Työntekijä joutuu kärsimään siitä, että työnantaja sovelsi laittomasti liian lyhyttä irtisanomisaikaa. Irtisanomisperuste oli tuotannolliset ja taloudelliset syyt.
Kävi niin, että työttömyyskassa havahtuu vasta 3 kuukauden jälkeen irtisanomisajan pituuteen, jonka kuuluikin olla työsopimuslain mukaan puoli vuotta (pitkä työsuhde).No ei hätää, onhan meillä työntekijöiden turvaksi perustettu taho "Palkkaturva".
Hakemus menox sinne, koska työnantaja on maksukyvytön ja toiminta päättynyt. Työntekijä odottaa korvausta, koska kassa ei maksa etuutta ja vaatii jo maksetutkin palauttamaan.
Mutta työntekijän "Palkkaturva" hylkää hakemuksen, koska heille pätee ainoastaan tuo virheellinen irtisanomisilmoitus, jonka mukaan työsuhde oli jo päättynyt. Yli kolmen kuukauden aikaraja oli ylittynyt ja se oli hylkäysperuste. Todellisuudessa puolen vuoden irtisanomisaika oli parhaillaan käynnissä, kun hakemus meni palkkaturvaan.
Työkkäri ja työttömyyskassa toimii todellisen oikean työsuhteen päättymisen mukaan, mutta Palkkaturva ei. Sopii kysyä, on järkeä vai ei?
Erikoinen porsaanreikä on siis tässä, jolla työtöntä riistetään. Että näin meillä Suomessa viranomainen tulkitsee säädettyä työsopimuslakia.
Palkkaturva perustaa päätökset virheelliseen irtisanomisilmoitukseen
6
259
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eihän tuo haittaa, jäsenmaksu on sentään halpaa, kassa ei myöskään häiritse työnantajien touhuja.
Halvalla ei täydellistä voi odottaa.
Muuten miksi kassanjäsenet vetoavat ammattiliitojen neuvottemiin ehtoihin.- Anonyymi00008
Kassat ne on liitoillakin, eikä aloittaja puhunut yhtään mitään siitä, kuuluuko liittoon vaiko ei.
- Anonyymi00002
On ihmisen omaa syytä jos ei osaa rastitella kaavakkeita oikein digitaalisesti väittävät. Eiikun panevat syyksi. Melko kliffaa.
- Anonyymi00003
Hakemus palkkaturvaan meni myöhässä, joten ei apua olisi sieltäkään saanut.
Ammattiliitto ei automaattisesti tarkista jokaisen jäsenen työsuhteen irtisanomisaikaa, kun jäsen hakee työttömyysetuutta.
He voivat auttaa ja neuvoa, mutta tarkistuksen tekeminen edellyttää yleensä, että jäsen kysyy nimenomaisesti:
“Onko irtisanomisaikani lain mukainen?”- Anonyymi00004
“Onko irtisanomisaikani lain mukainen?”
- tuo pitää jokaisen itse selvittää, se on tullut nyt todistetuksi. Työkkärin oma yhteyshenkilö ei kyseenalaistanut irtisanomisajan lyhyyttä. Ei myöskään työelämän infopisteen täti, jonka kanssa laitettiin CV ja hakemusmalli kuntoon. Työsuhteen pituus oli toki kaikilla nähtävissä työttömyyskassaa myöten. Mutta jokainen hoitaa omaa tonttiansa, eikä kukaan kiinnitä huomiota, että irtisanomisajaksi on sovellettu vain yksi kuukausi.
Palkkaturvaa kiinnostaa ainoastaan virheellinen irtisanomisilmoitus, jonka mukaan teki hylkäävän päätöksen. Taas säästi valtio rahnaa..
- Anonyymi00007
Mikä oikeasti on työntekijän oikeusturva Suomessa, kun viranomainenkin vetää maton alta. Ihan käsittämätöntä, että Palkkaturva eli Keha-keskus tekee tuollaisia ratkaisuja, toivottavasti valitusprosessissa tulee asiaan muutos.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt424712Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532554Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611015Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh71944- 118901
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70874- 137825
- 48810
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48756