Käyttöjärjestelmä levyksi IDE vai SATA?

Moi!

Tällä hetkellä Win XP Pro käyttöjärjestelmä on IDE-levyllä, mut on kapasiteetti vähissä ja uutta levyä ostamassa.

Sitä mietin, että onkohan SATA-levy käyttöjärjestelmälevynä yhtään nopeampi, kuin IDE-levy ja jos, niin huomaako sen jopa oikein silmin nähtävästi? Niin, jos kumpikin pyörittelee sen 7200 kierrosta? Asian pointtina se, että kantsiiko laittaa SATA-levy käyttöjärjestelmä levyksi, jotta tulisi "hieman" vauhtia lisää?

Ostaa ajattelin 250 Gt:n SATA-levyn, joka kahteen osaan siinä tapauksessa, että tuohon kannattaisi
käyttöjärjestelmä asentaa. Jos ei kannata, niin siinä tapauksessa ostan vastaavan kokoisen IDE-levyn ja pidän käyttöjärjestelmän nykyisessä levyssä ja se uusi levy tuo sitten vain lisää kapasiteettia. Ja tarkoitus olisi, että yksi näistä levyistä, jotka tällä hetkellä koneessa on, lähtee eläkkeelle. Joko IDE tai SATA levy, riippuen siitä, mihin ratkaisuun sitten tulen.

Siis, mitä mieltä olette?


Koneeni:

Abit IS-7
Win XP Pro
Pentium 4, 3.2Ghz
Muistia: 2 Gt
Tällä hetkellä koneessa 5 kpl 80Gt levyjä, joista
2 kpl on SATA levyä ja kolme IDE-levyä.
Polttava DVD-asema

Suurimmat kiitokset vastanneille!

3

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pjotr

      ei huomaa.

    • paljon !!

      En tiedä onko IDE ja SATA:lla paljon eroa, mutta 5400rpm ja 7200rpm levyillä on huima ero, erityisesti käyttöjärjestelmälevynä. Ohjelmat käynnistyvät huomattavasti nopeammin, samoin kuin käyttöjärjestelmä toimii paljon nopeammin. Swappikin kannattaa laittaa mahdollisimman nopealle levylle.

      mp3 ja tiedostojen säilytykseen ja varmuuskopiointiin käy hitaampikin levy, mutta käyttöjärjestelmä ja ohjelmat kannattaa asentaa mahdollisimman nopealle levylle.

    • Kiitokset vastaajille.

      Ostin sitten Western Digital-levyt, joista toinen on pienempi SATA-levy 74Gt, mutta pyörittelee 10000 kiekkaa, joten luulis tulevan vauhtiakin vähäsen lisää ja se toinen on ihan tavallinen IDE-liitäntäinen 7200 pyörittävä 250 gigatavuinen levy. Että silleen tällä kertaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2468
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      2250
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1142
    Aihe