034
666
- Anonyymi00035
666
- Anonyymi00037
Iranilainen?
- Anonyymi00045
Kyllä. Ja seisoo vakaasti synnyinmaansa takana, kaikista meneillä olevista maan teoista huolimatta. Häpeällistä.
- Anonyymi00038
666
- Anonyymi00039
seide so
- Anonyymi00040
tummat voileivät
- Anonyymi00041
xxx
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719