Rikkooko muumimaraton YLEn sääntöjä? Aikaisemmin on ollut hyvin tarkkaa miten eri brändejä voi pitää TV'ssä esillä. Nyt veronmaksajien rahoja tuhlataan tuntitolkulla yhden brändin mainostamiseen. Todella järkyttävää touhua.
Onko muumimaraton laillinen?
Anonyymi-ap
3199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Googlen tekoälyn vastaus:
"Yle-lain 5 luvun 12 §:n mukaan mainostaminen on kielletty Ylen televisio- ja radiolähetyksissä sekä muissa viestintäverkoissa tarjottavissa palveluissa."
Tässä enemmän Googlen tekoälyn yhteenvedosta:
Tärkeimmät periaatteet Ylen mainosrajoituksista:
Mainoskielto: Yle-lain 5 luvun 12 §:n mukaan mainostaminen on kielletty Ylen televisio- ja radiolähetyksissä sekä muissa viestintäverkoissa tarjottavissa palveluissa.
Ei sponsorointia tai tuotesijoittelua: Yle ei tuota sponsoroituja ohjelmia, eikä piilomainonta ole sallittua.
Riippumattomuus: Sisällöt, joihin liittyy kaupallisia intressejä, arvioidaan kriittisesti ja julkaistaan vain vahvoilla journalistisilla perusteilla.
Oma markkinointi: Yle markkinoi sosiaalisessa mediassa vain omia palveluitaan (esim. Yle Areena) ja sisältöjään, ei ulkopuolisia tuotteita tai palveluita
Kerrankin uutta vaik sama toosa TV oli auki koko päivän vaik en oo lukutoukka
Mainostaminen on mennyttä aikaa.