Voiko olla niinpäin,

että tervepäisimmät palstailevat ja hyvässä hengessä vaihtelevat ajatuksia sekä tuntemuksia?
17236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Näin itse koen, sisältö kertoo paljon toisen ajatusmaailmasta. Kiva kokea samaistumisia toiseen, kun ajatukset menevät yksiin jonkun kanssa. Väittelykään eriävistä mielipiteistä ei ole pahasta, jos se on reilua puolin ja toisin.

Tervepäisimmät osaavat paremmin ottaa sen hyvän täältä itseensä, samalla kun antaa jotain itsestään myös ulospäin. Introverttiuden hyviä puolia tällaiset kokemat. Aina parempi jättää ne trollaukset huomioimatta. Hyvää mieltä ja parempaa kohti?

1Äänestä
  • Rehellisesti sanottuna ainut hyvä minkä palstalta voit saada on se että kaipaus on todellisuudessa turhaa ja ainut tapa saada tehtyä asialle jotain on palstan ulkopuolella tosielämässä kommunikaatiossa sen toisen ihmisen kanssa tai lopulta joidenkin uusien ihmisten kanssa.

    Äänestä

Ihan mahdotonta täällä.
Ei ole moderointia ja ihmiset sekoilevat tai uhalla tulevat sekoittamaan aloituksia ja kommentteja.

Esimerkiksi pahin tyyli on se että joku joka vaikuttaa täysipäiseltä aluksi tarttuu yksittäisiin sanomisiin tai alkaa kääntelemään ja vääntelemään sanoja että saa väittelyn aikaiseksi.

Valvotuilla foorumeilla noista tulisi varoituksia ja banneja ,täällä kukin painii itse noiden ongelmien kanssa.

Sekä ne kaikkein jårkipäisimmät aloitukset eivät saa edes vastauksia koska suurin osa kommentoijista on jotain teinejä. Aloituksia kommentoidaan tyyliin neljän sanan lauseella.

Kommentoin todella harvoja asioita yleensä kun joku on kirjoittanut pohdiskelevamman pitemmän tekstin.

En ole kertaakaan itse saanut mielestäni apua esimerkiksi ikävän tunteisiin palstalla, lopulta se ne yksittäisetkin viestit ovat muuttuneet panetteluksi kun en muistuta kirjoittajien omaa kaivauksen kohdetta tai kaipaan vääränlaista kohdetta.

Kaikki järkipäset täältä lähtee niin pian kuin tulikin. Itse en enää tiedä mitä edes täällä teen kun kaipaukset on tässä elämässä jo koettu, eivät vieneet mihinkään.

Äänestä
  • Sormenjälkitunniste alustoille👍

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Sormenjälkitunniste alustoille👍

    Ei se sitä tarkoita, se on vain tämän palstan luonne koska on anonyymi alusta. Toisaalta on siinä hyvätkin puolensa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei se sitä tarkoita, se on vain tämän palstan luonne koska on anonyymi alusta. Toisaalta on siinä hyvätkin puolensa.

    Mitä hyvää on anonyymisti esittää palstalla?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mitä hyvää on anonyymisti esittää palstalla?

    Mieti asiaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Mieti asiaa.

    Eikö rohkeus riitä, että pitää esittää toista, se on sääntö joka ei johda mihinkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Eikö rohkeus riitä, että pitää esittää toista, se on sääntö joka ei johda mihinkään.

    Tässä malli esimerkki viesteistä jotka trollin tekemiä.Kulutetaan toisten aikaa tarttumalla johonkin yksittäiseen asiaan eikä kyetä kirjoittamaan viestiin kuin yksi lause.

    Samaa tasoa tuon kakka viestin kanssa.

    Äänestä

Kyllä voi mutta hörhöjäkin täällä riittää.
Onko se sitä kerroksellisuutta. Kaikkea mahtuu anonyymisti samaan kakkuun.

Äänestä

haisee lähinnä munakakkan kääry tällä saitilla

Äänestä
  • Tässä vaihtoehtoja tämän kommentin tekijälle

    -Mielipuoli jolla pääsy Internetiin, jotenkin??!!
    -Sekakäyttäjä, liiman imppaaja, peukuttaja
    -Lapsi, noin 10 vuotias, esiteineyden kynnyksellä esittää kovista
    -Aivoiltaan edelleen lapsen tasolla oleva josta äiti pitää huolen
    -Teini josta kiva trollata omien pienten lähes karvattomien kivesten kaivelun välissä

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tässä vaihtoehtoja tämän kommentin tekijälle

    -Mielipuoli jolla pääsy Internetiin, jotenkin??!!
    -Sekakäyttäjä, liiman imppaaja, peukuttaja
    -Lapsi, noin 10 vuotias, esiteineyden kynnyksellä esittää kovista
    -Aivoiltaan edelleen lapsen tasolla oleva josta äiti pitää huolen
    -Teini josta kiva trollata omien pienten lähes karvattomien kivesten kaivelun välissä

    liima kengissäkö irtoilee? vai miten?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    liima kengissäkö irtoilee? vai miten?

    Olet sama inceli joka vastailee tuonne ylös nähtävästi, vai oletteko kaksosia?

    1Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Olet sama inceli joka vastailee tuonne ylös nähtävästi, vai oletteko kaksosia?

    ei mulla tietääkseni ole kaksosroidia mutta voihan se toki olla että sellaanen löytyy jostain kröhöm heinäpellolta

    Äänestä

Aloittaja ja tervepäiset varmaan huomaa millainen palsta on tämän ketjun perusteella.

1Äänestä

Olisiko tämä sitä minä-minun-minulle kulttuurin seurausta siinäkin mielessä että vain oma kokemus ja näkemys on ainoa oikea. Pakko sopia jokaisen tuntemuksiin ja suutaan jos ei kaikki nyökyttele ja myötäile. Jopa ikävän pitäisi olla samanlaista kaikilla. Käyn täällä etsimässä edes jonkun järkevän oloisen kirjoituksen ja vertaistukea silloin tällöin. Nytkin on ikävä kaukana olevia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

että tervepäisimmät palstailevat ja hyvässä hengessä vaihtelevat ajatuksia sekä tuntemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu