Nokia 6210

Anonyymi-ap

Kaivoin hyllystä tuollaisen vanhan puhelimen, joka on edellisen kerran ollut virroissa pitkälti yli kymmenen vuotta sitten. Mahtaneeko tuo toimia enää nykyisissä mobiiliverkoissa?

Yllätys kun testasin sen latausta, niin otti virrat vastaan ja vaikuttaa myös pysyvän hyvin virroissaan ilman käyttöä alkuperäisellä akullaan. Ulkoisesti se on kuin uusi ja tallessa on myös alkuperäinen vara-akku avaamatomassa paketissaan, jonka luurin ostaessani hommasin.

- https://www.gsmarena.com/nokia_6210-12.php

Luurissa on ikivanha Telian prepaid-sim, jonka PIN-koodia en muista ja jonka tiedot on siivottu pois aikoja sitten.

Oletin, että ilman sim-korttia luuri kuitenkin aukeasi mm. sen matopeliin ym. kaikkeen luurissa olevaan muttai ei. Onko normaali tilanne? Sim'in paikallaan ollessa pysähtyy PIN-koodin kyselyyn eikä muualle pääse.

8

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Toimii koska on GSM-puhelin ja ko. verkoa ei ole lopetettu. Mulla on NMT 900 puhelin mutta se ei ole toiminut sitten vuoden 2000

    • Anonyymi00002

      Otat SIM-kortin pois ja tarvittaessa nollaat härpäkkeen tehdasasetuksiin. Toimiihan se GSM-verkossa (2G) vielä tämän vuosikymmenen loppuun, jos laitat uuden vaikka prepaid-SIMin, kunnes lopettavat 2029 senkin verkon - sen jälkeen sillä ei taida puhelimena olla käyttöä ainakaan täällä Suomessa.

    • Anonyymi00003

      Ok. Tarkistin asuinmaani tilateen (toinen EU-maa) ja kävi ilmi, että 2G tulee finaaliin tämän vuoden lopusa ja 3G vuoden 2028 lopussa.

      Mutta edelleen oudoksuttaa miksi luuri ei mene sen startti-avaussivulle, jonka tuttu kuva mm. tuolla avauksen linkissä. Normaalistihan sen tulisi toimia matopeleineen ilman sim-korttiakin.

      Luurin omassa (?) muistissa edelleen joitain yhteystietoja ja textoja jotka halaisin tarkistaa.

      Alkuperäinen siisti myyntipakkauskin / latikko ja aapiset on tallella, eli eiköhän sieltä tehdasasetuksille laittokin löytyisi.

      Ps. Ajatuksena jossakin vaiheessa hommata jokin Nokian perusluuri varalle, lisäkäyttöön.

      Ehkä:

      235 4G: https://www.gsmarena.com/nokia_235_4g_(2024)-12967.php

      Tai tuo tai jokin muu:

      3210: https://www.gsmarena.com/nokia_3210-12990.php

      Ps2. Mahtaneekohan markkinoilla olla turvallista (ei-kiinalaista) älyluuria jossa tupla-sim ja samaan aikaan vielä paikka muistikortille.

      Ainakin osassa tupla-simejä se on joko toinen sim tai muistikortti, eli muistokortti syö toisen sim-paikan.

      • Anonyymi00004

      • Anonyymi00005

        Muistikortti on turhake nykypäivänä.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Vastauksena Ps2:een: Mahtaisikohan tuo huhuttu, tulossa oleva ja jo ennakkotilattavissakin ollut Jolla Phone olla noihin antamiisi spekseihin sopiva..?

        https://m.gsmarena.com/jolla_phone_5g-14342.php

        Tuosta Jollasta omaan hieman ristiriitaiset mielikuvat ja varsinkin niiden Venäjäseikkailujen myötä (joskin venäjäomisteisuus-osuus lienee nyttemmin purettu), mutta pitää tarkkailla homman edistymistä: https://en.wikipedia.org/wiki/Jolla

        Yksityisyyden ja tuen suhteen vaikuttaa kiinnostavalta ja tuosa on dual-sim, sekä muistikortin lukija. Esteettisyyden suhteen saisi olla muitakin värjä kuin tuo oranssi (ei sinänsä hassumpi), vaikkapa tumman sininen.

        Ongelmanahan luureissa on joko Apple- tai Google-riippuvuus, sillä nykyisin tarvitaan suunnilleen jokaiseen pankki- ja virkahommaan niiden applikaatiot.

        Mutta Jollalla on nyttemmin saumaa asemoitua eurooppalaisena vaihtoehtona, joka on nykyisessä geopoliittisessa tilanteessa yhä tärkeäpi ja merkityksellinen asia.

        - https://jolla.com/


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Vastauksena Ps2:een: Mahtaisikohan tuo huhuttu, tulossa oleva ja jo ennakkotilattavissakin ollut Jolla Phone olla noihin antamiisi spekseihin sopiva..?

        https://m.gsmarena.com/jolla_phone_5g-14342.php

        Jolla vaikuttaa saaneen kiitettävästi ensitilauksia ja kolmas ensitilauslista on auki. Nyt Jollasta enempi luettuani se vaikuttaa kokonnaisuudessaan hyvinkin kiinnostavalta.

        Mutta Jolla vaikuttaa tehneen yden hyvin oudon valinnan, sillä laitteen spekseissä ei näy lainkaan GPS-sirua, joka lienee itseni lisäksi monille yksi aivan perustarve.

        - https://commerce.jolla.com/products/jolla-phone-preorder


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Jolla vaikuttaa saaneen kiitettävästi ensitilauksia ja kolmas ensitilauslista on auki. Nyt Jollasta enempi luettuani se vaikuttaa kokonnaisuudessaan hyvinkin kiinnostavalta.

        Mutta Jolla vaikuttaa tehneen yden hyvin oudon valinnan, sillä laitteen spekseissä ei näy lainkaan GPS-sirua, joka lienee itseni lisäksi monille yksi aivan perustarve.

        - https://commerce.jolla.com/products/jolla-phone-preorder

        Löysin tiedon, että ainakin aiemmin GPS on ollut raudassa, mutta näemmä sen kanssa on ollut ongelmia:

        - https://forum.sailfishos.org/t/jolla-c2-gps-often-does-not-work-at-all/24580

        Tuosta herää kysymys, että mikähän Jolla-Linuxin maine on sen toimivuuden ja vakauden suhteen. Linux-vaihtoehto itsessään on hyvin kiinnostava, mutta tavitseeko olla geek, jotta sen kanssa tulee toimeen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      180
      3067
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      67
      1931
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      307
      1916
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      24
      1708
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1559
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1392
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1263
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1072
    Aihe