Työntekijä joutuu kärsimään siitä, että työnantaja sovelsi laittomasti liian lyhyttä irtisanomisaikaa. Irtisanomisperuste oli tuotannolliset ja taloudelliset syyt.
Kävi niin, että työttömyyskassa havahtuu vasta 3 kuukauden jälkeen irtisanomisajan pituuteen, jonka kuuluikin olla työsopimuslain mukaan puoli vuotta (pitkä työsuhde).No ei hätää, onhan meillä työntekijöiden turvaksi perustettu taho "Palkkaturva".
Hakemus menox sinne, koska työnantaja on maksukyvytön ja toiminta päättynyt. Työntekijä odottaa korvausta, koska kassa ei maksa etuutta ja vaatii jo maksetutkin palauttamaan.
Mutta työntekijän "Palkkaturva" hylkää hakemuksen, koska heille pätee ainoastaan tuo virheellinen irtisanomisilmoitus, jonka mukaan työsuhde oli jo päättynyt. Yli kolmen kuukauden aikaraja oli ylittynyt ja se oli hylkäysperuste. Todellisuudessa puolen vuoden irtisanomisaika oli parhaillaan käynnissä, kun hakemus meni palkkaturvaan.
Työkkäri ja työttömyyskassa toimii todellisen oikean työsuhteen päättymisen mukaan, mutta Palkkaturva ei. Sopii kysyä, on järkeä vai ei?
Erikoinen porsaanreikä on siis tässä, jolla työtöntä riistetään. Että näin meillä Suomessa viranomainen tulkitsee säädettyä työsopimuslakia.
Palkkaturva perustaa päätökset virheelliseen irtisanomisilmoitukseen
6
295
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Eihän tuo haittaa, jäsenmaksu on sentään halpaa, kassa ei myöskään häiritse työnantajien touhuja.
Halvalla ei täydellistä voi odottaa.
Muuten miksi kassanjäsenet vetoavat ammattiliitojen neuvottemiin ehtoihin.- Anonyymi00008
Kassat ne on liitoillakin, eikä aloittaja puhunut yhtään mitään siitä, kuuluuko liittoon vaiko ei.
- Anonyymi00002
On ihmisen omaa syytä jos ei osaa rastitella kaavakkeita oikein digitaalisesti väittävät. Eiikun panevat syyksi. Melko kliffaa.
- Anonyymi00003
Hakemus palkkaturvaan meni myöhässä, joten ei apua olisi sieltäkään saanut.
Ammattiliitto ei automaattisesti tarkista jokaisen jäsenen työsuhteen irtisanomisaikaa, kun jäsen hakee työttömyysetuutta.
He voivat auttaa ja neuvoa, mutta tarkistuksen tekeminen edellyttää yleensä, että jäsen kysyy nimenomaisesti:
“Onko irtisanomisaikani lain mukainen?”- Anonyymi00004
“Onko irtisanomisaikani lain mukainen?”
- tuo pitää jokaisen itse selvittää, se on tullut nyt todistetuksi. Työkkärin oma yhteyshenkilö ei kyseenalaistanut irtisanomisajan lyhyyttä. Ei myöskään työelämän infopisteen täti, jonka kanssa laitettiin CV ja hakemusmalli kuntoon. Työsuhteen pituus oli toki kaikilla nähtävissä työttömyyskassaa myöten. Mutta jokainen hoitaa omaa tonttiansa, eikä kukaan kiinnitä huomiota, että irtisanomisajaksi on sovellettu vain yksi kuukausi.
Palkkaturvaa kiinnostaa ainoastaan virheellinen irtisanomisilmoitus, jonka mukaan teki hylkäävän päätöksen. Taas säästi valtio rahnaa..
- Anonyymi00007
Mikä oikeasti on työntekijän oikeusturva Suomessa, kun viranomainenkin vetää maton alta. Ihan käsittämätöntä, että Palkkaturva eli Keha-keskus tekee tuollaisia ratkaisuja, toivottavasti valitusprosessissa tulee asiaan muutos.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741624Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää971143- 161077
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as301050- 164997
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30923Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105914Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55849Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu130831- 30818
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189792Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64684
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48668Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.13627Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191597- 86580
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79578- 41530
- 48518